skip to main content
Breaking News

Do nemocnic putuje dalších sto plicních ventilátorů. Daruje je česká společnost BTL  

2 minuty čtení

Kapacity nemocnic starajících se o pacienty s koronavirem se blíží svým limitům. Pomoci jim chce česká firma BTL zabývající se výrobou zdravotní techniky, která ministerstvu zdravotnictví daruje dalších sto plicních ventilátorů, které má v nejbližší době distribuovat do vybraných fakultních nemocnic. 

Společnost BTL Medical Technologies od loňského roku vyrobila už celkem 1500 těchto přístrojů, dvě stě z nich sama darovala do regionálních nemocnic už na podzim loňského roku, sto kusů teď poskytla zdarma ministerstvu zdravotnictví. 

„Jedná se o významnou pomoc českému zdravotnictví, a to navíc v době, která je více než složitá. O to hodnotnější tato pomoc je a velmi si jí vážím. Díky společnosti BTL ventilátory najdou uplatnění nejen v nemocnicích přímo řízených ministerstvem zdravotnictví, ale i v ostatních, kde budou právě potřeba,“ komentoval dar ministr zdravotnictví Jan Blatný. 

Reklama

Většina ze zmíněné stovky ventilátorů bude distribuována do větších, převážně fakultních nemocnic. Je to dáno zejména jejich lepší vybaveností ve srovnání s menšími regionálními nemocnicemi. I tyto instituce se ovšem dostaly do stavu, kdy ocení plicní ventilátory, které mohou nalézt na odděleních ARO, JIP a interny okamžité využití.   

Společnost zaměřená na zdravotní techniku se ve snaze pomoci vrhla na vývoj plicních ventilátorů a respirátorů, přestože se do té doby soustředila na jiný segment přístrojů. 

Reklama

„Podobně jako další firmy jsme na začátku pandemie přemýšleli, jak bychom mohli pomoci. Vyrábíme přístroje pro fyzioterapii, estetickou medicínu a kardiologii, takže ke zdravotnictví máme blízko. A tak nás napadlo vyvinout vlastní ventilátory a respirátory,“ řekl ředitel společnosti BTL Tomáš Drbal pro Forbes letos v lednu.

Společnost poskytla zdarma do českých nemocnic celkem 300 těchto přístrojů, které dohromady mají hodnotu 30 milionů korun. Z firmy BTL tak tento dar dělá největšího soukromého dárce plicních ventilátorů v Česku. Další ventilátory však putovaly také do Rumunska a Bulharska. 

Libor Fojtík

„Situace v českých nemocnicích začala být koncem října 2020 kritická a my měli na skladě ventilátory. Do týdne je bylo potřeba dostat k postelím. Výběrová řízení by trvala příliš dlouho a my jsme prostě chtěli pomoci, proto jsme to dělali. Na 200 ventilátorů jsme rozvezli do nemocnic v regionech po Česku,“ popisuje Tomáš Drbal s tím, že k tomuto darovali také 100 kusů ventilátorů a 100 tisíc respirátorů přímo ministerstvu zdravotnictví.   

Reklama
Reklama