skip to main content

Mladý pár do Česka dováží nejlepší pepř světa. K Vánocům jej jako reprezentační dar dává i ministerstvo zahraničí

Mladý český pár Klára a David do České republiky dováží vzácný Kampotský pepř, který za férových podmínek vykupují u kambodžských farmářů. Od našeho posledního letního rozhovoru dostali za svou činnost v Kambodži ocenění od kambodžského ministra obchodu za propagaci Kampotského pepře v zahraničí, a také si jejich vánoční dárky letos zvolilo jako reprezentační dar české ministerstvo zahraničí.

Jak vypadá dárek, který propojuje dva světy a mění život v Kambodži k lepšímu?

Kampotský pepř

Kampotský pepř je považován za nejlepší na světě a jako jediný je chráněn geografickou indikací, stejně jako třeba Champagne ve Francii. Ne náhodou se mu proto přezdívá šampaňské mezi pepři a jako doplněk pokrmů ho rádi využívají šéfkuchaři nejlepších restaurací.

Klára s Davidem a svým týmem jej přivezli z Kambodži do České republiky před dvěma lety. Nyní s jejich Kampotským pepřem díky jeho výjimečné chuti vaří top 50 špičkových českých restaurací jako Casa de Carli, SIA nebo Grand Cru.

S ambasadorem značky, šéfkuchařem Casa De Carli Matteo De Carli.

Během dvou let od založení jejich projektu .pepper..field se firma dostala na desetimilionový obrat, který se letos raketově zněkolikanásobil. Zaměstnává desítku lidí a spolupracuje pouze s nejmenšími farmáři, kterým platí 100procentní férovou cenu přímo na ruku. Firma navíc vzácný pepř ručně balí do luxusních dárkových sad z českého skla a voňavého dřeva, které okouzlily nejen české zákazníky, ale i další významné klienty a prestižní firmy.

Dárkové sady od .pepper..field letos dalo například české ministerstvo zahraničních věcí jako reprezentační dárek ČR velvyslancům 29 zemí. Kambodža je totiž pro Českou republiku prioritní rozvojovou zemí a ministerstvo zaujal silný příběh mladého páru, navíc podpořený českým sklem, ale i naplňováním fair trade principů a cílů udržitelného rozvoje OSN.

Černý, růžový a bílý pepř .pepper..field.

Firma také na konci listopadu farmářům oficiálně předala české technologie, které spolufinancovala Česká rozvojová agentura, a oznámila úspěšnou sbírku Milion pro Kambodžu – 1 milion korun, který je určen na podporu rodin, jejichž situace je letos kvůli covidu a velkým záplavám finančně neúnosná. Významné benefiční akce se v Kampotu zúčastnila i česká ambasáda a kambodžské ministerstvo obchodu, které .pepper..field věnovalo speciální ocenění za jejich práci a pomoc kambodžským rodinám.

Celý tým .pepper..field tak má radost, že dělá život krásnějším na obou stranách planety. „Jak jednou ochutnáte pravý Kampotský pepř, už se jen těžko vracíte k tomu z běžné produkce,“ říkají zakladatelé a doufají, že jejich české dárkové sady potěší letos pod stromečkem spoustu lidí a provoní nesčetně českých domácností.