skip to main content
Forbes Espresso

Aricoma má Komix. Komárkův holding bude hrát roli v digitalizaci státní správy

Máte 1 minutu?

Ucpáno. Hledáte-li důkaz toho, že svět by vedle proticovidové vakcíny potřeboval také prášky na hlavu, nepátrejte dále než v Suezském kanálu. Tam se před pár dny zašprajcla takřka půlkilometrová loď narvaná dvaceti tisíci kontejnery plnými čert ví čeho a od té doby tam blokuje podstatnou část globální námořní přepravy. Kolem lodi jezdí bagříky a snaží se jí vykutat z břehů.

Komixový stát. ITC holding Aricoma z Komárkova impéria KKCG se po nedávné akvizici švédského Seavusu přifukuje o další významnou akvizici: nyní ovšem portfolio Aricomy rozšiřuje česká společnost Komix, která dodává zákaznický software pro privátní sektor i státní správu. Aricoma díky tomu bude hrát evidentně důležitou roli v neodvratné digitalizaci státní sféry.

Remon Vos slaví. Akcie průmyslového developera CTP se začaly obchodovat na nejstarší burze cenných papírů na světě (a největší burze EU) Euronext Amsterdam; 15procentní díleček, který si ze svého koláče Vos jako jediný akcionář utrhl, má firmě vydělat na nové západoevropské investice. CTP vstupem na burzu získá 854,2 milionu eur; holt jak se říká, důvod k oslavě se najde vždycky.

partner Forbes Espressa
Reklama
Kdo se letos stane nejkreativnějším startupem Česka a bude obhajovat české barvy na globálním finále soutěže Creative Business Cup 2021? Agentura CzechInvest každoročně hledá kreativní a inovativní startupy z celého Česka a prostřednictvím národního kola Creative Business Cup pomáhá ověřit jejich globální potenciál.

Máte 5 minut?

Krachlé NFT. Patříte-li ke střelcům, kteří do zlaté horečky kolem NFT investují aspoň miliony korun, když už ne dolarů, zpozorněte: vaše sázka na digitální umění (viz prodané obrázky umělce jménem Beeple za 69 milionů dolarů) může dojet na tak absurdní chybičce, jako je chybějící internetový link. Ale upřímně, jaké záruky byste čekali, když si za miliony kupujete digitální nic?

Definuj DeFi. Ano, strýčku Musku, jistěže strýčku Musku! Od doby, co Twitter rozbombardoval právo na svobodu projevu Donalda Trumpa, ať byl jakýkoli, je nejzábavnějším kanálem na užvaněné sociální síti asi profil Elona Muska. Muskovy tweety ovlivňují hodnotu kryptoměn a stáčejí kormidlo diskutovaných témat v mainstreamových médiích. Nyní se zmínil o DeFi, tedy decentralizovaných financích. A tak nezbývá, než si přečíst, o čem to strýček Elon mluví – a zapřemýšlet nad tím, co tím sleduje.

Vakcíny pod pultem. Dark web, čili běžnými vyhledávači neviditelná vrstva internetu, se podle očekávání hemží podpultovými nabídkami na vakcíny proti covidu. Nabídka vakcíny pod pultem se na temné části internetu rozmachuje od Pfizeru přes AstraZenecu a Sputnik až po Sinopharm a ceny sahají od 150 dolarů po 500. Dá se očekávat, že z většiny jsou to absolutní fejky.

Máte 10 minut?

Bydlení nelení. Bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma jde do nemovitostí – společně s Martinem Pětivokým a Martinem Hubingerem založil fondy kvalifikovaných investorů IRQ Funds a soustředí se přitom na nájemní bydlení. Vůbec to není špatný nápad: z nemovitostí se v uplynulých měsících stala jedna z nejbezpečnějších investic současnosti. A to je zatím řeč jen o těch pozemských…

Garsonka na Marsu. A když už jsme u bydlení… je načase se zamyslet, jak se nám bude žít v lidských koloniích na Měsíci a na Marsu. Na jednu stranu – ovzduší nic moc. Jestli vám dnes v Česku přijde rouška jako omezující, počkejte, až si budete chtít na Měsíci zaběhat ve skafandru. Ale na druhou stranu – ten výhled! Zvlášť na Marsu. Ale vážně; kolonizaci už jsme se přiblížili natolik, že si můžete přečíst vyčerpávající článek o tom, na co se připravit při koupi garsonky na Marsu či na Měsíci. A není to sci-fi.