Radost z jedlých (a obzvláště tedy pitných) vlastnoručně přichystaných dárků je nezaměnitelná. Obdarovaným dáváte najevo, že na ně myslíte a záleží vám na tom, aby si vychutnali dárek připravený s maximální péčí a láskou.
Vánoce jsou o setkávání i vychutnávání různých dobrot (jako dárek doporučujeme třeba kachní nebo kančí rillettes, krůtí jerky, domácí čokoládu, sklenici granoly či jednoduchý chilli olej). Zahřejí u srdce a některé prohřejí i zevnitř – důkazem může být zelený pistáciový likér nebo právě domácí zázvorovice, jejíž příprava je vskutku jednoduchá a chuť vytříbená.
Domácí zázvorový likér
Na 0,5 l domácí zázvorovice potřebujete:
- 125 g oloupaného zázvoru
- 1 větší oloupaný citron
- 125 g medu
- 500 ml čirého alkoholu (jablkovice, slivovice, vodka)
Postup
- Oloupaný zázvor nastrouhejte do větší mísy najemno. Přidejte na malé kousky nakrájený citron i s veškerou šťávou, kterou při krájení pustí. Přilijte tekutý med a vámi vybraný čirý alkohol.
- Vše důkladně promíchejte, zakryjte a nechte na tmavém místě při pokojové teplotě louhovat alespoň tři dny. Čím delší čas odležení likéru věnujete, tím silnější zážitek vám poskytne. Směs v průběhu louhování občas promíchejte, znovu zakryjte a nechte chutě pěkně rozložit.
- Po uplynutí doby sceďte zázvorovici přes jemné síto či plátýnko a přelijte do čisté vymyté a dobře vysušené skleněné nádoby s uzavíratelným víčkem.
- Zázvorovici nechte ustát, na dně se dost pravděpodobně usadí kal, který ovšem ničemu nevadí. Likér sám o sobě bude čistý a nachystaný k srdečným slavnostním přípitkům.
Poznámky: K domácí výrobě zázvorovice dobře poslouží jakákoli pálenka či vodka, zkrátka čirý alkohol, kterému raději chcete propůjčit chuť zázvoru, než abyste jej nechali ležet hluboko ve spíži ladem. Zázvorový likér skladujte na chladném místě a spotřebujte ideálně do měsíce.