Americká automobilka Tesla vedená technologickým vizionářem Elonem Muskem zažila rekordní první čtvrtletí. Podařilo se jí prolomit tradičně slabý první kvartál, kdy pravidelně spíše reportuje poklesy. Letos je vše jinak.
„První čtvrtletí roku 2021 bylo rekordní na mnoha úrovních,“ neskrýval Musk nadšení na úterním investorském callu k hospodářským výsledkům Tesly.
„Vidíme opravdový posun ve vnímání elektrovozů zákazníky a zažíváme dosud nejvyšší poptávku,” dodal.
Aktuálně třetí nejbohatší člověk světa, který v automobilce zastává pozici „technokrále“, nezapomněl zmínit, že firma v prvním kvartálu dosáhla na rekordní produkci i dodávky vozů.
Automobilka v úvodu roku dokázala meziročně zvednout tržby o 70 procent na 10,8 miliardy dolarů, zisk jí pak vyskočil z 16 milionů dolarů v loňském roce na současných 438 milionů dolarů (zhruba 9,4 miliardy korun).
Prodeje vozů se jí v prvním kvartálu meziročně zdvojnásobily na 185 tisíc kusů a podle Muska zaznamenaly největší úspěch Model 3 a Model Y.
„Myslíme, že Model Y bude nejprodávanějším vozem na světě napříč všemi kategoriemi. S velkou pravděpodobností už příští rok,“ dodal Musk. Prémiové řady S a X se téměř neprodávaly kvůli přechodu na nové modelové řady.
Americká automobilka se stejně jako její konkurenti musela potýkat i s problémy v dodavatelském řetězci. Segment automotive sužuje kromě zpožďování dodávek a rostoucích cen materiálů i nedostatek čipů na trhu, čemuž se ale Tesla snaží vyhnout implementováním nových jednočipových počítačů – takzvaných mikrokontrolérů.
K rekordním výsledkům Tesle pomáhá i koketování s bitcoinem. Jak uvedl finanční ředitel americké automobilky Zachary Kirkhorn, jehož pozice má pro změnu ve firmě označení Master of Coin, Tesla v prvním kvartálu nakoupila bitcoiny za jeden a půl miliardy dolarů.
Desetiny nakoupeného objemu se sice zbavila, ale Musk i Kirkhorn nejrozšířenější kryptoměně do budoucna věří. „Věříme v dlouhodobou hodnotu bitcoinu, proto je naším záměrem držet to, co máme, a hromadit bitcoiny od zákazníků,“ prohlásil Master of Coin.
Zákazníci mohou v bitcoinech platit zálohy i kupovat samotná auta a pro automobilku je kryptoměna výhodná i z pohledu, že jde po celém světě o velmi likvidní aktivum.
Elon Musk se během investorské telekonference vyjádřil i k nehodám, pravděpodobně v reakci na nedávné úmrtí dvou lidí v Texasu, kteří uhořeli v Tesle S po střetu, při němž vůz ovládal autopilot.
„Radar má osm kamer, to je, jako kdybyste měli oči vzadu na hlavě a po jejích stranách a tři oči vpředu, každé se svým zorným úhlem. To vše je okamžitě zpracováváno v nadlidské rychlosti. Není pochyb, že s takovým čistě vizuálním řešením můžeme vyrábět mnohem bezpečnější auta, než když je řídí průměrný člověk,“ věří Musk.
Přiznal ale, že umělá inteligence ve vozech se stále učí a Tesla třeba v případě autopilota testuje i potenciálně problémové situace, jako je jízda s kajakem na střeše. „Myslím, že to zvládneme,“ dodal sebevědomě Technoking.