skip to main content

Chcete zažít divočinu? Tohle jsou místa pro opravdové dobrodruhy

Reklama

Být jaguárům či gorilám v džungli na stopě, žít s pastevci sobů v jurtě, tančit s pestrobarevnou rajčí čelenkou ve vlasech, cestovat s domorodci. Pomalu a bez jízdních řádů a večer si při petrolejce do koženého notesu zaznamenávat zážitky uplynulého dne. Bez jediného dalšího turisty v dohledu.

Takhle mohlo cestování vypadat před 100 lety, v době velkých objevitelů – dobrodružné a nebezpečné. Je ale možné ještě něco podobného zakusit v dnešní rychlé době selfie tyčí, nízkonákladových letů a snadných zážitků?

Ano! Přináším 5 tipů na destinace, které ještě nepodlehly zubu globalizace a nad nimiž srdce pravého dobrodruha zaplesá i dnes.

Guyana

Proč jste nikdy neslyšeli o cestování do Guyany? Protože si tuhle zemi ostřílení znalci dlouho střežili jen sami pro sebe!

Vše se ale prozradilo díky dokumentu BBC Lost Land of the Jaguar z roku 2008. Biologové, kteří v něm vystupovali, označili zdejší džungli za zcela nedotčenou, plnou zvířat, která neznají strach z lovícího člověka.

Připravte se ale na expediční typ cestování: přesuny jsou možné jen malými letadélky Cessna nebo loďkami po řece a ubytování v přírodních lodžiích je základní.

Čelist vám spadne u spektakulárních vodopádů mrtvého muže Kaieteur, který je se svými 228 metry nejvyšším jednostupňovým vodopádem světa. Poté přeleťte do srdce chráněné oblasti Iwokrama, která překypuje životem. V Karanambu zahlédnete tapíra či vydru obrovskou a na nedaleké savaně zase dlouhonosého mravenečníka velkého.

Jestli spatříte i skvrnitý kožich vzácného jaguára, závisí jen na štěstí, šance jsou ale neobvykle vysoké!

Sibiř 

Jen těžko si představit těžší podmínky k životu než v tundře za polárním kruhem. Iglů z ledu, lov tuleňů a velryb či stáda sobů, to je romantický obraz života obyvatel Arktidy, z nějž dnes zbývají jen střípky.

Dobře organizované etnické programy nabízejí američtí Inuité a laponští Sámové, i když už sami leckdy žijí moderním způsobem.

Jiná situace ale panuje na ruské Sibiři, kde se po rozpadu sovětských družstev lidé opět na plný úvazek vrátili ke svému původnímu živobytí – pasení sobů.

Nejvýhodnější je naplánovat si cestu sem na duben, Sibiř je v té době stále fotogenicky zasněžená, ale bez největších mrazů a temné polární noci. Na nekonečné tajze Jakutska a Čukotky se můžete oddávat šamanským rituálům nebo na poloostrově Jamal s Něnci okusit kočovný a pastevecký život v týpí.

Na začátku dubna se navíc v Jar-Sale pořádá Děň oleněvoda (den pastevce sobů), festival se soutěžemi v tradičních disciplínách jako zápas, přeskok saní či závody sobích spřežení. Sjedou se sem lidé z nekonečné tundry a vytvoří jinde v Arktidě neopakovatelnou atmosféru.

Gabon

Označení poslední ráj na zemi je v případě této středoafrické země zcela namístě. 80 % deštného pralesa, zakrslí sloni, tisícihlavé tlupy pestrobarevných opic, mohutné vodopády a málem bych zapomněla – surfující hroši, kteří se po svém objevení týmem National Geographic v roce 2004 stali symbolem zdejší nespoutané přírody.

Dobrodružství začíná již při přípravách, nelehkým zajištěním víz a vytvořením plánu, který vás nezruinuje na deset let dopředu, jelikož cestování zde je extrémně drahé i náročné zároveň.

Ikonickým parkem země je Loango, který nabízí kombinaci mokřadů, džungle a pláží s gorilami, šimpanzi, slony pralesními, hrochy a antilopami. NP Lopé je známý obrovskou populací mandrilů a největší koncentrací slonů v Africe.

Reklama

V parku Ivindo se můžete plavit na kánoi k masivním vodopádům Kongou a Mingouli nebo pozorovat hemžení zvířat včetně goril z platformy na mýtině Langoué Baï.

O pláže NP Pongara se podělíte jen s hnízdícími želvami, zatímco na obzoru proplují migrující velryby. Domorodci vás zasvětí do taje života v džungli i svých tisíciletých rituálů.

Nová Guinea

Málokteré místo je opředeno větším tajemstvím než Nová Guinea: etnická pestrost kmenů doby kamenné, barevné peří rajek, neprostupná džungle a pusté ostrovy dráždí objevitelské ambice jako máloco.

Jelikož je tahle země pokrytá hustým tropickým deštným pralesem, může zde pršet kdykoli v roce, měsíce od dubna do října jsou ale relativně sušší, vhodné pro treky za přírodními národy.

Nejpříhodnější je doba našich letních prázdnin, kdy se zde setkává hned několik výjimečných událostí. Legendárním se stal festival Baliemského údolí, kam se na začátku srpna sjedou bojovníci okolních kmenů v plné kráse, aby předvedli své válečné i umělecké dovednosti.

Milovníci zvířat se zase oddají pozorování ptáků ráje – rajek, jejichž samečci mají právě období námluv a mohutně čepýří svá cenná barevná pírka. A pokud si po té námaze v blátě, mezi komáry a pijavicemi budete chtít trochu odpočinout, zamiřte na pláže panenského ostrova Biak nebo ještě lépe na Raja Ampat, souostroví, které se řadí mezi nejkrásnější potápěčské destinace světa.

Mongolsko 

Jedna z posledních nedotčených zemí Asie je výzvou pro všechny odvážlivce, vyznavače outdooru a divokých dobrodružství. Drsná příroda nekonečných plání, pouští a zasněžených hor inspiruje k dlouhým trekům na koních, velbloudech i horských kolech a nocování v holistických podmínkách nomádských jurt.

Podzim je tu vyhlášený pro modré nebe i snesitelné teploty a první říjnovou neděli se na dalekém západě, v Altaji u městečka Ölgii, koná jedna z nejzajímavějších a nejfotogeničtějších událostí této země – Festival zlatého orla.

Z celé řídce osídlené provincie Bayan Ölgii se sem sjíždí na 400 do kožešin oděných kazašských sokolníků, aby soutěžili v rychlosti a ostražitosti svých pro lov vycvičených orlů.

Tato tradice zaznamenaná na skalních malbách již před třemi tisíci lety se zde předává z otce na syna a v domovském Kazachstánu již téměř vymřela. Pokud byste ale chtěli zažít skutečnou akci, obrňte se trpělivostí a doprovoďte jednoho z lovců do pusté stepi na epickou štvanici, která může trvat pár hodin, ale i několik týdnů.

Je to vše? Ne!

Neoslovila vás ani jedna z navrhovaných destinací? Nevadí, pravdou je, že míst, kde se můžete cítit jako objevitelé bez jediného jiného cestovatele v dohledu, je ještě dost.

Statistika mluví jasně. Byť mezinárodních turistů přibývá exponenciální řadou – z 25 milionů v roce 1950 přes 278 milionů roce 1980 a 674 milionů v roce 2000 až na dnešních 1,235 miliardy – tak celé dvě třetiny navštívily loni pouhých 5 zemí/regionů světa: Evropu, USA, Čínu, Mexiko a Thajsko (zdroj UNWTO)!

Zůstávají tak celé kusy kontinentů, které jsou mimo obvyklé turistické trasy. Zamiřte do západní nebo centrální Afriky, střední Asie nebo na většinu pacifických ostrovů a dobrodružství máte zaručené.

Více inspirace a konkrétní tipy na cesty naleznete na webových stránkách autorky.

Reklama
Reklama