skip to main content
Rozhovor

Česko nesedí na pokladu. Možná z lithia vycouváme, říká Winkler z RSJ

Jak vás tak poslouchám, jste obecně k těžbě lithia u nás hodně skeptický…

Byl jsem k tomu hodně skeptický, ale na druhou stranu covid-19 pomohl v tom, že Evropa si nyní začíná uvědomovat, že všechno z Číny prostě nepřivezeme. Sám víte o nedostatku materiálů ve výrobě a problémy s jeho dodávkami. Tohle nové paradigma by mohlo těžbě nahrávat. Ale stále nevíme, jak to politicky celé dopadne. 

Za jakých podmínek by pro vás byl tento byznys zajímavý?

Stát prostě musí říct, že to chceme. A když ano, musíme pro to něco dělat. O tom je celé politické rozhodnutí.

Ale nám jde hlavně o to, aby národ nebyl krmen informací, že tu sedíme na obrovském bohatství. To vůbec není pravda. Lithium je určitě zajímavá příležitost z pohledu elektromobility, i když se možná nakonec půjde vodíkovou cestou.

Česko teď není v pozici Texasu v době objevu ropy nebo jako Ostravsko před začátkem těžby uhlí. To zdaleka ne.

Když se tedy někde objeví díra v rozpočtu, nebude to tak, že ji zaplácneme lithiem. Tak to opravdu není. Pokud může Česko z něčeho takového profitovat, pak je to elektromobilita. Dnes se totiž hodnoty nevytváří v zemi. Nesedíme tu na žádném zázraku.

Proč jste tohle všechno před čtyřmi lety neřekli politikům?

Politici už minule všechny materiály měli, měli jich plné šuplíky, takže background dostali. Ale nikoho to nezajímalo. Všichni chtěli vytvářet imaginární příběhy a realita jim vadila v rozletu. Realita je pro ně ve své podstatě nezajímavá.

Reklama

Ale přípravy i ve Slavkově, kde operuje vaše společnost Sanaka Industry, přece stále běží…

Přípravy běží, ale stále netěžíme nebo v našem případě spíše nepřesíváme. Čekáme na to, co zjistí ČEZ. Ale k samotné těžbě i samotnému zpracování je stále dlouhá cesta z výše popsaných důvodů.

Němci mají také zájem na své straně Krušných hor těžit lithium. Tam žádná infrastruktura pro zpracování také ještě není?

Na naší straně je lithia více, ale Němci také spíše zatím analyzují. My jsme také připraveni, takže kdyby došlo k rozhodnutí, jsme schopni suroviny ihned dodávat poloprovozům nebo testovacím zařízením.

Jsme například domluveni se Sokolovskou uhelnou, kde by se mohl menší zpracovatelský závod postavit a my bychom jí mohli dodávat naše slídy. 

Je ale potřeba dotace do vybudování samotného závodu. Ne do nás, my žádné dotace nepotřebujeme. Dotace na výstavbu infrastruktury, třeba té chemičky. Musí se nejdříve nastavit pravidla hry, musí být jasné, jak se dělí riziko. 

Je to vlastně podobné jako u výstavby jaderné elektrárny, o které se nyní hovoří.

Takže teď vyčkáváte?

Vyčkávám. A bavím se s lidmi, kteří s lithiem mají co do činění. Do voleb nemá cenu cokoliv dělat kvůli populistům. Jde nám o to, aby prach z politického boje nesedal dva roky po volbách, pak se totiž zase budou blížit další volby a tak dokola. 

My jako RSJ chceme sofistikovanou diskusi, jejímž bodem číslo jedna bude, zdali tu vůbec chceme určitou soběstačnost na vlastní surovině, nebo ji budeme raději dovážet z Chile, Austrálie a dalších podobných zemí.

Předchozí stránka