skip to main content
Byznys

Miliardové přilepšení. Na kolik si díky prodeji Avastu přijdou Baudiš s Kučerou?

Částku, kterou Avastu prorokovali analytici investiční banky Berenberg, sice NortonLifeLock za koupi českého softwarového obra nezaplatí, ale i tak si hlavní akcionáři Pavel Baudiš a Eduard Kučera přičtou k majetku miliardové sumy.

Při aktuální tržní hodnotě Avastu, která se pohybuje okolo 175 miliard korun, dealmakeři z arizonského Tempe za Avast “připlatí” maximálně deset miliard. Finální částka za český obchod století se má totiž pohybovat mezi 175 a 186 korun (8,1 až 8,6 miliardy dolarů).

Pavel Baudiš, který ve společnosti drží podíl 25,2 procenta, si tak polepší nejméně o 4,9 miliardy korun. Pokud by prodejní částka dosáhla vrchní hranice, mohla by hodnota jeho majetku stoupnout o 7,6 miliardy korun a překročit tak hranici 58 miliard.

V případě Eduarda Kučery, jehož podíl tvoří “jen” 10,5 procenta, můžeme očekávat jednorázový přírůstek zhruba mezi dvěma až třemi miliardami korun. Díky tomu by se mohl dotáhnout na aktuální sedmičku našeho žebříčku miliardářů – Pavla Tykače, který hospodaří s majetkem v hodnotě 32 miliard korun.

Reklama

Pavel Baudiš

  • Majetek v hodnotě 51,0 mld. Kč
  • 6. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Eduard Kučera

  • Majetek v hodnotě 29,0 mld. Kč
  • 8. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Až o 1,5 miliardy si může přilepšit také třetí největší akcionář, investiční společnost Schroders, jejíž podíl ve společnosti přesahuje 5 procent. Současný CEO Ondřej Vlček, jehož podíl přesahuje dvě procenta celkového počtu akcií, by si pak přijde nejméně na 400 milionů korun.

V rámci vypořádání majitelé Avastu získají s největší pravděpodobností vedle hotovosti také adekvátní podíl v nově sloučené společnosti. Očekává se také, že se Pavel Baudiš stane členem představenstva společnosti NortonLifeLock jako nezávislý ředitel. Současný generální ředitel Avastu Ondřej Vlček by měl nastoupit do funkce prezidenta NortonLifeLock a zároveň se stát také členem představenstva společnosti.