skip to main content

Bumerangoví zaměstnanci. Po vlně odchodů přijde vlna návratů

Máte 1 minutu?

Přelet. Největší český letecký výrobce Aero Vodochody přechází na základě smlouvy z července pod nového majitele. Stoprocentním vlastníkem se stává společnost HSC Aerojet Zrt., v níž vlastní majoritu maďarský byznysmen Kristóf Szalay-Bobrovniczky a minoritní podíl drží společnost Omnipol českého miliardáře Richarda Hávy. Po čtrnácti letech tak Aero odlétá od skupiny Penta.

Milá Číno, proč nám to děláš? Nejdřív ten neveselý incident s onemocněním covid-19 a teď jsi vytáhla do útoku proti kryptoměnám s takovým nasazením, že proti tomu akční scény ve filmu Rambo III připomínají házení žabek na hladině rybníka Koclířov. Kvůli tomu tvému zákazu kryptoměnových transakcí teď dokonce hrozí, že zmizí čtvrtina ethereové hashpower. Ach jo, Číno.

Prásk! Uprostřed města to vybuchuje, policejní auta brousí střechou vozovku, večerní klid prořezává staccato kulometné střelby. Zahraniční produkce se prostě vracejí do Česka a objem filmového natáčení se jen za první pololetí dostal na úroveň rekordního roku 2019. Zájem o natáčení v Česku by ovšem mohl být ještě mnohem větší. A těch výbuchů by mohlo být také víc.

partner Forbes Espressa
Reklama
Nové plně elektrické EQS je průkopnickou syntézou luxusu a inteligentních technologií budoucnosti. První zcela elektrický prémiový sedan od Mercedes-EQ na první pohled zaujme smyslně čistým designem, 22palcovými koly z lehké slitiny nebo vizionářským řešením interiéru, kterému vévodí MBUX Hyperscreen.

Máte 5 minut?

Bumerangový zaměstnanec. V létě uvažovala takřka polovina zaměstnanců v USA i ve Velké Británii o tom, že s prací v postpandemickém světě sekne – a spousta z nich to také udělala. Velkou měrou tomu bylo na vině vyhoření a nevole vrátit se z hybridních režimů do fyzické kanceláře. Existuje ale teorie, že mnozí z nich teď načerpají síly a za lepších podmínek se do práce vrátí jako bumerang.

Palmovka na ocet. Bylo nebylo, v roce 2010 protlačilo vedení radnice Prahy 8 projekt Nová Palmovka architekta Pleskota. V budově měla sídlit radnice Prahy 8, jenže z toho sešlo. Pak tam měla najít sídlo pražská záchranka, ale to také neklaplo. Rozdělaná stavba za miliardu hledala nového ženicha. Stát by se jím teď mohl 3D tiskař Josef Průša. Ten jí snad vtiskne nějaký smysl.

Honda na Měsíci. Honda má širší portfolio než jen výrobu automobilů a motorek, ale teď do toho začne opravdu šlapat. Oznámila totiž vývoj robotů ovládaných na dálku, létajících strojů s kolmou drahou vzletu a také technologií, které jí umožní stát se jedním z primárních hráčů při neodvratné kolonizaci Měsíce. Jinými slovy, někdo v Hondě prostě hodně koukal na Avatara.

Máte 10 minut?

Stříbrný Bezos. Elon Musk na začátku týdne znovu nahradil Jeffa Bezose na pozici nejbohatšího pozemšťana a stal se též historicky třetím člověkem, kterému se podařilo nahromadit jmění 200 miliard dolarů. Protože má ale Musk kromě 200 miliard také mentalitu třináctiletého kluka, neodpustil si štoulec Bezosovým směrem a poslal mu stříbrnou medaili a obří sochu číslovky „2“.

Ošklivý Bezos. Šéf Amazonu má vůbec mizerných pár dní. Nejenže si z něj Musk dělá srandu, ale teď ho ještě jednadvacet převážně anonymních zaměstnanců jeho vesmírné firmy Blue Origin obviňuje z toho, že v honbě za prvenstvím v aktuálním kosmickém závodě kašlal na jejich bezpečnost, a ještě na ně byl toxický a sexistický. Než ho za to ale vystřelíme přikurtovaného na jedné z jeho vlastních raket do vesmíru, počkejme radši, jestli se něco z toho potvrdí, nebo ne.

Tři pravidla pro život. Mark Manson je autorem seberozvojových knih s rozkošnými názvy Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le a Všechno je v pr**li: Kniha o naději. Ve svém videoblogu aktuálně představil trojici svých pravidel pro život – protože jedna z nejlepších věcí, které člověku lidský život nabízí, je to, že si může zvolit, jakými pravidly se ten život bude řídit. Mansonova pravidla začínají následujícím: Jste zodpovědní za všechno, co se vám děje. I když za to nemůžete. To je koncept radikální zodpovědnosti. A začíná u něj nesmírně uklidňující existence.