skip to main content

Akciový trh nad propastí. Hrozí zhroucení?

Máte 1 minutu?

Drzá burza. Nachází se akciový trh na hraně propasti? Nehrozí náhodou, že se zhroutí úplně stejně jako během internetové horečky? Mnohé by tomu mohlo napovídat: býčí trh roste dvanáct let v řadě, šikují se armády amatérských obchodníků, zuří šílenství kolem GameStop… tohle všechno vzbuzuje u každého, kdo zažil mocné puknutí internetové bubliny v devadesátých letech, značné obavy. Tedy u každého, kdo si to ještě pamatuje. Devadesátky jsou daleko a mozek má taky jenom jedny nervy.

Tesla zlevňuje. Prodeje se musí točit, a tak sáhla automobilka Tesla Elona Muska k osvědčené praktice a sesekala ceny základních verzí elektrických vozů Model 3 a Model Y. Standardní Model 3 teď stojí 36 990 dolarů (oproti původním 37 990) a Model Y sestoupil o něco ostřeji z 41 990 dolarů na 37 990. Mimochodem, nákladnější verze stejných modelů naopak na ceně stouply.

Facebook versus klokani. Tak válku sociální sítě s celým kontinentem jsme tady ještě neměli. Ale přesně to se právě teď děje: Austrálie Facebooku řekla, že bude muset platit za zprávy, které přebírá na svou platformu, a Facebook se na to konto rozhodl pro Austrálii povypínat všechny stránky místních i globálních zpravodajských kanálů. Vyhodit si z přátel celou zemi, to už je celkem nářez.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Made in… Čína si připsala jedno solidní vítězství. V loňském roce předstihla Spojené státy v roli největšího obchodního partnera Evropské unie a v obchodní válce s USA tak vyhrála dosti důležitou bitvu. Obchod mezi Unií a Čínou dosáhl v roce 2020 hodnoty 709 miliard dolarů – oproti tomu obchod mezi EU a USA se vyškrábal pouze na 671 miliard. Ne, že by šlo o sportovní utkání, ale – komu fandíte?

Zpátečka. Třetí nejbohatší Čech Daniel Křetínský couvá z německých médií. Koncem ledna snížil svůj podíl s hlasovacími právy v německé mediální společnosti ProSiebenSat.1 Media ze 7,97 na 4,83 procenta. Akcie byly převedeny na společnost VESA Equity Investment.

Nečekaný dýchánek. Pozoruhodný zářez se podařil nezávislé počítačové hře Valheim. Seversky laděné fantasy, v němž se hráči pokoušejí přežít v divočině tak, že prostě kácejí stromy, rubají rudu a vyrábějí si zbraně na vraždění kolosálních trollů, se během 13 dní podařilo na službě Steam dosáhnout 2 milionů prodaných kusů – v podstatě bez jakéhokoli očekávání a lákání fanoušků na nemožné. Slyšíš to, Cyberpunku 2077?

Máte 10 minut?

Pod křídly Albatrosu. Knižní divizi vydavatelství Mladá fronta přebírá společnost Albatros Media – a to za čtrnáct milionů korun. Mladá fronta se ocitla v konkurzu loni a Albatros už dával vědět na podzim, že hodlá knižní divizi převzít včetně všech aktiv a pasiv. Až nyní Albatros Mladou frontu definitivně sezobl a pod svými křídly (to je metafor na jednoho ptáka!) chce vrátit autorům část dlužných honorářů.

Vítejte na Marsu. Nervydrásající zážitek za sebou mají diváci večerního přenosu přistání vozítka Perseverance na Marsu. Přistání na povrchu rudé planety není žádná procházka růžovým sadem – protože to jednak není růžová, ale rudá planeta, a jednak tam nejsou žádné sady. Zatím! Perseverance své přistání zvládlo, ale vězte, že příběh jeho přistání je nervák, i když už znáte pointu.