skip to main content
Investice

Dow Jones vytvořil rekord. Jak na tom vydělat?

Dow Jones je na maximu! Jo, to měřítko amerických akcií. Dow Jones Index zahrnuje akcie třiceti největších amerických firem a počítá se od roku 1896. Tehdy ho dal dohromady matematik Charles Dow. Dnes zahrnuje ceny akcií firem jako jsou Apple, GE, Coca-Cola, Nike nebo zachránce mužnosti Pfizer.

Za tu dobu se měnily společnosti, které tam byly. Měnila se metoda jeho výpočtu. Ale základní trend zůstal: americké akcie rostou. Tedy dlouhodobě.

Reklama

Jenomže – všechno má své jenomže – dlouhodobě jsme všichni mrtvi.

Krátkodobě taky akcie rostou. Ale mohou i spadnout – krachy občas přijdou. Vesměs platí, že pravděpodobnost růstu akcií v daném roce je 70:30. Posledních dvanáct měsíců do tohoto trendu zapadá.

Když se kouknete rok zpátky, tak to byl pro americký akciový trh dobrý rok. Navzdory různým námitkám a obavám, že trh je nadhodnocen, akciový index Dow Jones Industrial 30 přinesl výnos v hodnotě 12,3 procenta.

Nechyběly přitom pesimistické předpovědi, které často pocházely od autorit a expertů. Například John Hussman na základě tradičních poměrových ukazatelů hovořil začátkem prosince 2015 o tom, že „akciový trh je v bodě, kdy je nejextrémněji předražen vůbec v celé historii“. I jiní experti očekávali v roce 2016 akciový Armageddon.

Reklama

Profesor financí George Athanassakos ve stejné době (prosinec 2015) uváděl, že americké akcie jsou nadhodnocené podle sedmi různých ukazatelů až o polovinu. Totéž psal i známý komentátor amerického akciového trhu Mike Shedlock a mnoho, mnoho dalších novinářů, akademiků a portfolio manažerů. Ačkoli první čtvrtletí roku 2016 zdánlivě dávalo skeptikům za pravdu, během zbytku roku 2016 bylo všechno jinak.

Tak a teď to hlavní: Jak na tom vydělat?

No, vy můžete zkusit investovat jako Warren Buffett – vyzobávat jednotlivé akcie. Najít „prémiové“ a  „progresivní“ tituly, kterým dlouhodobě věříte. Přičemž to prémiové a progresivní je v uvozovkách proto, že na to taky musíte mít štěstí. Vezměte si Apple. Nyní je super. Ale bude báječný i za deset let? Nedopadne jako Nokia? Nepřeválcuje ho Huawei, Xiaomi nebo Samsung? Kdo ví.

Druhá možnost je spolehnout se na ten index. Na příkladu: třeba my s kolegou ekonomem Pavlem Kohoutem máme ve fondu Quant 500 největších amerických akcií. Nezkoumáme problémy jednotlivých firem. Tohle taky dělal vždy třeba Peter Lynch. Současný stav a minulá dynamika růstu akcií napovídá, že patrně ještě nějakou dobu bude výhodné zůstávat v akciových pozicích, než náš algoritmus vyhodnotí akciový trh jako přehřátý a budeme mít raději hotovost nebo dluhopis.

Dow, když ten index vymýšlel, stavěl i své investování na tom, že většina akcií se pohybuje podobně – proto potřeboval propočítat nějaký index, aby mohl měřit celý trh. Když v roce 1902 zemřel, bylo po první finanční krizi – no krizi, pár milionářů se tehdy přetahovalo o Northern Pacific Railway. Dow Jones index se rozkmital sem a tam mezi 50 a 100 body. Pak se zase usadil a rostl. Pak rozkmitání. Pak růst. Pak rozkmitání – prostě nějaká ta krizička. Pak růst. Až doteď.

Dnes je jeho hodnota 20 000 bodů. Rekord. Maximum.

Reklama
Reklama