Říkáte si, že všude dobře, doma nejlíp? Nebo máte v batohu tulácké boty a nutkání vyrazit pryč? Server Quora, který zjišťuje odpovědi na nejrůznější dotazy, si tentokrát položil otázku: Kde na zemi se žije nejlépe a nejlevněji? Značka: skvělé počasí a spolehlivý internet k tomu. Z průzkumu vyšlo jediné – idylický ráj sice existuje, ale rychlé připojení v něm schází.
Platit za drahou střechu nad hlavou vám možná vhání slzy do očí, šetřit nejspíš taky nikam nevede, rozhodně ne rychle. Takže existuje někde jednodušší život? Jihovýchodní Asie byla pro mnoho uživatelů Quora vítězem a třeba Jingcho Yang doporučila indonéský ostrov Bali coby destinaci, „kde si budete žít jako rocková hvězda s rozpočtem baťůžkáře“. Počasí je tu jako balzám, pláže překrásné. „A většinu z nich nezasvěcení ještě neobjevili,“ napsala Yang.
Dvoupokojové byty v dobré lokalitě stojí kolem 200 dolarů měsíčně a luxus v podobě francouzské restaurace vyjde kvůli obří ostrovní konkurenci v pohostinství na třetinu toho, co ve velkých světových městech. „Bali se může měřit s kterýmkoliv velkým městem v dokonalosti v jídle, nočním životě i designu,“ chválila Yang. „Najdete tu ty nejlepší plážové kluby i nekonečný seznam sportovních aktivit.“
To učitel Nathan Edgerton psal, že bydlí v thajském Chiang Mai, kde sdílí dům s kamarádem a platí za něj 70 dolarů měsíčně. „A k tomu na prakticky každé jídlo chodím do restaurace, i když obvykle do levnější thajské restaurace. Mám dost peněz na to, vyjít si s přáteli na drink i na trénink kickboxu v tělocvičně. S tím vším se vejdu do 700 dolarů za měsíc. Chiang Mai je skvělé místo k životu, ale za podobné ceny můžete v Thajsku žít prakticky kdekoliv.“
Španělsky hovořící lidé zase preferují Latinskou Ameriku a Brian Fey umí už víc než deset let hospodárně fungovat v Mexiku, které je pro imigranty stále populárnější. „Tam, co bydlím já, jsou lidé z Argentiny, Francie, Belgie, Německa, Kanady, USA, Švýcarska, Chile a dalších zemí,“ vypočítal a ujistil, že získat půlroční či delší víza je pro většinu národností poměrně snadné. A ani se zprávami o násilí to v zemi není tak dramatické. „Je to tady celkem bezpečné a jsou tu miliony expatů z dalších zemí.“ Pronájem bytu se tu dá pořídit za rozumnou cenu, ale velké množství imigrantů hledá pro své nemovitosti po dobu své nepřítomnosti hlídače, takže odpovědná osoba může celý rok žít zdarma ve velmi nabubřelých bytech.
Východní Evropa je taky populární volba, Mirceia Goia hlasoval pro Rumunsko, kde prý dokáže fungovat za méně než 1000 dolarů měsíčně, včetně jídla a nájmu. Částečně i proto, že průměrný plat se pohybuje kolem 575 dolarů a v menších městech ještě níže. „Ceny nemovitostí kvůli globální krizi dramaticky klesly, takže můžete koupit levnější byt/dům/pozemek,“ psal Goia. Ti, kteří zatouží po pronájmu v Bukurešti, by měli čekat částku 200 až 500 dolarů za měsíc. „A lidé jsou vůči cizincům přátelští a mnoho jich mluví anglicky.“
Chinmaya Patanaik zase tvrdil, že „jedním z nejkrásnějších míst na světě je Praha“, kde jsou životní náklady nižší než v dalších západních městech. „Za 1000 dolarů můžete žít celkem pohodlně, za méně než 400 dolarů dostanete jednopokojový byt nebo garsonku. Do toho se zahrnují výdaje na internet, topení, elektřinu atd. Internetové připojení je velmi rychlé, platím zhruba 30 dolarů za rychlost 100 Mbp/s.“ A kdyby bylo takové horko jako loni, radí Patanik, „můžete se vždycky zchladit tradičním českým pivem, které tady stojí jen dolar a půl“.
Takže zůstanete doma, nebo jsme vás navnadili?