skip to main content
Byznys

Dokážeme předpovědět blížící se krizi i bez křišťálové koule?

Před sedmi posledními recesemi byl v Americe rozdíl mezi úrokem desetiletého státního dluhopisu a tříměsíční sazbou u nuly nebo záporný. Normální přitom je, že když si uložíte peníze na 10 let, dostanete lepší úrok, než když si ty samé peníze uložíte na tři měsíce.

Dva roky před poslední krizí, na začátku roku 2006, byl v Americe výnos na tři měsíce 4,16 procenta, výnos na 10 let 4,37 procenta, takže rozdíl byl +0,21 procenta. Rok před krizí, na začátku roku 2007, byl výnos na tři měsíce 5,07 procenta a výnos na 10 let 4,68 procenta, rozdíl tedy -0,39 procenta.

Reklama

Koukněte na graf, kde jsou vyznačené i recese…

V červenci 2016 byl rozdíl +1,27 procenta.

V červenci 2017 +1,20 procenta.

Reklama

Včera byl výnos na tři měsíce 2,01 procenta, výnos na 10 let 2,85 procenta a rozdíl +0,84 procenta.

Pokud tento rozdíl půjde blíž k nule, nebo dokonce pod ni, může to znamenat problém…

Podobně se používá třeba výnos desetiletého dluhopisu minus dvouletého… Rozdíly mezi sazbami s různou splatností jsou asi jediným indikátorem, který kdy alespoň trošku nějaký problém předpověděl (viz graf).

Když se dostanou krátké splatnosti s výnosem nad dlouhé, tak se tomu odborně říká inverzní výnosová křivka. Znamená to, že z obavy před problémem se peníze valí hlavně do dlouhodobých amerických dluhopisů a vzácnějšími se stávají krátkodobé peníze.

Americká ekonomika roste už 109 měsíců v řadě. Od války trvalo období ekonomického růstu v průměru 58 měsíců. Jednou to přijít musí… Kdy, to nevím, má křišťálová koule byla již o Vánocích vydražena pro nadaci Dejme dětem šanci…

Reklama
Reklama