Existuje jedno zlaté pivní pravidlo (které jsme právě vymysleli): Neslav dne pivního vínem! A protože právě dnes slavíme Mezinárodní den piva, našli jsme pětici nejlepších piv, která se dají právě dnes (a také zítra, a pokud to všechno nevypijete, tak i pozítří) sehnat v Česku.

Výběr jsme nechali na Lukáši Vondrovi, pivním nadšenci a dlouholetém průvodci návštěvníků pivní Prahou. Jeho Beer Tour, kterou vede se svými kolegy, byla tři roky po sobě oceněna serverem TripAdvisor jako nejlepší pivní zážitek („Beer Experience“) na světě – a nevyhnula se jí ani zmínka na serveru Forbes.com.

Lukáš Vondra, od roku 2019 též certifikovaný pivní sommelier, pro dnešek doporučuje tyto kousky, které se dají vesměs pořídit i v českých pivotékách:

Trappist Westvleteren 12 z opatství Saint Sixtus v Belgii

Cena: 489 Kč za lahev

Belgické tmavé silné (10,2 % alc) pivo trapistického čili klášterního typu. Absolutní legenda, která několik let okupovala první místo uznávaného žebříčku Ratebeer.com.

Veškerý zisk pivovaru jde zpátky do kláštera, kde se pivo vaří, takže budete vědět, že vaše konzumace jde na dobrou věc. Získání piva je náročné, na jednu SPZ získá kupec maximálně dvě přepravky o 24 malých lahvích. Takže jich k sehnání není zrovna nekonečné množství.

Zichovec Stout Coconut 34 z českých Loun

Cena: 430 Kč za lahev

Limitovaná série z nejlépe hodnoceného craftového pivovaru v Česku. Coconut 34 je blendem tří imperiálních stoutů, které osmnáct měsíců zrají v sudech od bourbonu a následně se stočí do tanků společně s, citujeme, „nesmyslným množstvím opraženého kokosu“.

Sládci ze Zichovce jsou prostě fanoušci kokosu a sypou ho, kam můžou. K našemu nevýslovnému potěšení.

Wild Creatures Resurrection (2016) z Mikulova na Moravě

Cena: 369 Kč za lahev

Velice zajímavá záležitost. Tento pivovar se zaměřuje na spontánně kvašená piva – což je velice stará tradice ještě z dob, kdy lidé nepoužívali pro tvorbu piva kvasnice a další dnes běžné postupy.

Do piva se přidávají hrozny, které se předtím nechaly čtyři měsíce přirozeně sušit (jde tak o obdobu slámového vína) a poté se v pivu macerovaly; pivo se poté spontánně kvasí a zraje tři roky v dřevěných sudech. Jde o unikátní, kyselá piva, která mají chuťově blízko k cideru.

Neholdujete-li běžnému pivu, slavte s tímhle. Většina se prodá do USA, kde teď strašně frčí, ale něco zbude i na vás.

Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen z Bambergu v Německu

Cena: 69 Kč za lahev

Nakouřené pivo z pivovaru v Bambergu, který vaří právě jen nakouřená piva – a to už několik staletí, takže je kouřem tak prosáklý, že prý nemůže vařit už nic jiného.

Používají se kouře z různého dřeva, toto konkrétní pivo disponuje vůní uzené slaniny. Takže ideální ke grilovačce!

Pilsner Urquell nefiltrovaný, samozřejmě z Plzně

Cena: 54 Kč za točený

Sedmdesát procent světové pivní produkce je inspirováno pivem Pilsner Urquell, tak proč neoslavit den piva originálem v nefiltrované formě? Ta je k dispozici pouze ve sklepě svého domovského pivovaru, v šenku Na Parkánu v Plzni, ale po celé republice se objevuje i během října v rámci Volby sládků, kdy se slaví výročí uvaření 1. várky: 5. 10. 1842.

Dnes pro něj ale vyrazte do Plzně.