skip to main content
Forbes Espresso

Apple je náboženství k nezastavení. Jablečná firma dosáhla na valuaci tři biliony korun

Máte 1 minutu?

Booster4youngsters. Američtí regulátoři posvětili podávání posilující dávky vakcíny Pfizer a BioNTech mladistvým ve věku od 12 do 15 let. Tato skupina tak rozšířila počty lidí, kteří se po pěti měsících od předchozí aplikace mohou stavit pro svůj další shot. V Americe mají aktuálně, podobně jako v dalších částech světa, koronavirové rekordy.

AAPL 3! Firma z Cupertina se stala první společností, jejíž hodnota dosáhla tří bilionů dolarů, přátelé. Jak říká investor Ondřej Tomek – ještě nedávno jsme se ptali, zda to může být bilion. Najednou to jsou tři a nikomu to nepřijde divný!

Ceny letí vzhůru. Není materiál, doprava je drahá a přepravní cesty jsou přetížené. Celosvětová realita dopadá tvrdě i na byznys největšího prodejce nábytku na světě, švédskou IKEA. Aby si firma zahojila rány a zvládla nebývalou situaci s vysokými náklady na dopravu a suroviny, zdraží na celém světě své výrobky v průměru o devět procent. Jestli se to dotkne i masových koulí, zatím není známo…

tip Forbes Espressa

Máte 5 minut?

Apple vs. Indie. Teď méně pozitivně, ale who cares, když máte market cap bambilion? Každopádně – Apple čelí v Indii antimonopolnímu vyšetřování, které se týká způsobu finančních podmínek na App Store, kdy si bere třicetiprocentní fee z prodeje aplikací. Podle prvotního úsudku tamních úřadů parta Tima Cooka některé antimonopolní zákony porušuje, tak let’s see za 60 dní.

Loajalita není. Český manažer si v průměru vydělá 117 500 korun a dosáhne na roční bonus 305 tisíc korun. Z hlediska výdělku jsou na tom nejlépe manažeři v Praze a ve Středočeském kraji, druhým nejštědřejším regionem je jižní Morava. Projděte si pět zajímavostí o lidech, kteří řídí firmy kolem nás.

Přidejte koření. To říkají borci z Morgan Stanle. A co tím myslí? Abyste šli rybařit. A to znamená co? Abyste lovili akcie na dně! Jinými slovy se v dopise klientům snaží říct, že jakkoli není na místě ustupovat od strategie držení firem s velkou kapitalizací, nabízí se značná příležitost lovit na dně ty, které byly sraženy, ale mají dobré vyhlídky.

Tip Forbes Espressa. Pryč jsou doby, kdy byl v byznysu jedinou důležitou položkou zisk. Bez sociální odpovědnosti a odpovědnosti k životnímu prostředí nebudou mít firmy za pár let šanci na trhu uspět nebo to budou mít výrazně těžší. Se zelenější konkurencí, se zákazníky i s financováním. Více už šéf české pobočky globální bankovní skupiny HSBC Richard Keery.

Máte 10 minut?

10 trendů letošní ekonomiky. Už druhý rok pandemie diktovala podobu světa. Nikoli tedy tak, že by změnila vše, ale leccos akcelerovala, leccos polámala, o zdravotním aspektu raději nemluvě. Financial Times dali nicméně dohromady desítku ekonomických trendů, které by podobu letošního roku mohly definovat. A je tam Čína, malá porodnost i nízká produktivita. Au.

TSLA. Zatímco shortaři už někde otáčejí hamburgery, Papa Elon míří ke hvězdám, a to doslova i přeneseně. Tesla silně překonala očekávání analytiků a do nového roku vstupuje v top formě – navzdory půl milionu vozů, které automobilka z bezpečnostních důvodů stahuje.

Zavřete oči. A přeneste se 125 let zpět do Rudolfina. Pro lásku boží. Je to vůbec možné?