skip to main content
Forbes Espresso

Balíčky spolknul oceán, lodní dopravu sužuje kontejnerový masakr

Máte 1 minutu?

Daň za covid. Zisk Škody Auto se loni vinou zastavení výroby propadl o polovinu. Ani tak ale největší firma Česka neřadí zpátečku a chystá se napumpovat 37 miliard korun do elektromobility. Které trio aut v uplynulém roce kralovalo prodejům?

Schovávačka. V italském skladu se našlo 29 milionů dávek vakcíny AstraZeneca a hned se rozjela vlna obviňování, že společnost očkovací dávky ukrývala proto, aby je mohla propašovat do Velké Británie. Nakonec snad prý vakcíny patří Belgii a WHO, ale ať už je to jakkoli, Evropská unie je pro jistotu zabavila a oheň už je na střeše.

Bod zlomu. Už zítra vyprší opce bitcoinu v rekordní výši téměř šesti miliard dolarů, což podle analytiků vyvolá zemětřesení na trhu s nejsilnější kryptoměnou. Co exspirace opcí znamená a jak může otřást cenou bitcoinu?

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Nájmy padají. Pandemický rok zamíchal kartami na realitním trhu a u nájemního bydlení zaříznul dlouho rostoucí ceny. Nájmy se tak propadly na úroveň roku 2018, největší pokles je v Praze. Ve dvou krajích ale ceny naopak vyskočily o víc než pět procent. Jak je na tom vaše město?

Sen na prodej. Anebo se z nájmu poohlížíte po vlastním? Tak to pro vás něco máme – pohádkovou kamennou chalupu s faktorem instagramovatelnosti milion. Na prodej je totiž historická plynárna ve skalách v Hřensku, toho času přestavěná na výletní restauraci a penzion. Cena je lidových 32 milionů korun.

Kapitáne, kam s tou lodí? Možná zrovna tenhle evergreen si broukali námořníci na obří kontejnerové lodi Evergreen, která včera zablokovala Suezský průplav a způsobila námořní zácpu gigantických rozměrů.

Hledej na dně. Lodní nákladní přeprava to vůbec má poslední měsíce složité. Jestli čekáte balíček z Číny nebo jiného vzdáleného koutu zeměkoule a on pořád ne a ne dojít, asi už se ani nedočkáte. Dost možná leží na dně oceánu s tunami dalších, které se od loňského října potopily ve třech tisícovkách ztracených lodních kontejnerů. To je víc než za celé dva roky předtím. Na vině jsou prý vlny a taky naše nenasytnost.

Máte 10 minut?

Hlavně pomoct tátovi. Jak se ze života plného kaleb propracoval k prvnímu milionu Karel Schindler, zakladatel firmy ROI Hunter, která má pobočky po celém světě a skrze svoji práci pro Facebook a Google promlouvá do procenta globálního e-commerce obratu?

Mordor s trochou relaxační muziky. To je video islandského fotografa a filmaře Björna Steinbekka, který s dronem dokumentuje výbuch sopky u hory Fagradalsfjall kousek od Reykjavíku. Jestli máte chuť na dechberoucí záběry, jen si poslužte – Björn má navíc v zásobě i úžasně zelené islandské kaňony a tyrkysové ledové jeskyně.

Buď napřed. Vychází jarní Forbes NEXT plný technologií, budoucnosti a inovací – a taky biohackingu, kryptoboomu a vizí pro rok 2030. Tady je ochutnávka.