Forbes rozjíždí sérii článků o tom, jak zvládnout karanténu, práci z domova i rodinu a vztahy. Každý všední den se bude psycholožka PhDr. Iva Moravcová věnovat jednomu tématu, které momentálně řeší většina z nás. Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte je napsat na [email protected] a v následujících článcích se je pokusíme zodpovědět.
Pokud chcete být zdravotně i duševně v dobré kondici, pak se nejprve zaměřte na životosprávu.
To, co jíme, se odráží na stavu našich buněk, z nichž je složené celé tělo. A tedy i na stavu kognitivních funkcí, zajišťujících naši koncentraci, bdělost, pozornost, reakční schopnosti, paměť nebo třeba orientaci. Stav kognitivních funkcí se následně odráží na únavě, jejíž dlouhodobost může přejít v syndrom vyhoření.
Každý jednotlivec reaguje jinak, ale pravidelnost stravy a její pestrost jsou jednoduše důležité.
Ne vždy je ale možné mít pravidelnou stravu a ne vždy a všichni mohou doma kvalitně vařit – nebo na to v nynějším stavu nemají zdroje či čas. Proto víc než kdy jindy nyní platí: dělejte si plány na týden. Na začátku každého týdne si udělejte harmonogram, co a kdy budete jíst.
Jednak tím dobře naplánujete, co máte nakoupit, ale promyslíte také, jak se vám v jídelníčku střídá maso s bílkovinami, ovoce, zelenina, luštěniny, pečivo, obiloviny, tuky, oleje, sacharidy a mléčné produkty.
Přesto platí, že pouze ze stravy ne vždy pokryjeme denní potřebu vitaminů a minerálů. Především v době, kdy jsme ve stresu, bychom měli tělo podpořit nějakými doplňky stravy. Dlouhodobě mám u klientů dobrou zkušenost s užíváním vitaminu C a dalších vyvážených vitaminů a minerálů, posilujících stresem oslabenou imunitu.
Přemýšlíte, jak začít den? Udělejte si plán na každý den v týdnu, od snídaně přes oběd až k večeři. Dbejte na to, aby se v průběhu dne vystřídaly zakysané věci: ideálně probiotické, tedy podporující střevní mikroflóru, která je základem imunity.
Jídelníček by měl také obsahovat zeleninu, pokud možno v syrové podobě, abychom vařením neničili vitaminy, a ovoce, které dodá tělu přírodní cukry.
Proteiny ve formě masa doplňujte přílohami, kde se nebojte zapojit fantazii s luštěninami nebo zeleninovými saláty, zakápnutými nejlépe olivovým olejem pro lepší vstřebatelnost vitaminů.
Nemám nic proti pečení, ale jako moučník bych doporučila spíše ovocný salát. Když vás honí mlsná, zkuste si udělat směsi z různých ořechů, které zasytí a jsou zdrojem mastných kyselin, potřebných pro zdravý chod vašeho mozku.
Opusťte zajeté stereotypy, zkuste experimentovat. Zdravá životospráva neznamená něco vynechávat – znamená jíst všechno ve vyváženém množství.
PhDr. Iva Moravcová je zakladatelka společnosti IQI – Individual Quality Increase s.r.o., má specializaci klinické psychologie, psychologie práce a psychologie dopravy, je též soudní znalkyní pro oblast psychologie se zvláštní specializací managementu a personalistiky.