skip to main content
25. listopadu 2020

Lepší Česko 2020

Máme za sebou 30 let svobody a víme, že je potřeba ji chránit. Projekt Lepší Česko dlouhodobě analyzuje ekonomiku, kvalitu života i úroveň svobody v naší zemi. Upozorňujeme na problémy a podporujeme schopné lidi z byznysu, neziskového sektoru i veřejné správy, kteří je dokáží řešit.

Na podzim jsme již pošesté pozvali na jedno pódium konference Lepší Česko* přední české osobnosti včetně členů vlády. Debatovali nad tím, co si můžeme z letošní krize odnést dobrého a jaké (pokud nějaké) změny nás čekají. Většina se shodla na důležitosti svobody (s mírou svobody roste i životní úroveň), vzdělávání (ministr Plaga připustil reformu školství a jeho větší otevření novým metodám), digitalizace (ta státní čelila ostré kritice) a zlepšení podnikatelského prostředí (i v mezinárodních srovnáních máme problémy s přílišnou byrokracií a daňovým zatížením).

Doposud jsme rok co rok předávali výsledky našich analýz členům vlády s tím, aby popsané problémy vyřešili. Když si ale představíme, že by stát stále držel monopol na poštovní služby nebo lidem nenechal svobodu podnikat a řešit nedostatek roušek, dezinfekce, ventilátorů nebo vakcíny, je jasné, že je třeba změnit přístup. „Potřebujeme hlavně odvahu. Víme, co je správné a co bychom měli dělat. Ale protože nemáme odvahu, tak se to neděje. Proto se například politici často ve jménu boje o voliče chovají spíš účelově, než správně,“ upozornil předseda Senátu Miloš Vystrčil.

O projektu

Vize:

Lepší Česko pro nás znamená především svobodu. S tou přichází vyšší životní úroveň, prosperita i štěstí. Stojí za to ji chránit.

Konference:

Od roku 2005 pořádáme velkou podzimní konferenci, na které přední české osobnosti diskutují o tom, jak dělat Česko lepším.

Forbes index Lepší Česko:

Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy a jakým jdeme směrem? Nový Forbes index Lepší Česko nám jasně ukazuje, na co si dát pozor a u koho se inspirovat.

Kulaté stoly:

K otevřené a hluboké debatě za zavřené dveře zveme vždy 10 vybraných osobností, aby dané téma reálně posunuli dál.

Výroční analýza:

Díváme se na Česko jako celek, a řešíme i jednotlivé oblasti, jako jsou vzdělávání, digitalizace, stárnutí populace nebo dostupnost a kvalita lékařské péče.

Články:

Forbes se od svého založení snaží ukazovat, jak odvážné, schopné a obdivuhodné lidi v naší zemi máme. Články i o tomto projektu najdete na forbes.cz

Analýza & index

Forbes index Lepší Česko spolu s rozsáhlou analýzou pro Forbes sestavil ekonom Lukáš Kovanda. Podle předních ratingových agentur Moody‘s, Fitch a Standard & Poor‘s jsme aktuálně shodně 3 příčky pod zeměmi s nejlepším hodnocením, kam patří dlouhodobě například Německo. Dohromady tak Česko získalo „9“ bodů. Jedná se sice o nejlepší umístění z postsovětských států, ale můžeme se mít i lépe.

Nejde jen o míru HDP, důvěryhodnost institucí, míru zdanění nebo délku života. Jak ukazuje souhrnný graf vybraných mezinárodních indexů, i premianti málokdy dosahují v žebříčcích 100% výsledků a mají se kam zlepšovat.

Záznam konference

Fotogalerie

Partneři

Chcete být partnerem dalšího ročníku Lepšího Česka? Napište nám na obchod@forbes.cz

Další ročníky