skip to main content
Forbes Espresso

Autopůjčovny Hertz jsou na pokraji krachu. Firma propustila čtvrtinu lidí

Máte 1 minutu?

Bingo. Včera muselo být na čas pozastaveno obchodování s akciemi Gileadu, protože po otevření trhu rostly o devět procent. Co se stalo? Remdesivir funguje. Nejspíš. Napovídají tomu výsledky studie, kterou společnost včera zveřejnila. Aspoň malé uklidnění v době, kdy USA řeší přes milion nakažených nemocí covid-19 a počet případů v Rusku už překonal čísla z Číny.

Ale máme i dobré zprávy z fronty. Avast, česká antivirová firma, se rozhodl věnovat přes 600 milionů korun na boj s koronavirem. Cílem jsou testy i vakcína.

Hertz řadí zpátečku. Známá autopůjčovna je podle Wall Street Journalu na pokraji krachu a připravuje se na vyhlášení bankrotu. Na kolena Hertz dostala pandemie a hlavně vylidněná letiště, což se krvavě podepsalo na cash flow firmy, kterou teď akutně trápí platby za leasing aut. Situace se podle všeho ještě vyvíjí a je možné, že Hertz nakonec koronakrizi ustojí. I tak ale během dubna společnost propustila už 10 tisíc lidí – tedy víc než čtvrtinu všech zaměstnanců.

partner Forbes Espressa
Reklama
Nová éra zpravodajství začíná a Česko už nikdy nebude jako dřív. CNN Prima News, to je téměř 30 pořadů, nová zpravodajská hodina v hlavním vysílacím čase, více než 40 tváří, největší a nejmodernější studio ve střední Evropě a nová online platforma. Přineseme vám ten nejkvalitnější český zpravodajský servis s globálním přesahem, sedm dní v týdnu. Tak u toho buďte s námi!

Máte 5 minut?

Chrám nábytkového konzumu. IKEA, největší a dost možná taky nejoblíbenější nábytkový řetězec v Česku, musel ze dne na den přepnout do onlinu a ze svých obchodních paláců udělat velkokapacitní výdejní sklady. Co všechno to pro firmu znamenalo, nám popsala její ředitelka Mounia El Hilali. IKEA se znovu pro zákazníky otevře za 11 dní – ale už teď je jasné, že nakupování tam nebude jako dřív.

Elon jede. Poslední dubnový týden byl ve znamení hned několika kvartálních výsleků populárních firem, ale na žádné se nečekalo tolik, jako na ty z Tesly. Automobilka Elona Muska nechala do poslední chvíle investory, analytiky i fanoušky čekat, když narozdíl od většiny společností nedala vědět, jak její výsledky ovlivní koronavirová pandemie. O to větší překvapení se na Wall Street sneslo, když se Tesla znovu pochlubila ziskem.

Digitální moudro. Včera jsme vás tady lákali na historicky první Forbes BusinessClass, naši novou interaktivní vzdělávací videosérii. Nebojte se, jestli jste to nestihli živě, můžete si zkušenosti Josefa Průši a jeho lekci z byznysu i koronakrize poslechnout ze záznamu. Dozvíte se, jak nakopnout firmu, aby i v těžkých časech makala dvojnásobně, a jak z Česka dostat svůj produkt během pár dnů do celého světa. Pusťte si to, stojí to za to!

Máte 10 minut?

Odpoutejte se, začínáme. Na auta sešikovaná v předpisových rozestupech na parkovišti padá soumrak a řidiči i spolujezdci se pohodlně zavrtávají do sedaček Corvett, Range Roverů i škodovek, aby si užili oblíbený biják. Byli jsme se podívat v autokině za Prahou. A řekneme vám taky, jaký je promítání na parkovišti byznys.

Co se to…? Bitcoin po dramatickém březnovém pádu posledních několik týdnů stabilně roste a včera se konečně zase přehoupl přes osm tisíc dolarů. Čím přesně je tenhle pozitivní obrat motivovaný, si nejsou zcela jistí ani analytici. Nejspíš je to ale vlivem plánovaného půlení bitcoinu, které má přijít už za 14 dní.

Tip Forbes Espressa. Mezinárodní den jazzu na Českém rozhlasu Vltava! Dnešní oslavu jazzu zahájíme živým koncertem Kristiny Barta na Facebooku stanice Vltava. Pokračovat budeme v on-air vysílání záznamu koncertu amerického trumpetisty Terence Blancharda na jednom z nejvlivnějších festivalů světa Montreux Jazz Festivalu 2019.

#Staythefuckhome is the new black. Aspoň podle Jenji Kohan, tvůrkyně ikonického seriálu z ženské věznice, která po oblíbené pecce Netflixu chystá pro streamovací službu nový počin. Tentokrát střižený přesně na míru koronavirové pandemii, bude se jmenovat Social Distancing a celé to bude o hercích, kteří se sami filmují u sebe doma.