skip to main content

Cestování je láska na celý život. Jak si ho užít, když je vám 20, 30 nebo 50

Reklama

Volání dálek nebere ohled na věk, rodinnou situaci ani disponibilní fondy. Pokud jste jej někdy zaslechli, pravděpodobně máte závislost na celý život. Tím lépe! Svět je totiž neuvěřitelně rozmanitý a místo pro své malé velké dobrodružství si zde najde opravdu každý.

Máme pro vás několik tipů, jak si objevování světa v jednotlivých životních etapách užít co nejvíc. Tak se nechte inspirovat.

Jste mladí a bez závazků (20+)

Svět vám leží u nohou! Dříve než vás sváže budování kariéry či hypotéka, vyrazte na zkušenou. U našich západních sousedů je běžné si ještě v době studia nebo těsně po něm vybrat tvz. „gap year“ (rok volna), čas bláznivých zážitků s novými přáteli, na který budete vzpomínat celý život.

Jak na to? Nejdříve vydělejte peníze na work and travel programu v USA, Kanadě či na Novém Zélandu a pak se přesuňte do některé z levných destinací, kde si je maximálně užijete.

Laos

Díky kombinaci krásné přírody, milých lidí, dobrého jídla a velmi nízkých cen je u baťůžkářů nejoblíbenější trasa banánové palačinky (banana pancake trail) v jihovýchodní Asii (Thajsko, Kambodža, Laos), která vás zavede např. na úplňkovou party na Koh Pha Ngan (Thajsko), do víru nočního života Bangkoku (Thajsko), do korun stromů v džungli Gibon experience (Laos), na divokou řeku ve Vang Vieng (Laos) či mezi chrámy Angkor Watu (Kambodža).

Další populární možností, především pro horaly a milovníky outdooru, je trasa bílého muže (gringo trail) v Jižní Americe (Peru, Bolívie), na které uvidíte např. ztracené město Machu Picchu (Peru), prošlapete pohorky na trecích v Andách (Peru) a zmatete perspektivu na slané poušti Salar de Uyuni (Bolívie).

bolivie

Stále populárnější je i náročná Afrika, se zážitky jako kempování mezi hyenami v africké savaně (Tanzanie) či potápění v kleci za žralokem bílým (JAR). Nejlevněji Afriku poznáte v expedičním voze nebo jako dobrovolníci pro některou z neziskovek.

Máte rodinu (30/35+)

Navzdory mnohým předsudkům ani narození dětí není důvod zahodit toulavé boty. Právě naopak, respektujte jejich potřeby a pohled na svět dětskýma očima promění i to nejobyčejnější místo na magické.

I zde platí: čím déle, tím lépe; nejvíce si cestování s dětmi pochvalují rodiče, kteří mají alespoň částečnou možnost pracovat odkudkoliv a mohou se na měsíc, celou zimu nebo rok odstěhovat do teplých krajů a odtud v pohodovém tempu poznávat lokální atrakce.

Karibik

Karibik trochu jinak. Autorka článku s dcerou. 

S nejmenšími dětmi si užívejte odpočinku, písku a slunce např. v jižní Evropě (Baleárské ostrovy a Sardinie mají písčité pláže), Karibiku (ideální jsou jižní pláže ostrova Martinik) či na Bali (východní pobřeží, ne západ, který je naopak oblíbený u surfařů). Všechny jsou bezpečné, s dokonalými službami, klidným mořem pro děti a dostatkem vyžití pro rodiče na krátké výlety.

Reklama

S většími ratolestmi se nebojte pustit do dobrodružných výprav. Nejlepší je pořídit si nebo vypůjčit karavan a kempovací vybavení a vyrazit na road trip například po stopách bizonů a indiánů do národních parků USA nebo za klokany do Austrálie.

Zvířata děti nikdy neomrzí, takže mezi bezpečné a zaručeně zajímavé aktivity patří i safari v JAR (oblast Kapska je pro děti zvláště vhodná) či Namibii, jízda na velbloudech v Maroku či koupání slonů na Srí Lance.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Potomky pubertální pak nejlépe zkrotíte trekem v nepálském Himálaji, např. v okolí Pokhary a Annapurny je perfektní mix krásné krajiny, jednoduchých stezek, poutavé kultury a dobré turistické infrastruktury.

Jste náročnými cestovateli (40/50+)

Procestovali jste kus světa, jen tak něco vás nepřekvapí, znáte sami sebe, víte, co máte rádi, a taky že výjimečné zážitky něco stojí. Své destinace si pečlivě vybíráte z cestovatelských bonbonků a vychytávek. Zatím je stále limitem nebe, ale cokoli si na této planetě umanete, je uskutečnitelné.

Máte rádi přírodu a divokou zvěř? Naplánujte fotoexpedici za nejpůsobivější africkou scenerií do delty Okavanga v Botswaně, za jaguáry do mokřad Pantanalu v Brazílii, za medvědy a velrybami na Aljašku, leguány na Galapágy nebo proplujte na plachetnici rozbouřeným Drakovým průlivem až za tučňáky na Antarktidu.

jaguar pantal

Jste založení duchovně? Zapište se do jogínského ašramu v indické Rishikeshi, světové metropoli jógy, oddejte se ozdravným ájurvedským rituálům v Kérale (také Indie), meditujte s mnichy v Tibetu, Nepálu či v posledním skutečném šangrí-lá Bhútánu nebo navštivte šamany v amazonské džungli (např. v okolí Iquitosu, Peru).

Jste velcí sportovci? Zdolejte Kilimandžáro (5895 m, Tanzanie), Aconcaguu (6959 m, Argentina) nebo vyšlapejte na kole do Everest Base campu (5200 m, Tibet).

Tibet

Jste nadšenci do historie a památek? Nekonečné množství skvostné architektury jako Persepolis či Isfahán v Íránu, tyrkysové mešity Uzbekistánu či středověké samurajské pevnosti v japonském Kjótu vás zabaví na celé měsíce.

Iran-740

Nebo si prostě jen za svoje vydělané peníze chcete užít luxus a rozmazlování? Pak pro vás není ideálnější místo než bungalov nad vodní hladinou na Maledivách či Bora Bora. Barevné rybičky, delfíni ani číšníci s exotickými drinky nebudou nikdy příliš daleko.


 

Reklama
Reklama