skip to main content
Forbes Espresso

Černý den pro demokracii. Trumpovi příznivci násilím obsadili Kapitol

Máte 1 minutu?

Útok na Kapitol. Do budovy amerického Kongresu včera večer vtrhli stoupenci Donalda Trumpa a násilím přerušili jednání, na kterém měli zákonodárci potvrdit výsledek prezidentských voleb a vítězství Joea Bidena. Policie Kapitol evakuovala, budovu Kongresu nakonec musel vyčistit SWAT tým. Několik lidí bylo zraněno, čtyři zemřeli. Biden označil události v Kapitolu za vzpouru a celý svět ostudné a šokující jednání Trumpových příznivců odsoudil. A sám prezident Trump? Ten se násilných demonstrantů zastal. Děsivý den pro demokracii.

Další do party. Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučila vakcínu firmy Moderna jako druhou očkovací látku proti covidu-19, takže Česko ji brzo bude moct využít k navýšení očkovacích kapacit. Kdy přijdete na řadu vy? Registrace začíná v únoru a jakou máte prioritu, zjistíte tady (spoiler alert: pokud nejste doktoři, obézní nebo chronicky nemocní, počkáte si). Ale až na řadu přijdete, určitě si nezapomeňte se stříkačkou udělat vaxxie!

Aport. Pavel Bouška, majitel skupiny Vafo, vyrazil na nákupy do Británie. Koupil minoritní podíl ve firmě Pooch & Mutt a umetá si tak cestu na trh, kam dosud jen exportoval. Se silnou lokální značkou zalistovanou třeba v Sainsbury’s věří v nové příležitosti.

Až do nebe. Bitcoin včera překonal další rekord, když poprvé v historii prolomil hranici 35 tisíc dolarů. Určitě neuškodilo, že stratégové z JPMorgan pár hodin předtím pustili do světa předpověď, že kryptoměna by postupně mohla nahradit zlato jako nástroj k uložení kapitálu a v dlouhodobém horizontu by se prý cena bitcoinu mohla přehoupnout i přes 146 tisíc dolarů.

tip Forbes Espressa
Reklama
Nový Forbes s ultimátním průvodcem pro všechny výzvy roku 2021 je tady! Na titulní straně a v mimořádném rozhovoru je Tomáš Čupr, zakladatel Rohlík.cz. Ve speciálním průvodci najdete návody a tipy, jak být zdravý, odolný, chytrý, lepší a fit. Radí v tom nejkompetentnější osobnosti českého byznysu a jejich vlastní zkušenosti a příklady. K tomu tipy, kde si na českých horách a v českých lázních nejlépe odpočinout a nabrat síly do roku 2021, a navíc velký test luxusních aut do sněhu – od Rolls-Roycu přes Bentley a Maserati až po elektrické Audi e-tron.

Máte 5 minut?

Čípky s příběhem. Miliardář Karel Janeček slaví, jeho firma CB21 Pharma jako vůbec první na světě získala registraci pro zdravotní prostředky s obsahem kanabidiolu. Janeček věří, že v byznysu s látkou získávanou z konopí a známou pod zkratkou CBD leží miliony – ideálně eur a dolarů. Jeho firma zatím vyvinula a podařilo se jí certifikovat pro volný prodej speciální čípky s CBD, které mají pomáhat pacientům po vaginálních nebo rektálních operacích.

Zavřete kohouty. Minulý týden ze Saúdské Arábie do Států nepřiplul v tankerech jediný barel surové ropy – poprvé za dlouhých 35 let. Přitom ještě před 12 lety, když byl nastupující prezident Joe Biden čerstvě viceprezidentem, teklo od Saúdů do Ameriky běžně milion barelů ropy týdně. Tomu se říká snižování závislosti.

A máte utrum. Americká administrativa podle kolegů z Wall Street Journal zvažuje, že zakáže Američanům investovat i do Alibaby a Tencentu, dvou nejcennějších čínských společností. Přidaly by se tak ke třicítce čínských společností, které už Trumpova administrativa na blacklist uvrhla. Co na to říká Jack Ma, nevíme, protože se pořád ještě neobjevil. Zato máme před očima jako mrazivé déjà vu tu celou řadu dalších zmizelých čínských tycoonů.

Máte 10 minut?

Sbohem a šáteček. Bottega Veneta se včera náhle odstřihla od všech sociálních sítí. Smazané účty luxusní značky, která v poslední době roste jako na steroidech a je pro mateřské impérium Kering čím dál důležitější asset, nejsou dílem šikovného hackera ani nešikovný omyl. To se jen vedení Bottegy Venety rozhodlo, že je načase udělat značku ještě vzácnější a nepromenovat ji na Instagramu a Facebooku každému prosťáčkovi na očích. V novém normálu, kde jsou brandy čím dál víc závislé na online retailu, je to odvážné rozhodnutí – ale podle matadorů v branži se nakonec může vyplatit.

Poklad na podpal. Mají za sebou korporát i bláznivou investici do česneku, terno ale nakonec udělali se dřevem odepsaným jako odpad. Hana a Lubomír Krupovi zachraňují před spálením mahagon, cedr i palisandr a postavili na nich milionovou firmu.

Hitovka. Vezměte špetku Gossip Girl, přimíchejte k tomu trochu Jane Austen, zamíchejte… et voilà! Máte netflixový recept na úspěch, konkrétně seriál Bridgerton, který (ať už si o něm myslíte, co chcete) se hned zařadil mezi nejúspěšnější počiny streamovací platformy. Desítky milionů diváků i pevné místo na špičce sledovanosti v 75 zemích světa, to už je slušná premiéra pro Shondu Rhimes, hvězdnou producentku, kterou k sobě Netflix přetáhnul za 100 milionů dolarů. Tenhle draft se zatím vyplácí.