Firma Wienerberger, největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR, obnoví od poloviny února do konce března výrobu ve všech svých závodech.
Produkci obnoví postupně, firma závody odstavila na dva až tři měsíce kvůli nižší poptávce. V Hranicích na Moravě, kde vyrábí střešní krytinu, propustila dvacet čtyři lidí, počet směn tam snížila ze čtyř na tři.
„K rozhýbání trhu je třeba zvýšit dostupnost financování vlastního bydlení. Zásadním milníkem pro rok 2024 tak bude jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Průměrná úroková sazba u komerčních hypoték se dnes pohybuje nad pěti procenty,“ řekl generální ředitel firmy Wienerberger Kamil Jeřábek.
„Prolomení této hranice, která by měla být pro obnovení stavebního trhu klíčová, vyhlížíme v polovině roku. Obecně budou ale sazby pod čtyřmi procenty na konci roku úspěchem,“ dodal. Zásadní oživení trhu očekává na začátku roku 2025.
Vývoj úrokových sazeb ovlivní zájem o stavbu rodinných domů, uvedla firma.
„Data a průzkumy ukazují, že touha po bydlení nezmizela a soukromí investoři se rozhodli vyčkat na lepší podmínky financování,“ řekl Jeřábek.
Podle předpokladů si letos investoři v Česku vezmou 10 až 12 tisíc nových hypotečních úvěrů na stavby. Příští rok by se mohla situace vrátit k průměrnému objemu hypoték z let 2011 až 2020, kdy se jich ročně sjednalo okolo 18 tisíc, míní ředitel. V Republice podle něj chybí až 400 tisíc bytů.
Firma měla předloni 900 zaměstnanců, loni jich padesát devět propustila.
„Byznys ve zdicím materiálu je závislý na rodinných domcích, bytových domech a ten propad se ukázal jednoznačně v návaznosti na objem hypoték. Nás se to jako významného hráče na trhu dotklo,“ řekl loni v listopadu Jeřábek.
„Objem, který od nás trh dnes bere, je tak významně menší, že jsme na to museli reagovat. V Hranicích na Moravě jsme museli omezit jednu šichtu, ze čtyř šicht jsme přešli na tři. V cihlařině se vždycky přes zimu odstavovaly výrobní závody. My teď odstavujeme všechny naše výrobní závody,“ dodal na podzim.
Firma také omezí investice a čeká za loňský rok meziročně menší tržby. Loni v říjnu firma oznámila, že odstavila závod v Týně nad Vltavou, odkud propustila třicet pět z padesáti čtyř zaměstnanců.
Výrobní závody loni odstavil i jiný velký výrobce cihel v ČR, firma Heluz. Největší prodejci stavebnin v Česku očekávají za loňský rok meziroční pokles tržeb až o pětinu. Předloni byly pro většinu společností tržby rekordní.
Firma Wienerberger měla v roce 2022 tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 4,87 miliardy korun. Meziročně stouply o 20,5 procenta. Zisk po zdanění stoupl předloni o 68,9 procenta na 1,32 miliardy korun. Výsledkově to byl pro firmu jeden z nejlepších roků.
Zájem o materiály loni mnohonásobně převyšoval výrobní kapacity.
Wienerberger měl předloni kolem 900 zaměstnanců. V roce 2019 dokončil fúzi se společností Tondach ČR, výrobcem střešních krytin.
Je členem skupiny Wienerberger – největšího světového výrobce cihel, kótovaného na burze. V České Republice má sedm cihelen a dva závody na výrobu střešní krytiny.