skip to main content

Beyond Meat dobývá fastfoody, srdce investorů však nikoli

Máte 1 minutu?

260 milionů dolarů za čisté svědomí. Čtyři velcí hráči v americkém farmaceutickém řetězci zaplatí dohromady v přepočtu téměř šest miliard korun za to, že je prokuratura nepožene ve věci opioidní krize k soudu. Peněžitý trest uhradí tři hlavní distributoři a menší část také izraelská farmaceutická společnost Teva. Všichni jsou trestáni za to, že veřejnost nedostatečně informovali o vedlejších účincích a rizicích závislosti. Opioidy mají od roku 1999 na svědomí smrt 400 tisíc Američanů.

V Goldman Sachs varují, že korporátní odkupy akcií jsou na ústupu. V druhém kvartálu letošního roku klesly „buybacks“ o 18 procent na 161 miliard dolarů. Fakt, že společnosti takto zavírají své peněženky, může mít podle Goldmanů zásadní vliv na celý trh a investoři by měli svou pozornost spíše soustředit na dividendové kusy.

Další bondy! Netflix oznámil, že (znovu) vydá korporátní dluhopisy v hodnotě dvou miliard dolarů, čímž své dlouhodobé dluhy dostane přes úroveň 14 miliard dolarů. Čerstvý kapitál má být použit na tvorbu nových pořadů, vývoj a potenciální akvizice. Průkopník streamování obsahu tak reaguje na rostoucí konkurenci ze strany Disney a Applu – dvou hráčů, kteří mají, pravda, větší palební sílu a jejichž streamovací služby začínají příští měsíc. Good luck tvůrcům Narcos!

partner Forbes Espressa
Reklama
Vlněný oblek pro muže v pohybu. Elegantní neformální oblek Blažek v siluetě relax z vlněné látky od italského výrobce Ing. Loro Piana & C. z kolekce Zelander Natural Stretch. Základem je merino vlna z Nového Zélandu. Látka je jemná na omak a příjemně pružná a je tak skvělou volbou, pokud trávíte hodně času na cestách.

Máte 5 minut?

Beyond Meat dále dobývá fastfoody. Kalifornský výrobce masové alternativy Beyond Meat si připisuje další zářez – testovací fáze v rámci Dunkin’ jde natolik dobře, že se populární řetězec rozhodl Beyond Meat sendviče rozšířit do více než devíti tisíc poboček napříč Spojenými státy. Investoři nicméně již pár měsíců nadšení nejsou, starost jim dělají vachrlaté finance i rostoucí konkurence. Akcie Beyond Meat spadly od svého letního vrcholu o více než 50 procent.

Facebook (ne)bude chránit voliče před nepravdivým obsahem. Největší sociální síť světa včera oznámila, že aby zabránila zásahům do amerických prezidentských voleb 2020, přichází s celou řadou nových opatření. Mezi nimi nalezneme například bezpečnostní službu Facebook Protect, monitorující případné hackerské pokusy o ovládnutí účtu, označování státem kontrolovaných mediálních organizací a dramaticky vylepšený fact-checking. Na triky politického marketingu si nicméně zas tak úplně neposvítí…

清單. Bylo to někdy před rokem 2005, když se Seznam rozhodl zamezit přístupu ke svým službám z Číny, protože odtud na českou internetovou jedničku mířilo příliš velké množství kyberútoků. To se teď nicméně mění, systémy jsou odblokované, a Seznam tak v Číně opět funguje, stejně jako další velké české internetové služby od Alzy přes iDnes.cz až po Centrum, jejichž dostupnost jsme tam zkoumali. Proč tomu tak je?

Máte 10 minut?

Výborná, nikoli dokonalá. Metodologie budování nových organizací známá jako Lean Startup stojí za nejedním byznysovým úspěchem. Není však bezchybná. Jedna z rad například zní, abyste co nejdříve vyrazili ven a mluvili se svými zákazníky, jenže jak říkal Steve Jobs – není zákazníkovou starostí, aby věděl, co chce. K dispozici jsou již data, která ukazují, že zákazníci k novátorským počinům mnohdy přistupují negativně. Podrobněji se na mouchy Lean přístupu podívali kolegové v Harvard Business Review.

Revoluce v genetice? Světlo světa spatřil nový nástroj, který dokáže vyměnit špatný gen za zdravý s precizností, jaké dosavadní CRISPR nedosahuje. Revoluční technika, prozatímně nazvaná „prime editing“, byla včera odhalena výzkumným týmem Harvardu a údajně by mohla lidstvo zbavit téměř 90 procent dědičných chorob.