skip to main content
Forbes Espresso

Fed dál pumpuje. Americké sazby zůstaly u nuly

Máte 1 minutu?

Fed dál pumpuje. Po dvoudenním zasedání nechali američtí centrální bankéři základní sazby v ekonomice blízko nule a dál také platí jejich programy pro zachování maximální likvidity na trhu. Akciové trhy, které byly včera ještě otevřené, reagovaly dalším růstem. Holubice zatím letí.

Žádná pořádná grilovačka. U svého prvního průlomového slyšení před Kongresem se nejbohatší člověk světa Jeff Bezos moc nezapotil. Zakladatel Amazonu dokonce dvě hodiny ani nemusel promluvit a během grilování kongresmany si stihl dát i svačinku. To Mark Zuckerberg, Sundar Pichai a Tim Cook to včera měli náročnější.

3D Průšové jsou andělé. Český král světového 3D tisku Josef Průša a jeho parťák Ondřej Průša si zkouší roli andělských investorů. Společně pošlou 10,5 milionu korun do olomouckého startupu Worldee.com. Ten funguje jako jakýsi digitální cestovatelský deník a rád by se stal nejpoužívanějším nástrojem na plánování cest. Noví vlčáci na trhu? Rozhodně. Průša & Průša mají munice dost.

Kuličky bez kuliček. Tedy hlavně bez masa. Ikea zkouší rostlinnou verzi svého ikonického jídla namixovanou ze žlutého hrachu, ovsa, cibule, brambor, jablek a koření. Údajně to celé chutná trochu jako krůtí a má to o 96 procent nižší ekologickou stopu. V Česku je můžete vyzkoušet od srpna. Zázraky (hubnutí) od nich ale nečekejte. Energetickou hodnotu mají stejnou jako masové kuličky.

tip Forbes Espressa
Reklama
Boooooooring. Zhruba tak zábavně zní představa firemního notebooku a neříkejte, že ne. To se ovšem pokusili změnit v HP, a tak vznikl Dragonfly, který nejenže baví, jak by řekl vítěz Nagana, ale dokonce i šifruje a chrání. První provozní zkušenosti naznačují, že by novinka skutečně mohla najít harmonii mezi reálnou prací, předstíranou prací nad flat whitem a volnočasovými aktivitami, které zpříjemní například fenomenální zvuk Bang & Olufsen. Tuhle novinku byste zkrátka vy (nebo vaši nadřízení) měli vidět!

Máte 5 minut?

Instagram pase po TikToku. Ve Spojených státech neoblíbený TikTok (alespoň u administrativy Donalda Trumpa) čelí dalším nájezdům. Instagram, který chce v srpnu spustit svou obdobnou službu na sdílení krátkých videí s názvem Reels, se snaží přetahovat hvězdy TikToku s miliony followerů na svou stranu. Mezitím se ministr financí Spojených států Steven Mnuchin rozmýšlí, jaké dá Trumpovi doporučení ohledně Číňany vlastněné aplikace. Může ji čekat až zákaz. Nejde prý o bezpečnost dětí, které TikToku propadly, ale o tu národní.

Londýn zlevňuje. Zatímco pražské ceny dlouhodobých pronájmů se zatím moc nehnuly (nepočítám centrum Prahy na rok), výzkumníci trhu v Londýně hlásí průměrný pokles nájemného v luxusních částech města o 9 procent od začátku roku. Lokalita Nine Elms nedaleko odstavené elektrárny Battersea (takové londýnské Dolní Vítkovice), která je plná nových bytů, pak spadla o 15 procent. A dopady covidu se teprve rozjíždějí.

Moore šéfem MI6. Nejde o návrat James Bonda alias Rogera Moora do služeb britské tajné služby, byť její nový šéf a bývalý špion Richard Moore nastoupil do služby ještě před pádem Sovětského svazu. Přesně v roce 1987. Ostruhy tak získával za studené války a Její Veličenstvo královna a s ní demokratický svět jsou podle všeho v dobrých rukách. Vážně – Moore je prý respektovaný expert.

Máte 10 minut?

Firmy pro ženy. Projděte si žebříček nejlepších amerických zaměstnavatelů žen. Najdete v nich i společnosti, které působí v Česku. V první desítce například Unilever a Coca-Colu. Zvítězil retailer REI, který mimo jiné vynaložil milion dolarů na větší propojení žen a přírody. Bílý muž 40+ drží poker face a hledá v tom inspiraci! 21. století, žádný Bond.

Vakcinační nacionalismus. Rovnost příležitostí je věc bohulibá, jenže když dojde na lámání chleba (a vakcínu proti covidu), jde stranou i v 21. století. Projděte si dobrou analýzu toho, jak si bohatší země dojednávají dvoustranné dohody s nadějnými výrobci vakcíny a jak pravděpodobně na chudší národy jen tak nedojde (i když vakcína bude).

Útěk z Česka. Že už vás to doma nebaví nebo chcete mít alternativu, kde lze volit zajímavější politiky? Případně kam v klidu prchnout, až zase přijde covid či finančák? Americký Forbes vybral 12 zemí, kde si lze koupit občanství. Takové souostroví Antigua a Barbuda v Karibiku nabízí pas za 100 tisíc dolarů (garsonka v Praze) pro čtyřčlennou rodinu. Vláda nedávno zlevnila a do ceny zahrnula víc dětí.