skip to main content
Forbes Espresso

Bitcoin nezastavuje. Kryptoměna překonala další rekord

Máte 1 minutu?

Nedá si pokoj. Bitcoin vystřelil opět k novým rekordům, překonal poprvé hranici 60 tisíc dolarů. Jen od konce roku tak víc než ztrojnásobil svou hodnotu. Za růstem stojí jednak velké firmy, které tuhle nepředvídatelnou kryptoměnu začínají brát čím dál víc vážně, pandemie koronaviru i americký balík na podporu ekonomiky.

Třetí vlna. Tak jsme si připomněli rok, co žijeme s lockdownem, a zdá se, že ještě chvíli budeme. A nejen my. Například v Itálii zase zpřísňují a v Německu, které začalo před dvěma týdny s rozvolňováním, nyní experti varují, že je země na začátku třetí vlny. Mezitím AstraZeneca hlásí, že její dodávky vakcín pro Evropu budou o polovinu nižší, než slíbila. Některým to ale vadit nebude, přibývá totiž zemí, které je beztak nechtějí.

Dávej bacha! Tesla a Elon Musk to pro jednou přepískli se sliby o svém softwaru autonomního řízení. Ukázalo se totiž, že zdaleka není tak autonomní a spíš jde jen o řídicího asistenta. Některé ze dvou tisíc řidičů, kteří dostali beta verzi autopilota na testování, vyřadila Tesla z testování, protože – nedávali při řízení pozor.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Bez nás. Nizozemská firma Hendriks Graszoden měla původně dodávat trávníkové koberce pro fotbalové mistrovství světa v Kataru. Teď ale z lukrativního obchodu couvá a vedení firmy se rozhodlo akci bojkotovat. Přiměly ji k tomu informace Guardianu, který zjistil, že při pracích na stavbě stadionů zemřelo přes šest tisíc lidí. „To číslo nás šokovalo,“ zní z firmy.

Souboj u gauče. Zatímco Netflix hlásí, že bude kontrolovat, jestli lidé nesdílejí své heslo s lidmi z jiných domácností (prý to tak dělá až třetina jeho uživatelů), Disney dává do placu svou prognózu, za jak dlouho (nebo spíš krátko) bude lídrem mezi streamovacími společnostmi. Pozor: prý už za tři roky. Během 16 měsíců od spuštění své služby totiž Disney získal už přes 100 milionů uživatelů. Proti tomu jich na Netflixu ujíždí víc než dvakrát tolik.

Máme plno. Hospody a restaurace ve Velké Británii mají plné rezervace i na několik měsíců dopředu. Jejich zahrádky by se měly otevřít 12. dubna a od chvíle, kdy tenhle termín britský premiér oznámil, zavalily gastropodniky ohromné počty rezervací lidí, kteří se nemůžou dočkat, až zajdou na jedno. Nebo dvě. Nebo… No nic.

Máte 10 minut?

Z přesvědčení. Byznys plán Barbora Voříšková neměla. Věděla ale, že nakupovat drahé oblečení pro mimina, která rychle odrostou, se nevyplatí. Finančně ani ekologicky. Nakoupila tedy za statisíce dětské ekohadříky a začala je pronajímat. A funguje to!

Má je někdo rád? Videohovory přes Zoom & Co. se za poslední rok staly pevnou součástí našich životů. Kromě toho, že zírání na obličeje kolegů ze vzdálenosti jen pár centimetrů není v běžném životě jaksi běžné, mění tahle praxe i náš mozek. Malá nápověda: nejste sami, kdo na sebe neustále kouká.

Vdova Clicquotová. Právě tímto vdovským titulem, francouzsky Veuve Clicquot, pojmenovala Barbe Nicole Ponsardin po náhlé smrti svého manžela firmu, kterou po něm v pouhých sedmadvaceti převzala. A svůj smutek ze ztráty manžela záhy přebila triumfem v šumivém byznysu.