Polský premiér Tusk jednal v Kyjevě o společné produkci zbraní. Rusko tvrdí, že přistoupí na mírová jednání. U hranic s Ukrajinou se zřítil vojenský letoun. Co přinesl týden v dění kolem ukrajinského konfliktu?
- Tusk v Kyjevě. Polský premiér Donald Tusk v pondělí jednal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o společné produkci zbraní. Šéf polské vlády v této souvislosti mluvil o budování společných podniků a investicích do firem v Polsku i na Ukrajině.
- Podepsaný dekret o ochraně práv a svobod. Prezident Zelenskyj podepsal dekret, v němž požaduje kroky k ochraně práv a svobod Ukrajinců žijících tradičně na území dnešního Ruska. Součástí dekretu je i zachování jejich identity. Dokument se týká například oblasti historické Kubáně v dnešním jižním Rusku.
- Úterní útoky na ukrajinském území. Útoky, které podniklo v úterý Rusko proti Ukrajině svými raketami a střelami, si po celé zemi vyžádaly osmnáct mrtvých a sto třicet zraněných, uvedl Zelenskyj.
- Rusko prý přistoupí na mírová jednání, ale bez nynějšího ukrajinského vedení. Rusko tvrdí, že je připraveno k jednáním o míru, ale nikoli při setrvání nynějšího ukrajinského režimu u moci. „Nikdy jsme neodmítali a vždy jsme zůstávali připraveni k jednání. Ale ne k jednáním o setrvání pohlavárů kyjevského režimu a o jejich fantaziích, ale o překonání dědictví destruktivního desetiletého rozkrádání země a násilí vůči jejím národům,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na půdě OSN.
- Středeční zřícení letounu. V ruské Belgorodské oblasti, která se nachází u hranic s Ukrajinou, spadl ve středu vojenský letoun Il-76 po sestřelení raketou. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany, které dále uvedlo, že na palubě bylo čtyřiasedmdesát lidí včetně pětašedesáti ukrajinských válečných zajatců. S největší pravděpodobností všichni lidé na palubě zahynuli. V pátek ruský prezident Vladimir Putin doplnil, že Ukrajina sestřelila letoun raketou dodanou ze Spojených států nebo Francie.
- Obavy z druhé ruské okupace. Skoro rok poté, co Ukrajina osvobodila města okolo Kupjansku v Charkovské oblasti, vyjadřují místní obyvatelé obavy z druhé ruské okupace. Rusko se už měsíce opět snaží získat Kupjansk, strategický železniční uzel, který obsadilo na začátku invaze a Ukrajina jej po sedmi měsících získala zpět. Ukrajina poslední měsíce vyzývá civilisty k časté evakuaci nejen v Kupjansku, ale i desítkách okolních vesnic.