skip to main content
Forbes Espresso

Chaos v Kazachstánu. Situace má dopad i na těžbu bitcoinu

Máte 1 minutu?

Vypnutý bitcoin. Chaos, který se odehrává v Kazachstánu, má dalekosáhlé dopady – včetně světa kryptoměn. Po zdražení LPG propukly v zemi nepokoje takových rozměrů, že úřady vypnuly internet i telefonické spojení. Stejná země má ovšem druhou nejvyšší hash rate kryptotěžby na světě, a tak Kazachstán společně s internetem vypnul i více než desetinu světové těžby bitcoinu.

Chaos. A ještě jednou Kazachstán, protože jde o víc než o bitcoiny. Média informují, že v centru města Almaty střílejí vojáci do lidí; zprávy hovoří o desítkách mrtvých. Dvacetimilionový Kazachstán patří k jednomu z největších vývozců ropy, jejíž cena v návaznosti na dění v zemi roste; zdražuje také uran, na jehož těžbě se Kazachstán světově podílí z více než 40 procent.

Oškliví giganti. Technologické společnosti, které zodpovídají za chod Facebooku, Googlu a YouTubu, vyfasovaly ve Francii pokuty v souhrnné výši 238 milionů dolarů. Selhaly tím, že svým uživatelům neposkytly jednoduchý způsob, jak znemožnit funkci onlinových trackerů. Konkrétně se jednalo o to, že služby sice poskytovaly tlačítko, které uživateli umožní přijmout cookies, ale něco obdobně prostého k jejich odmítnutí už takhle na stříbrném podnose nenabídly.

partner Forbes Espressa
Hledáte vhodnou školu, která podpoří jedinečnost vašeho dítěte? Přijďte se podívat na ZŠ Livingston! Moderní výuka, partnerský přístup, odpoledne plné kroužků a aktivit, angličtina samozřejmostí! Zažijte naši školu v Týdnu otevřených dveří od 10. 1. a přijďte na náš webinář pro rodiče.

Máte 5 minut?

Inflace na place. Inflace se na nás řítí jako Pikaču na Espeona v té legendární epizodě seriálu o Pokémonech a celý svět se ptá: kam s penězi, aby se jejich hodnota přestala ze dne na den řítit k zemi jako Charizard po dělovce od Dragonita v další, takřka oscarové epizodě stejného seriálu. Forbes zjišťuje, zda se vyplatí přesunout investice do fondů, které kopírují index S&P 500.

Vinyl > CD. Rok 2021 byl v USA velký rok pro country, zpěvačku Adele – a vinylové desky. Shrnující výsledky potvrzují dominanci muzikanta Morgana Wallena, jehož country dílo Dangerous: The Double Album se stalo nejpopulárnějším albem napříč žánry. Zabodovala také Adele s albem 30 a vinyly se poprvé přinejmenším od roku 1991 prodávaly více než cédéčka.

Tip Espressa: Se stejnou vědecko-fantastickou samozřejmostí, s níž dnes používáme mobilní telefony namísto pevné linky, se dnes nejen ve firemní oblasti bujaře přesouváme z pevných disků na vzdálená cloudová úložiště. Do těchto digitálních oblak se přitom mohou dostat i ti, kteří se potřebují finančně držet při zemi: menší podniky, startupy a e-shopy, a to bez závratných investic.

Máte 10 minut?

To je toho, BMW! Takže. Automobilka BMW představila na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas auto, které mění barvy. Vůz iX Flow je polepen speciální fólií, která dokáže v okamžiku změnit bílou na černou. Autor tohoto Espressa by rád automobilce vzkázal, že v autě měnícím barvy jezdil patnáct let. Nejdříve mělo barvu modrou, po nedobrovolném průjezdu lesíkem u Benešova ji změnilo na khaki se zelenkavým šrafováním a nakonec se pyšnilo okulibou cihlovou rzí s tajuplným přídechem houbovité béžové, která světélkovala ve tmě. A co víc, to auto změnilo několikrát za svou existenci nejen svou barvu, ale i tvar. Umí tohle vaše BMW?

Rekordní Leo. Klimatická satira K zemi hleď! (Don’t Look Up) na Netflixu zlomila rekord jako titul, který za jediný týden nasbíral nejvíce nasledovaných hodin. V týdnu od 27. prosince do 2. ledna lidé nakoukali 152,29 milionu hodin snímku s Leonardem DiCapriem a Jennifer Lawrence v hlavních rolích. Jako by nestačilo, že tenhle film už je třetím nejsledovanějším kouskem za svůj první měsíc po premiéře, vypadá to, že v této kategorii brzy atakuje první příčku.