skip to main content

Benzin s cihlou na plynu. Ceny pohonných hmot pokračují v růstu

Máte 1 minutu?

Zběsilá vozovka. Ceny pohonných hmot vystoupaly na sedmiletá maxima; dříve narození si možná vzpomenou, že za starých dobrých časů před celým jedním rokem se za litr nafty a benzinu platilo něco kolem 27 korun, ale nová generace, která byla před rokem ještě v plenkách, s dudlíkem a bez řidičáku, dnes čepuje v cenách přesahujících 34 korun. Ovšem hlavu vzhůru: do Vánoc bude hůř.

Tip Espressa: Poslední půlmaraton letošní běžecké sezony. RunCzech se po téměř dvou letech vrací do Českých Budějovic a bude to velké! Na výběr budete mít několik vzdáleností. Kromě top běžeckého zážitku se můžete těšit na krásnou medaili a běžecké eventové tričko adidas, které obdrží každý běžec zcela zdarma.

Charošó krypto. Čína nemá ráda bitcoin, to už víme. Ale jak se staví ke kryptu Rusko? K tématu se nyní vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin pro server CNBC a podotkl, že kryptoměny podle něj „hodnotu mají“. Dodal ale, že co se týče obchodování s ropou a dalšími komoditami, tam kryptoměny podle něj použitelné hned tak nebudou a bernou mincí zůstane americký dolar.

partner Forbes Espressa
Reklama
Rádio Z. Každý den aktuální informace ze světa peněz, politiky a společnosti.

Máte 5 minut?

65 milionů bytů. Konkrétně 65 milionů prázdných bytů a domovních jednotek, které jsou v Číně prázdné, Dejve, úplně prázdné. Přitom to je jedna pětina všech realit v zemi – pro srovnání je jich tolik, že by se do nich mohli nastěhovat všichni Francouzi, co jich na světě je. Kdyby chtěli. Jde o čínská „města duchů“, kterým se nyní dostává opětovné pozornosti v rámci kauzy Evergrande.

Zuckerbergu, bacha. V USA roste Facebooku mocný protivník. Jedna rodinná nadace pracuje na velkém tažení proti devastujícímu vlivu, který má Facebook a jeho příbuzné aplikace zejména na mladé dívky. Nadace pracuje na několika frontách včetně té akademické a mediální a chystá masivní platformu, která nabídne bytelné argumenty proti jeho současné podobě a fungování.

Máte 10 minut?

Budou se hodit. HTC totiž představilo kapesní virtuální realitu Vive Flow. Tato virtuální realita je nejen celkem cool (protože nositel vypadá, že má nasazené kyberpunkové zrcadlovky), ale navíc je určena k tomu, aby se člověk mohl v éře častého postpandemického pracovního vyhoření takříkajíc „hodit do klidu“. Prostě si to narazíte na oči a teleportujete se doslova a do písmene do háje.

Konec se blíží. Michael Burry je miláček publika. Hraje na buben, poslouchá heavy metal, ve filmu Sázka na nejistotu ho zpodobnil Christian „Batman“ Bale a čas od času zatweetuje apokalyptickou zprávu o tom, že se trhy zhroutí jako domeček z psychicky labilních karet. Aktuálně se na Twitteru opřel do bitcoinerů a ostré palbě podrobil také memecoin Shiba Inu. Což ale nebylo to hlavní.

Který jste Bond? James, samozřejmě. Ale který z Jamesů Bondů? Ukraťte si dlouhou chvíli a vyplňte si tento test životní důležitosti, který vám prozradí, zda jste James Bond z éry chlapáckého Seana Conneryho, sympaťáckého Rogera Moora, nebo mírně vyšinutého Daniela Craiga. Otázky jsou jiné, než byste čekali: Jak vypadá váš byt? Co váš jídelníček? A máte rádi svůj džob?