skip to main content
Reportáž

Chorvatský sen teplického živnostníka. Takhle vypadá český hotel za 2,5 miliardy

Umístění hotelu, který je jen pár minut cesty autem z Opatije, je famózní. Kraluje mu výhled na tyrkysově modré moře a ostrovy v Kvarnerském zálivu. Tenhle výhled si přitom můžou užívat všichni hoteloví hosté, protože všechny pokoje mají obří okna nasměrovaná na Jadran.

„To byl můj nápad,“ říká Třešňák a tuhle větu zopakuje ještě mnohokrát, když nás po hotelu provádí. A je jedno, jestli nám zrovna ukazuje onyxový bar v nejvyšším patře jedné z hotelových budov nebo luxusní nábytek v pokojích a apartmánech pocházející z malých manufaktur z Itálie, Španělska nebo Česka.

V případě židlí, jejichž počet se dá odhadovat na nižší tisíce, jde například o produkty z fabriky TON z Bystřice pod Hostýnem. A přehlédnout se nedají ani stovky foukaných lustrů ze sklárny z Kamenického Šenova.

Když padne dotaz na to, kdo stojí za vzhledem vnitřních prostor, Jaroslav Třešňák jejich podobu připíše své ženě. Zároveň ale několikrát zazní, že to, jak je hotel vybavený, vychází z inspirace nasbírané během cest jeho a manželky po hotelích v celém světě. „Vždycky, když se mi někde něco líbilo, vyfotil jsem si to a v nějaké podobě přenesl sem,“ říká.

Reklama
Vizualizace | Foto Hilton

Na Opatijské riviéře teď propuká hlavní sezona, ale nový Hilton má být hotelem, kam se jezdí celý rok. Ostatně ono už to tak bylo i před sto lety, kdy se téhle lokalitě začalo říkat klimatické lázně, za což vděčí hlavně slanému a vlhkému vzduchu, které od moře směrem k pevnině proudí přes borové háje na okolních ostrovech.

Jenže na zdravém ovzduší by sezonu od podzimu do jara postavit nešlo. Třešňák proto do hotelu zakomponoval wellness zónu, která má 3 700 metrů čtverečních, skoro třicetimetrový vnitřní bazén a konferenční prostory.

Foto Michael Tomeš

Mezi budovami a mořem je navíc obrovská terasa, kde se dá uspořádat party pro stovky lidí. „Dá se za ni zajet autem, takže tady třeba automobilky můžou dělat představení nových aut,“ plánuje Třešňák.

Dalším podobným lákadlem má být i gastronomická nabídka. Hilton totiž hostům i návštěvníkům z venku nabídne celkem šest restaurací a barů.

Reklama

Té nejexkluzivnější, která obsadila nejvyšší patro, kraluje osmadvacetiletá hvězda chorvatského gastronomického nebe Deni Srdoč, který loni jako nejmladší chorvatský šéfkuchař získal michelinskou hvězdu. A to v podniku od Hiltonu vzdáleném jen patnáct minut jízdy autem. Teď má za úkol úspěch zopakovat i v hotelu teplického podnikatele.

Třešňák už na to bude dohlížet jen jako extrémně privilegovaný návštěvník. I když původně zvažoval, že by hotel provozoval sám, nakonec ho i se třemi stovkami zaměstnanců na pětadvacet let svěřil do rukou lidem z řetězce Hilton. Díky celosvětové síti proslulé značky se tak prý budou návštěvníci shánět snáz.

V okázalém lobby je bude vítat Lenka Třešňáková. Ta žena, která sází květiny, což jsme už asi dvě hodiny po příjezdu mohli vidět na vlastní oči.

Nebude tam ale doslova. Její přítomnost nahradí její socha v životní velikosti. „Nechal jsem ji pro ženu udělat jako poděkování za to, kolik práce s tím tady měla,“ přiznává Třešňák, který sám sebe v legraci označuje jako drobného teplického živnostníka.

Foto Michael Tomeš

Přitom jeho developerská a investorská skupina JTH za sebou už má celou řadu velkých projektů. Nejčastěji v Teplicích, odkud Třešňák pochází, ale byty, sklady a obchodní centra staví a pronajímá v různých lokalitách v Česku, na Slovensku nebo právě v Chorvatsku.

Ve veřejném prostoru se jeho jméno objevovalo například ve spojení s demolicí zchátralé budovy teplických Městských lázní či podporou Miloše Zemana během posledních prezidentských voleb.

Asi největší pozornosti se mu ale dostalo ve spojitosti s Hadími lázněmi, další teplickou historickou budovou, kterou chtěl Třešňák zdemolovat a postavit místo ní její repliku. O kontroverzi se v tomhle případě postaral exministr kultury Antonín Staněk, když z lázní poslední den ve funkci nečekaně sňal památkovou ochranu.

Dle kritiků šlo jen o úlitbu Třešňákovi za to, že přispěl Miloši Zemanovi na kampaň, jelikož Staněk byl považovaná za prezidentova spojence. Třešňák ale vždy odmítal, že by kdy o lázních se Staňkem či prezidentem Zemanem mluvil.

Předchozí stránka

Reklama
Reklama