skip to main content
Byznys

Česko vs. USA dnes a před 100 lety. Jak se změnily ekonomické podmínky?

Mám rád pana Pelce, který dělá gramodesky. Je to takový retro, byl jsem v jeho fabrice v Loděnicích a dostal jsem „Gány“ (pro nezasvěcené Guns N’Roses, kdysi to byla dobrá partička se zpěvákem v elasťákách).

Čtěte také: Jak investor Jan Barta svou analýzou srazil akcie firmy na americké burze

Reklama

Pan Pelc a jeho GZ Media mají úspěch i v Americe. Tabulka týdne ukazuje, že stále ne moc českých firem tam má success a že je to věc trvalá.

Reklama

Vím, success tam má investiční společnost R2G, která v polovině tohoto roku provedla pravděpodobně rekordní nákup českého investora v USA, když koupila jednoho z největších výrobců plenek First Quality Nonwovens, nebo taky společnost United Hydrogen, která je zaměřená na výrobu a distribuci vodíku a výstavbu čerpacích stanic pro vodíkové automobily.

Dále také společnost Emco, která na americkém trhu prorazila s bezlepkovými tyčkami. No ale že by toho byla kupa dalšího… No vážně. Před 100 lety tam mířila 2 procenta z celkového českého exportu. Nyní 2,1 procenta z celkového exportu.

Co se však změnilo, je import. Tehdy, před 100 lety, k nám mířilo z USA 17,6 procenta z celkového importu. Dnes 2,5 procenta z celkového importu. Významným importérem tehdejší doby do ČR byla například firma General Motors Company, která k nám dovážela cadillaky. Pak se k nám dovážely hlavně suroviny a potraviny.

Naopak my jsme do USA dováželi například hudební nástroje od obchodníka Janka Jůzka, včetně stradivárek. Takže pokud to takto půjde dál, za 100 let bude export do USA tvořit 2,2 procenta českého vývozu, za 300 let 2,4 procenta, za 500 let 2,6 procenta, za 1000 let 3,1 procenta, no a v roce 9918 to bude již 10 procent, nevím, jestli v lednu, nebo až v srpnu touhle dobou.

Reklama
Reklama