Vysypané sklo autobusové zastávky, odpadlý poklop pouliční lampy nebo nelegální skládka. Takové věci mohou občané nahlásit s přesnými souřadnicemi GPS i fotografií relevantním úřadům či organizacím prostřednictvím mobilní aplikace s názvem Lepší místo. Díky ní si totiž sami zkrášlují prostor, ve kterém žijí.

A Lepší místo bude zřejmě ještě lepší. Do projektu totiž čerstvě investovala Nadace Karla Janečka (NKJ), která za 1,032 milionu korun získává 10,33 procenta. „Oceňuji tento nápad, který má dvojitý zásah. Jednak probouzí a motivuje aktivitu lidí a zároveň vylepšuje naše okolí,“ říká zakladatel nadace Janeček.

Čtěte také: Filantrop Karel Janeček: Mecenáš, který se snaží zlidštit matematiku

Lepší místo prošlo v loňském roku změnou svého modelu. Vedle samotných měst a lidí začalo zapojovat i firmy, které chtějí investovat do veřejného prostoru na základě přání obyvatel, jež v něm žijí.

„Naším systémem chodil z 90 procent nepořádek a další neduhy, to nás nebavilo a neodpovídalo názvu Lepší místo,“ vysvětluje zakladatel projektu Petr Steklý. Lepší místo tak nově zapojuje i samotné firmy, které vidí smysl v tom podporovat aktivitu určitých lidí.

DSC05192-57

Tým Lepšího místa – vlevo Petr Steklý.

Investice se společenským dopadem

Tento model se již osvědčil v městech, jako je Kolín nebo Kutná Hora, letos se bude rozšiřovat do dalších českých municipalit, mezi nimiž je například Litvínov nebo Krnov. Karel Janeček tímto krokem odstartoval sérii investic do projektů, které mají pozitivní dopad na společnost.

Jde o tzv. social impact investice, které v Česku zatím nemají tradici. To by se ale mělo změnit. „Naše nadace se nově rozhodla investovat do inovativních projektů ve formě tzv. impact investic. V nich upřednostňujeme společenský dopad nad rychlou finanční návratností,“ vysvětluje Janeček.

Nové kolo #třidvajedna dílny

Pro vyhledávání vhodných projektů Nadace Karla Janečka loni spustila tzv. #třidvajedna akcelerátory. Prvním a základním z nich je #třidvajedna dílna, který v pondělí spustil přihlášky do druhého ročníku programu (podávat přihlášky je možné zde).

„#třidvajedna dílna je šestidenní worskhop pro projekty, které řeší inovativním způsobem společenský problém z oblasti vzdělávání nebo aktivní občanské společnosti a mají ambice dopadu na tisíce lidí a které jsou na úplném začátku ve fázi záměru a potřeby ověřit si svůj byznysmodel,“ popisuje šéf NKJ Tomáš Řemínek.

Screenshot 2017-03-31 at 10.26.50

Loňský ročník #321 dílny ve Sv. Janu pod Skalou.

Šestidenní kurz, který se letos bude konat od 7. do 13. června v Třebízi u Slaného, se zúčastní maximálně 10 projektů, každý po dvou lidech. Ti by během necelého týdne měli zjistit, jestli je jejich projekt životaschopný, najít cílovou skupinu nebo se naučit správně prezentovat a vypíchnout relevantní a atraktivní rysy svého byznysu před investory (tzv. pitch).

To vše pod vedením zkušených mentorů, mezi kterými jsou například investorka Silke Horáková, finančník Libor Winkler nebo podnikatelé Martin Hausenblas, Zdeněk Hornych či Zdeněk Štěpánek.

„Loni měly týmy problém hlavně s tím, že nedokázaly správně stanovit cenu za svůj projekt. Je to tím, že mnoho podobných projektů je neziskových a nechat si za něco zaplatit pro ně zní naprosto šíleně. Berou to jako dobročinnou věc,“ popisuje Řemínek loňský ročník, do kterého se přihlásilo 81 projektů a následným sítem jich do finálního workshopu prošlo deset.

Screenshot 2017-03-31 at 10.27.05

Jeden z mentorů #třidvajedna dílny – finančník Libor Winkler.

Další akcelerátory

Na akcelerátor #třidvajedna dílna pak navazují další dva programy. Na podzim se uskuteční #třidvajedna na investory, který je určen pro projekty, které už mají svůj produkt ověřený na uživatelích, posledním je #třidvajedna ready nabízející konkrétním vyzrálejším projektům impact investici s dlouhodobým individuálním programem.

Do projektů bude zatím investovat jen NKJ, v budoucnu se ale může otevřít i dalším investorům. „Výhledově přemýšlíme o impact investičním fondu, kam bychom rádi přizvali i další investory,“ potvrzuje šéf nadace Řemínek.

Podívejte se na reportáž z loňského ročníku #321 dílny: