skip to main content

Apple přerostl státy, Musk nehledí na mapu, Elisabeth míří za katr. A jak budeme pracovat?

Máte 1 minutu?

Jablko, jaké svět neviděl. Že má Apple jako první společnost dějin valuaci tři biliony dolarů, to už víte. Co to ale znamená v kontextu? Že svojí hodnotou trumfuje HDP takřka všech zemí světa s výjimkou USA, Číny, Japonska a Německa. Wow.

To-yo-ta! Amerika se otřese v základech, aspoň ta automobilová ano: podle projekcí totiž letos poprvé od roku 1931 nebudou nejprodávanějšími vozy ty od General Motors, nýbrž od Toyoty. GM před 91 lety porazil Ford, pak se v USA vystřídalo 16 různých prezidentů a teď jedna velká éra skončí.

Kuřata si oddechnou. Už i v Burger Kingu naskočili na zelenou vlnu – ve Spojeném království začínají prodávat veganské nugety a prý budou chutnat stejně dobře jako jejich kuřecí vzory. Celé je to součást trendu, který čeká peněženky a žaludky nás všech. I tento řetězec ostatně do roku 2030 hodlá mít polovinu menu bezmasou.

partner Forbes Espressa
Plně elektrické EQS je přímou linkou do nové éry automobilismu definované inovativním spojením luxusu a inteligentních technologií budoucnosti. První zcela elektrický sedan od Mercedes-EQ na první pohled okouzlí čistými liniemi, 22palcovými koly z lehké slitiny a vizionářským řešením interiéru, který předběhl svou dobu.

Máte 5 minut?

Cvrčci a oříškové máslo. WTF? Zní to vskutku obskurně, ale jak píše kolega Robert Sattler: Co Forbes spojil, člověk nerozdělí. A tak dva členové našeho výběru 30 pod 30 spojili síly a přišli se skutečně výjimečným produktem. Klikněte si na odkaz!

Žádné peníze nesmrdí. Na tříbilionovou valuaci výhledově cílí i Tesla vizionáře Elona Muska, což neznamená, že by neměl problémy. Aktuálně na něj prší kritika za to, že otevřel showroom Tesly v provincii Sin-ťiang, tedy tam, kde menšina Ujgurů roky zažívá drsná porušování lidských práv.

Jak to vidím já. Danuše Nerudová se může stát první českou prezidentkou, bez ohledu na výsledek každopádně zůstane respektovanou ekonomkou – a tady je její výhled pro rok 2022. Základní a patrně to nejdůležitější poselství zní: „Věřím, že máme naději.“

Tip Forbes Espressa: Začalo to tím, že za studií sami hledali správný „nakopávač“ – znáte to, knihy jsou tlusté a noci dlouhé… Dnes je z toho všeho firma, která vám pomůže nejen s kocovinou a pro svoje výrobky už má i biohackera.

Máte 10 minut?

Za katr. Tam míří podle všech indicií někdejší miliardářka Elisabeth Holmes, již soud v Kalifornii shledal vinnou mimo jiné z podvodů a spiknutí. Kauza Theranos směřuje do cílové rovinky, někdejší technologická královna zase až na dvacet let za mříže. Její příběh si připomeňte textověv datech.

A novým normálem se stává Všichni skončíme na home officu. Tak ne, vracíme se do kanceláří. Sorry, zase změna, vracíme se domů. Pandemie už třetím rokem mění naše pracovní návyky a tady jsou odhady expertů oslovených BBC, kde a jak budeme pracovat letos.

Newton by se divil. Kde vzít energii? Taková otázka už nemá smysl, je potřeba někde najít energii zelenou. Ve Švýcarsku na to jdou s pomocí gravitace a snaží se navíc vyřešit matku všech zelených otázek, tedy jak energii nejen vyrobit, ale hlavně uchovat. Na konci má být zářná budoucnost lidstva. Nebo aspoň budoucnost se zářícími žárovkami.