skip to main content
Forbes Espresso

Čí bude Selfridges? Možný kupec obchodního domu nechce prozradit svou identitu

Máte 1 minutu?

Hledání ztracených koulí. Soud nařídil švédskému gigantovi IKEA zaplatit milion eur pokuty za to, že špehoval zaměstnance své francouzské pobočky a neoprávněně o nich shromažďoval citlivé údaje. Hledalo snad vedení IKEA chybějící pověstné masové kuličky?

Smrt Windows 10. Vše má svůj konec, a tedy i tento operační systém Microsoftu. Do věčných lovišť se zřejmě odebere za čtyři roky, tedy léta Páně 2025. Requiem za „okna“ ale skládat nemusíte, už teď se čím dál hlasitěji šeptá o jejich nástupci s jedenáctkou v názvu.

Ani zrno nazmar. To když na celý proces dohlížejí drony a umělá inteligence, které se v budoucnu stanou pomocí každého zemědělce. Aspoň o tom jsou přesvědčeni v německo-českém startupu SAM Dimension, kde svůj software i hardware už testují na farmách po celém Německu.

tip Forbes Espressa
Reklama
Nová kniha právě v předprodeji. Nekonvenční memoáry držitele Oscara jsou plné šťavnatých historek, originálních postřehů a neotřelých návodů, jak v životě dosáhnout větší spokojenosti.

Máte 5 minut?

Žena činu. Další vlna pandemie, a tím pádem zavřené školy spolumajitelku Dermacolu Věru Komárovou už nerozhodí. Od září totiž otevírá vlastní vzdělávací instituci Leonardo da Vinci Academy, která bude fungovat pro žáky druhého stupně.

Zelený Křetínský. Ovládá sice energetickou flotilu, míří mezi nejvýznamnější výrobce elektřiny v Evropské unii, ale zároveň kráčí po cestě udržitelnosti. Daniel Křetínský vyřazuje stávající zdroje náročné na emise CO2, ale zároveň staví také novou plynovou elektrárnu v italském Tavazzanu a další projekty plánuje na více místech Evropy.

Máte 10 minut?

Tyhle Primky nejsou pro masy. Tisíc hodinek ročně a dost. Takové je předsevzetí nové generální ředitelky společnosti Prim Elton hodinářská Renaty Červenák Nývltové. Tento krok má dva důvody: Primky mají být vzácným zbožím a oproti původním dvěma tisícovkám zaměstnanců je dává dohromady už jen šedesát lidí.

Čtyři miliardy pro Selfridges. Neznámý zájemce poslal majitelům legendárního britského obchodního domu, jehož pobočku v Birminghamu navrhl architekt Jan Kaplický, nečekanou nabídku. Za čtyři miliardy liber nabízí odkoupit jejich značku. Rodinná firma, založená v roce 1908 Harrym Gordonem Selfridgem nyní zvažuje, že na návrh přistoupí.

Benvenuti in Italia. Loni v březnu připomínala situace v Itálii morovou epidemii jako vystřiženou z Dekameronu. Teď je ale Apeninský poloostrov skoro „best in covid“, jak naznačují jeho politici a prosí, aby sem znovu přijeli turisté.