Windows 11 je krásný, nový, vypulírovaný operační systém od Microsoftu. Aby ale počítač něco tak krásného, nového a vypulírovaného utáhl, nemůže být úplná rachotina, jejímž benchmarkem je plynulé hraní Tetrisu.
Zatímco předcházející Windows 10 fungovaly třeba i na deset let starých počítačích, Windows 11 tak přívětivé k veteránům nebudou. Seznam podporovaných CPU je velice střídmý a pokud u něho Microsoft zůstane, spousta počítačů zůstane při této nové technologické volence na ocet.
Windows 11 oficiálně podporuje osmou generaci čipů Coffee Lake od Intelu či Zen 2 od AMD a vyšší. Za nároky Windows 11 tak budou pokulhávat miliony počítačů, které byly šité na míru předchozím Windows 10. Obecně se dá říct, že problém budou mít procesory starší než nějaké čtyři roky.
Zde jsou k nalezení oficiální seznamy procesorů od Intelu, AMD a Qualcommu, které Windows 11 podporovat budou. Kompletní seznam hardwarových požadavků najdete zde.
Seznam podporovaných procesorů je přitom hodně konkrétní, a proto se mnozí komentátoři technologických zpravodajských serverů domnívají, že ke spuštění nového operačního systému budete skutečně potřebovat jeden z modelů uvedený na publikovaném „whitelistu“.
Situace budí na technologickém trhu pozdvižení a Microsoft se k ní vyjádřil s tím, že požadavky vycházejí primárně z většího důrazu na bezpečnost. Aby totiž mohl být celý operační systém neprůstřelný, potřebuje, aby procesor podporoval moderní BIOS, který v sobě zahrnuje bezpečnostní featury jako Secure Boot nebo TPM 2.0 (Trusted Platform Module).
K vlně paniky, kterou oznámení zvedlo, nutno poznamenat, že ačkoli jsou požadavky Windows 11 vysoké, neznamená to, že v okamžiku premiéry nejnovějšího operačního systému od Microsoftu můžete nacpat do svého starého počítače dynamit. Windows 10 budou fungovat dál a softwarový gigant ho bude podporovat přinejmenším do roku 2025.
A pak je tu ještě jedna světlá vyhlídka. Vše nasvědčuje tomu, že Microsoft bude do počítačů už za pár let hrnout veškeré Windows ze vzdáleného cloudu – to znamená, že výpočetní výkon pojede úplně jinde než na vašem počítači. Tak jako tomu už dnes je například u cloudového počítačového hraní skrze systémy jako Google Stadia.
V takové situaci už nebude tolik záležet na tom, jak silný váš počítač vlastně je a jaké má vnitřnosti, a v pohodě utáhne i něco mnohem náročnějšího než Windows 11.
Zatím je možné si na svůj počítač nainstalovat zkušební verzi nového operačního sytému, kvůli množství chyb a problémů s kompatibilitou bychom vám to však spíše nedoporučili. Kompletní verzi Windows 11 by měl Microsoft vydat na podzim.