Dnes jsou vlivní a bohatí, ale když byli na střední škole nebo ještě mladší, přivydělávali si také oni pomocí nepříliš sexy brigád v nedaleké samoobsluze, roznosem novin nebo jako pomocníci na pumpě.
Přehled prvních placených míst dnešních vrcholných politiků nebo miliardářů ukazuje, že i lidé, kteří se dostali ve svém profesním životě na špičku, začínali stejně nebo podobně jako všichni ostatní, píše Businessinsider.
Kým jiným začít než příštím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Vyrůstal sice v zámožné rodině, ale jeho otec, podnikatel ve stavebnictví chtěl, aby malý Donald poznal hodnotu peněz. Takže jej i jeho bratra brával na své rozestavěné projekty, kde sbírali vratné lahve od sodovky. I když tím dnešní realitní magnát moc nevydělal, naučil se, že bohatství je třeba si odpracovat.
Čtěte také: Cesta k miliardám aneb 34 divokých let Donalda Trumpa
Jeho soupeřka v nedávné prezidentské kampani, demokratka Hillary Clinton sice s manželem Billem patří mezi velmi bohaté Američany, ale první placenou práci získala, když jí bylo 13 a její rodina žila v Chicagu. Pár kilometrů od místa, kde Rodhamovi bydleli, bylo veřejné hřiště. Tři dny v týdnu tak v létě tahala pytle s míči, švihadly a pálkami. „Mí rodiče věřili v odpovědnost a tvrdou práci a udělali všechno pro to, abychom my děti poznaly hodnotu dolaru a naučily se ocenit dobře odvedenou práci,“ napsala Clinton v autobiografické knize Těžká rozhodnutí.
Další demokrat Bernie Sanders poté, co získal bakalářský titul, vystřídal všelijaká dočasná povolání. Mimo jiné pracoval jako tesař nebo jako dokumentarista. Politická kariéra se mu rozjela až v roce 1981 v jeho 39 letech, kdy byl zvolen starostou nejlidnatějšího vermontského města Burlington.
Dosluhující americký prezident Barack Obama zase jako teenager na Honolulu pracoval u pultu zmrzlinářského řetězce Baskin-Robbins.
Šéfka Yahoo Marissa Mayer dělala v 16 letech pokladní. Prý se hodně naučila o rodinné ekonomice a spoustě drobných rozhodnutí a kompromisů, které lidé dělají v denním životě.
Čtěte také: Jak Jerry Yang zabil Yahoo tím, že ho chtěl zachránit
O něco zajímavější práci měl jako středoškolák nynější floridský senátor Marco Rubio. Jeho švagr totiž v Miami prodával exotické ptactvo a budoucí senátor mu na něj vyráběl ptačí klece.
Americká exministryně zahraničí českého původu Madeleine Albright jako sedmnáctiletá brigádnice během střední školy prodávala dámské prádlo v denverském obchodním domě Jocelyn’s. „Už ani nevím, kolik jsem měla, asi míň než dolar na hodinu,“ řekla Forbesu s tím, že se ale naučila jednat s lidmi, a to ne vždy v lehkých situacích.
Zakladatel skupiny Virgin Richard Branson pracoval sám na sebe od první chvíle. Když mu bylo 11, začal se svým kamarádem chovat papoušky alexandry a prodávat je kamarádům. Mělo to ale háček, papoušci se začali množit rychleji, než je oba malí podnikavci stačili prodávat. Takže se museli poohlédnout po jiné práci. Nakoupili tedy malé smrčky, že je nechají vyrůst a v zimě je prodají jako vánoční stromky, ale smrčky jim sežrali zajíci.
Čtěte také: Zapište si do čtenářského deníku: 6 nejoblíbenějších knih Richarda Bransona
Slavná moderátorka Oprah Winfrey je první miliardářkou černé pleti, ale vyrůstala v chudých poměrech a jako dospívající dívka si přivydělávala prací v potravinách vedle otcova holičství.
Finančník Warren Buffett jako třináctiletý roznášel noviny. Každé ráno dostal balík deníku Washington Post a roznášel ho na adresy předplatitelů. Dnes se jeho majetek odhaduje na 69,6 miliardy dolarů, což z něj v žebříčku Forbesu činí jednoho z nejbohatších lidí světa. Ale už jako dítě ho zajímalo, jak se vydělávají a jak šetří peníze. Ještě coby 13letý investoval svých 1200 dolarů do 16 hektarů zemědělské půdy.
Zakladatel Amazonu Jeff Bezos nastoupil na letní brigádu k McDonald’s. „To nejtěžší bylo udržet v tom hukotu správné tempo. Můj nadřízený byl skvělý, pracovala pod ním spousta teenagerů a byl schopen nás udržet soustředěné a přitom nás práce bavila,“ řekl Bezos v knize Zlatá příležitost: Pozoruhodné kariéry, které začaly u McDonald’s.