skip to main content
Forbes Espresso

Černý rok? Jak pro koho, nejbohatší lidé světa na pandemii vydělali biliony dolarů

Máte 1 minutu?

Štastný a bohatý rok 2020. Zdá se vám, že uplynulé měsíce zabily i opravdu rozjeté byznysy a ťaly světové ekonomice citelnou ránu? Pak to neplatí pro nejbohatší muže a ženy světa, kteří dohromady během náročného roku 2020 dokázali zbohatnout na těžko představitelných 11,4 bilionu dolarů. A to je kolektivní 20procentní růst oproti prosinci 2019.

Dej si pozor, Teslo. Manželé Fiskerovi představují digitální automobilku, která buduje cenově dostupný plug-in vůz pro masy. Elektrické SUV chtějí představit už v roce 2022 a mělo by stát něco přes osm set tisíc korun. Pojďte si přečíst, co je zač powercouple, který vyzval Elona Muska na souboj.

Vánoce, Vánoce… K české investiční skupině Arete, za kterou stojí Lubor Svoboda, dorazil Ježíšek předčasně. A přinesl s sebou pěkný deal za tři miliardy korun. Arete prodává své portfolio průmyslových nemovitostí v hodnotě 113,2 milionu eur australské společnosti Cromwell European.

Na ryby. Přesně tam by spolu potřebovali vyrazit vyjednavači Evropské unie a Spojeného království. Právě kolem rybolovu se totiž točí vyvrcholení sporů o brexitu. Ve hře jsou kromě slanečků hlavně stamiliony liber a spousta pracovních míst.

partner Forbes Espressa
Reklama
Pomáhejte ostatním řidičům vyhnout se kolonám, nebezpečným překážkám a někdy i škodě nebo zranění. Vyzkoušejte novou mobilní aplikaci Zpravodaj Zelené vlny, kterou právě ladíme a uvítáme vaše postřehy a náměty na její vylepšení. Zelená vlna Radiožurnálu zná lepší cestu i díky vám!

Máte 5 minut?

Podnikavá Meghan. Vévodkyně ze Sussexu sleduje příležitosti pro byznys zrakem vskutku ostřížím a tentokrát se rozhodla rozjet podnikání ve sféře podcastů i koupit si podíl v kalifornské značce Clevr Blends, která vyrábí instantní latté z ovesného mléka a čínských hub. Třeba tento nápoj zažije podobný boom jako kombucha.

Tajemství rozluštěno. Dlouhých 51 let odolával všem pokusům o řešení přesně 340 znaků dlouhý vzkaz sériového vraha Zodiaka, který na konci šedesátých let v Kalifornii zavraždil několik lidí. Tajemný vzkaz se nakonec podařilo dešifrovat mezinárodnímu týmu ajťáků, kteří kód rozlouskli pomocí speciální aplikace, jejímuž vývoji věnovali 16 let. To je přitom jen zlomek času, který zkoumáním vražedné šifry strávily expertní skupiny policie, FBI a taky nadšení amatéři celého světa.

Neklidný důchod Donalda Trumpa. Až se stále ještě úřadující americký prezident Donald Trump rozhodne odebrat na odpočinek do svého floridského sídla v Mar-a-Lago, čeká ho další trpké zklamání. Jeho sousedi ho tam rozhodně nechtějí a nemíní se s jeho přítomností smířit.

Máte 10 minut?

1:0 pro člověka. Ale žádné velké oslavy si tohle skóre nezaslouží. Co počítáme? Poměr všech věcí vytvořených lidmi versus hmotu organizmů na planetě Zemi. A výsledek je trochu děsivý. Naše domy, silnice, auta, lodě a všechno ostatní, co člověk stvořil, totiž v množství překonaly všechno živé na zeměkouli – a každý týden k tomu lidstvo navíc přidává další krámy o hmotnosti rovnající se všem osmi miliardám lidí, se kterými tuhle planetu sdílíme. Jestli není čas se nad sebou trochu zamyslet…

Začněte třeba ve skříni. Za vás už na to myslí módní značky a snaží se dělat fashion marketing udržitelně. Ne, není to oxymóron, ale příležitost, jak přestat zahlcovat zákazníky nejen zbytečnými kolekcemi, ale taky třeba informacemi. Ty značky, které to dokážou, podle všeho mají šanci stát se opravdovými love brandy.

Spot má nový pelíšek. V prosincovém Forbesu jsme vám nachystali několik tipů na dárky jako z budoucnosti, které potěší srdce každého pravověrného geeka. Byl mezi nimi i robotický pes Spot, který dokáže třeba zachraňovat lidi z radioaktivitou zamořeného podzemí (anebo spoustu jiných užitečných věcí). Ježíšek si asi tenhle náš dopis přečetl, protože žlutého robopsa za víc než 30 milionů pod stromeček nadělil… vědcům z ČVUT.

Darujte optimismus. Darujforbes.cz