skip to main content
Investice

Dow Jones vytvořil rekord. Jak na tom vydělat?

2 minuty čtení

Dow Jones je na maximu! Jo, to měřítko amerických akcií. Dow Jones Index zahrnuje akcie třiceti největších amerických firem a počítá se od roku 1896. Tehdy ho dal dohromady matematik Charles Dow. Dnes zahrnuje ceny akcií firem jako jsou Apple, GE, Coca-Cola, Nike nebo zachránce mužnosti Pfizer.

Za tu dobu se měnily společnosti, které tam byly. Měnila se metoda jeho výpočtu. Ale základní trend zůstal: americké akcie rostou. Tedy dlouhodobě.

Reklama

Jenomže – všechno má své jenomže – dlouhodobě jsme všichni mrtvi.

Krátkodobě taky akcie rostou. Ale mohou i spadnout – krachy občas přijdou. Vesměs platí, že pravděpodobnost růstu akcií v daném roce je 70:30. Posledních dvanáct měsíců do tohoto trendu zapadá.

Když se kouknete rok zpátky, tak to byl pro americký akciový trh dobrý rok. Navzdory různým námitkám a obavám, že trh je nadhodnocen, akciový index Dow Jones Industrial 30 přinesl výnos v hodnotě 12,3 procenta.

Nechyběly přitom pesimistické předpovědi, které často pocházely od autorit a expertů. Například John Hussman na základě tradičních poměrových ukazatelů hovořil začátkem prosince 2015 o tom, že „akciový trh je v bodě, kdy je nejextrémněji předražen vůbec v celé historii“. I jiní experti očekávali v roce 2016 akciový Armageddon.

Profesor financí George Athanassakos ve stejné době (prosinec 2015) uváděl, že americké akcie jsou nadhodnocené podle sedmi různých ukazatelů až o polovinu. Totéž psal i známý komentátor amerického akciového trhu Mike Shedlock a mnoho, mnoho dalších novinářů, akademiků a portfolio manažerů. Ačkoli první čtvrtletí roku 2016 zdánlivě dávalo skeptikům za pravdu, během zbytku roku 2016 bylo všechno jinak.

Tak a teď to hlavní: Jak na tom vydělat?

Reklama

No, vy můžete zkusit investovat jako Warren Buffett – vyzobávat jednotlivé akcie. Najít „prémiové“ a  „progresivní“ tituly, kterým dlouhodobě věříte. Přičemž to prémiové a progresivní je v uvozovkách proto, že na to taky musíte mít štěstí. Vezměte si Apple. Nyní je super. Ale bude báječný i za deset let? Nedopadne jako Nokia? Nepřeválcuje ho Huawei, Xiaomi nebo Samsung? Kdo ví.

Druhá možnost je spolehnout se na ten index. Na příkladu: třeba my s kolegou ekonomem Pavlem Kohoutem máme ve fondu Quant 500 největších amerických akcií. Nezkoumáme problémy jednotlivých firem. Tohle taky dělal vždy třeba Peter Lynch. Současný stav a minulá dynamika růstu akcií napovídá, že patrně ještě nějakou dobu bude výhodné zůstávat v akciových pozicích, než náš algoritmus vyhodnotí akciový trh jako přehřátý a budeme mít raději hotovost nebo dluhopis.

Dow, když ten index vymýšlel, stavěl i své investování na tom, že většina akcií se pohybuje podobně – proto potřeboval propočítat nějaký index, aby mohl měřit celý trh. Když v roce 1902 zemřel, bylo po první finanční krizi – no krizi, pár milionářů se tehdy přetahovalo o Northern Pacific Railway. Dow Jones index se rozkmital sem a tam mezi 50 a 100 body. Pak se zase usadil a rostl. Pak rozkmitání. Pak růst. Pak rozkmitání – prostě nějaká ta krizička. Pak růst. Až doteď.

Dnes je jeho hodnota 20 000 bodů. Rekord. Maximum.

Reklama
Reklama