skip to main content
Forbes Espresso

Amazon vyzval Spotify ke hře o trůny. Kupuje podcastové impérium Wondery

Máte 1 minutu?

Heuréka. Trvalo to jenom sedm let a hele, v předvečer nového roku se Evropská unie a Čína konečně dohodly na vzájemných podmínkách investic. Po dlouhých letech kontroverzí by dohoda o investicích měla Číňanům usnadnit vstup na největší světový trh (kterým spojená EU je) a Evropě by měla zajistit fér pravidla hry v byznysu s Čínou.

K tanci a poslechu. Amazon kupuje podcastové impérium Wondery a vyzývá tak Spotify ke hře o trůny ve světě audio streamu. O nezávislou síť Wondery letos projevily zájem i Sony a Apple, za kolik ji nakonec ukořistil Amazon, ani jedna strana nezveřejnila. Mluví se ale o stovkách milionů dolarů.

Anglické listy: Poklidné svátky? V ostrovním království prožívají týden, kdy v podstatě každý den je pro ně Den D. Napřed včera britští poslanci drtivou většinou schválili dohodu o brexitu, která do Londýna přiletěla z Bruselu tryskáčem. Potom Boris promluvil k národu: Kvůli řádění mutace viru a děsivě stoupajícímu počtu případů má ode dneška až do jara 8 z 10 obyvatel Anglie zaracha – pod Tier 4 nesmějí opouštět domovy. Vysvobození podle vlády přinese až vakcína, a tak včera Británie jako první na světě rovnou schválila použití očkovací látky firmy AstraZeneca. Stojí jen padesátikorunu za dávku a nemusí se skladovat v extrémním mrazu jako u konkurence – ale zároveň vzbuzuje řadu otázek.

tip Forbes Espressa
Reklama
Ve spolupráci s psychology a odborníky na duševní zdraví vznikl unikátní diář. Obsahuje totiž podněty, cvičení, otázky a informace, které vás budou navádět k tomu, abyste dbali o své duševní zdraví a spokojenost během roku.

Máte 5 minut?

Jedna česká garáž zažije v roce 2021 svátek. Zaparkuje v ní tisícikoňový Mercedes-AMG One za více než 70 milionů, na který jeho nový majitel čeká už léta. Nejrychlejší sériové auto, jaké kdy Mercedes-Benz postavil, sice vyjde na astronomickou sumu, díky omezené sérii 275 kusů ale cena tohoto vozu rozhodně klesat nebude. Ví to všichni v dlouhé řadě zájemců, kteří si na AMG One dělali zálusk (a většinou neuspěli). Jen v Česku jich bylo hned pět.

Rok v grafu. Když měl ekonom Jan Bureš vybrat jeden graf, který podle něj charakterizuje vývoj české ekonomiky v uplynulém roce, vybral tento o kouzlu dobré formy německého průmyslu. No a když už jsme u těch obrázků, tak tady máte dvacet nejlepších ilustrovaných byznysových analýz roku 2020, všechny z dílny kolegů z Visual Capitalist. U autorky tohoto newsletteru vede ta o bizarních začátcích Big Tech firem. Uhádnete, kdo postavil základy svého byznysu na prodeji sušených ryb?

Buďte lepší. Buďte v novém roce svým nejlepším já. Víte co? Buďte rovnou hrdiny a hrdinkami svých životů, podobně jako třeba vůdkyně ukrajinské opozice Světlana Cichanouská. Proč se učit zrovna od ní? A proč ne? Vždyť letošní turbulentní rok potvrdil, a píší o tom i v Harvard Business Review, že ženy jsou lepšími vůdci v krizi. (A pokud vás neoslovila zrovna Světlana, tak pro vás máme taky další ženy, které mění svět.)

Máte 10 minut?

Covinners. Pro hodně z nás bude mít ten rok, co dneškem končí, trochu trpkou pachuť. Ne tak pro Ugura Sahina, Stéphana Bancela a další muže, o kterých svět ještě loni prakticky neslyšel. Zato na sklonku pandemického roku 2020 už patří do exkluzivního klubu nejbohatších lidí světa a vedou seznam byznysmenů, z nichž boj proti pandemii udělal dolarové multimiliardáře.

Hitparáda 2020. Na sklonku roku se patří trochu bilancovat. A tak pro vás máme třeba: padesátku nejlepších podcastů roku 2020, žebříček nejnebezpečnějších padouchů na internetu a taky předpovědi světové tech špičky o tom, kam nás zavede rok 2021.

Co bouchnout? Nesejdeme se letos ve Špindlu ani na Staromáku a vsaďte boty, že spotřeba alkoholu letos bude citelně nižší než silvestry předtím. Tak když už dneska v noci nebudeme tolik pít, můžeme aspoň pít o to lépe. Tady je pár tipů na skvostné bublinky: Je libo Blanc, Rosé nebo poklad přímo od pěstitelů?