Poslední dva roky byly pro muzea po celém světě náročné. Protipandemická opatření zavírala jejich brány. Podle průzkumu odborného webu The Art Newspaper se počet návštěvníků ve stovce nejnavštěvovanějších muzeí světa propadl v roce 2020 o 77 a v loni o 49 procent proti roku 2019.
Letošek by ale mohl být rokem naděje: po táhlých rekonstrukcích či letech výstavby se letos otevře veřejnosti řada nových velkorysých institucí. A dva špendlíky přibudou na muzejní mapě Česka, konkrétně v Praze a Ostravě.
Kunsthalle Praha
Velkorysé výstavní sály s působivými výhledy na národní symboly moci – Pražský hrad, Strakovu akademii i Kramářovu vilu – naznačují ambice Kunsthalle Praha. Nová privátní výstavní instituce, která chce „přispět k hlubšímu porozumění českému a mezinárodnímu umění 20. a 21. století“, vzniká na prémiové adrese za peníze Pudil Familly Foundation.
PLATO Ostrava
Nejpozději na jaře by měla skončit rekonstrukce bývalých jatek v Ostravě, do kterých se přesune PLATO, jedna z nejprogresivnějších galerií v zemi zaměřená na současné umění. Podle návrhu polského ateliéru KWK Promes vzniklo šest výstavních sálů, které bude možné díky otočným stěnám propojit s exteriérem.
Nasjonalmuseet Oslo
Největší umělecké muzeum ve Skandinávii se otevře po sedmi letech v norském Oslu. Stavba, kterou navrhli němečtí architekti Kleihues + Schuwerk, zastřeší na ploše 54 tisíc metrů čtverečních sbírky tří norských institucí – Národní galerie, Muzea současného umění a Muzea dekorativních umění a designu.
V osmdesáti výstavních sálech se tu představí na pět tisíc děl od antiky po současnost, včetně Výkřiku Edvarda Muncha či autoportrétu Vincenta van Gogha. Muzeum láká navštívenky hladové po umění na unikátní příležitost přijít se podívat už na instalaci sbírek před slavnostním otevřením.
V létě na návštěvníky čekají komentované prohlídky zrekonstruovaných prostor, první výstavu galerie chystá na září. Ve správě galerie zůstane i bývalý Bauhaus, kde instituce provizorně fungovala několik let po dobu rekonstrukce a vybudovala tu knihovnu, kino, zahrady či bistro.
Velké egyptské muzeum v Gíze
Dvacet let poté, co na základní kámen poklepal zesnulý prezident Hosni Mubarak, by se letos mělo konečně otevřít Grand Egyptian Museum – projekt velkorysý na všech úrovních, od rozlohy po rozpočet. Sbírka zabere plochu 500 tisíc metrů čtverečních a bude čítat kolem stovky tisíc artefaktů.
Mezi největší objekty patří jedenáct metrů vysoká a 75 tun vážící socha Ramsese Velikého z červené žuly v atriu a 45 metrů dlouhá dřevěná „solární loď“, vykopaná v roce 1954 na základně Chufuovy neboli Velké pyramidy. Největším lákadlem však nejspíš bude sbírka pěti tisíc relikvií z hrobky Tutanchamona, přenesená z historického Egyptského muzea v centru Káhiry, která bude poprvé vystavená celá.
Sydney Modern
Nová prosklená budova Galerie umění Nového Jižního Walesu, známá jako Sydney Modern, pochází od japonského architektonického ateliéru Sanaa. Se stávající neoklasicistní budovou ji propojí stále otevřené zahrady.
Transformací vznikne šestnáct tisíc metrů čtverečních výstavní plochy, která dá více prostoru dílům domorodých umělců. Součástí areálu jsou i staré nádrže na ropu, jedna z nich se konverzí promění na site-specific divadelní prostor.
Hong Kong Palace Museum
Po loňském otevření muzea současného umění M+ se letos v Hongkongu zpřístupní i sousední Palácové muzeum věnované čínským imperiálním pokladům zapůjčeným ze Zakázaného města v Pekingu. Stavbu financoval Hong Kong Jockey Club Charities Trust. Na prvním ze série partnerských projektů se představí čínské umění v dialogu s díly z pařížského Louvru .
Musée de Cluny, Paříž
Po sedmileté renovaci se brzy otevře francouzské národní muzeum středověku, Musée de Cluny. Práce probíhaly v několika etapách: začaly opravou gotické kaple a ruin starověkých galsko-římských termálních lázní, v roce 2018 muzeum otevřelo novou vstupní budovu od architekta Bernarda Desmoulina, v poslední etapě prošly obnovou samotné expozice.
Mezi klíčové sbírkové předměty patří vitráže ze Sainte-Chapelle a sochy judských králů ze 13. století, během Francouzské revoluce vytržené z fasády katedrály Notre-Dame.