Velkolepější seriál než Vládce nebes už patrně letos neuvidíte. A není divu, když za ním stojí Tom Hanks a Steven Spielberg. Příběh pilotů bombardérů z druhé světové je hvězdný, napínavý i dojemný a k tomu fantasticky vypadá.
Když si pustíte Vládce nebes, budete mít pocit, jako byste se přenesli v čase. A nejen proto, že se odehrávají během druhé světové války. Tohle je totiž dokonale oldschoolová podívaná. Stačí pohled na úvodní znělku se jmény herců a obličeji jejich postav – v devadesátkách běžná věc, dnes takřka nevídaná.
Jenže starosvětský je tenhle seriál i v jiném, důležitějším aspektu: je to zatraceně poctivá filmařina. Moment, filmařina a seriál? Ano! Jestli se někde světy filmu a seriálu dokonale prolínají, pak právě tady.
Producenti Steven Spielberg, Tom Hanks a Gary Goetzman jsou zvyklí především na výpravné filmové produkce. A u devítidílných Vládců nebes, postavených na stejnojmenné knize Donalda L. Millera, zkrátka „jen“ natočili čtyři filmy v řadě.
Zasvěcení vědí, že se to nestalo poprvé. Před třiadvaceti lety tahle parta zkusila první seriálovou exkurzi jménem Bratrstvo neohrožených a vystřelila laťku televizní zábavy někam, kam konkurence jen závistivě vzhlížela.
Kdekdo dodnes na Bratrstvo přísahá jako na nejlepší seriál všech dob. Důkaz za vše: na ČSFD je i dnes, kdy máme za sebou fenomény typu Hry o trůny či Breaking Bad, na druhém místě za Černobylem. Když pak v roce 2010 přišel od stejného týmu Pacifik, už to nebylo ono. Mohlo vůbec být? Bratrstvo mělo blízko k dokonalému seriálu a zopakovat zázrak se zdálo nemožné.
Až doteď.
U Vládců nebes se zase sešlo vše. Podobně jako u Bratrstva neohrožených vyšla perfektně trefa na herecké obsazení. Zatímco tehdy se v seriálu objevili lidé, z nichž měly herecké osobnosti teprve vyrůst – Damian Lewis, Michael Fassbender či Tom Hardy –, tentokrát se povedlo obsadit tváře, které se hvězdami stihly stát ještě před premiérou.
V čele je Austin Butler, muž s oscarovou nominací za Elvise, tentokrát v roli přirozeného lídra jednotky Galea Clevena, kterého doplňuje Callum Turner v roli Johna Egana. Někdejší spolužáci z pilotní školy se sejdou jako tahouni sté bombardovací skupiny amerického letectva, jejíž osudy seriál vypráví.
Na dvou hlavních hvězdách Vládci stojí a oni tíhu nesou dobře: chemie málomluvného kliďase Clevena a prostořekého bonvivána Egana funguje perfektně. Dobře je doplňuje i Barry Keoghan, což je další jméno s oscarovou nominací, tentokrát za Víly z Inisherinu – tady hraje rošťáckého pilota Curtise Biddicka.
Vládcové nebes mají zkrátka obsazení hodné hollywoodského blockbusteru a koneckonců je i škoda, že na velké plátno nemíří. Podívaná je to totiž náramná. Ne nadarmo tvůrci říkali, že čekali s výrobou na chvíli, kdy technologie umožní odvyprávět velkolepý příběh o letectvu.
A když se na obrazovce skutečně vznesou stíhačky a bombardéry k mohutnému náletu přes vrcholky velehor, když do letky ve formaci buší déšť, když se poklidně nesou tmou, jen aby ji brzy prozářila bitevní vřava, jsou to obrazy, z nichž se tají dech – stejně jako detaily na padající bomby nebo záběry z klaustrofobického kokpitu.
Pozadu přitom nezůstává ani zvuk. Lomoz „létajících pevností“, jak se bombardérům B-17 přezdívá, zní skutečně majestátně. Palba z flaku patřičně duní, každý zásah do letadla vás vyděsí, jako kdybyste v něm seděli sami. To vše doplňuje velmi dobrá hudba Blakea Neelyho.
Se seriálem navíc procestujete kus světa, byť hlavním výchozím bodem zůstává venkovská letecká základna Thorpe Abbotts u anglického Norfolku, kterou tvůrci hezky postaru postavili včetně replik dvou bombardérů B-17.
I díky tomu dokážou Vládcové nebes velmi přesvědčivě vykreslit zážitek, kterým si členové posádek sté bombardovací skupiny museli projít. Usedali do křehkých skořápek letadel a vydávali se na nepřátelské území, kde na ně čekala zuřivá protiletadlová palba i nepřátelské stíhačky. Každý výstřel přitom mohl být osudný.
A když navzdory všem okolnostem misi splnili a vrátili se domů? Dobrá práce. A zítra znovu.
Bombardéry sice rozsévaly zkázu v nepřátelských pozicích, ale za obrovskou cenu. Osmá letecká armáda USA, do níž stá skupina patřila, měla do Dne D, tedy 6. června 1944, děsivou bilanci sedmasedmdesáti procent zabitých, zraněných či zajatých členů posádek – což je samozřejmě vděčný materiál pro dramatický oblouk, na němž Vládcové nebes stojí.
V kombinaci s atraktivními leteckými bitvami je výsledek epická, efektní a jímavá podívaná. Díky důrazu na méně postav navíc působí sevřenějším dojmem než široce rozkročené Bratrstvo neohrožených. Vládcům soudržnost prospívá, jak se ukáže dobře i ve chvílích, kdy zkusí vedlejším postavám dát více prostoru a obvykle tím tempo jen zpomalí.
Seriál také trochu trpí na sklony ke schematičnosti. Začít na základně, vznést se do vzduchu, tam zažít drama a pak řešit jeho následky. V tomto ohledu bylo Bratrstvo neohrožených pestřejší a nabídlo v každém díle velmi odlišnou podívanou. Některé motivy z předchozích válečných eposů se navíc opakují.
Jsou to ale jen drobnosti, které celek zásadně nekazí. Tom Hanks a Steven Spielberg v rolích producentů ukázali, že pořád ví, jak udělat velkolepou válečnou podívanou – stejně jako když v tandemu herec/režisér stvořili Zachraňte vojína Ryana.
Teď zůstali v pozadí, aby nechali vyniknout zářivé hvězdy současnosti. Neopustili ale své principy: rozmáchlé vyprávění, vysoké produkční hodnoty, spoléhání na skutečné rekvizity, nikoli jen triky, či maniakální důraz na historickou přesnost, kvůli němuž sbíral scenárista John Orloff celý rok podklady.
Vyprávět o válce zkoušel kdekdo, ale mistry řemesla se pánové Hanks a Spielberg nestali náhodou. Celý seriál přitom roky zůstával podivuhodně v pozadí a donedávna se o něm takřka nemluvilo. Když pak převedl první trailer, dalo se čekat, že přijde událost. Máte rádi velké hollywoodské spektákly? Díky Vládcům nebes si můžete jeden naservírovat přímo domů.