skip to main content
Forbes Espresso

Čínské páry můžou mít nově až tři děti. Otázka je, zda to budou chtít

Máte 1 minutu?

Čínský pár se třemi. To jest dětmi. Politbyro v zemi draka se včera nechalo slyšet, že uvolňuje omezení a každý sezdaný pár tak může mít až tři děti, nikoli dvě. Komunisté tak reagují na nelichotivý trend, kdy neroste počet mladých, kteří by vytvářeli hodnotu, a naopak počet staroušků roste. Jak to tak ale vypadá, málokterý čínský pár tři děti chce. Protože peníze…

Všechno zdražuje. Pamatujete na obsáhlé články popisující nárůst cen snad všech komodit? Tak už se to promítá i do ceny Tesly, což na Twitteru přiznal i sám Papa Elon, když si kdosi postěžoval na vývoj ceny ikonického elektrického automobilu. V květnu se taky Model 3 a Model Y zdražily již popáté.

CZC frčí! Internetový obchod CZC, hrdá dvojka v oblasti prodeje elektroniky na českém trhu, měl loni rekordní rok. Celkem společnost odbavila 1,5 milionu objednávek za 5,5 miliardy korun, což je třicetiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. Společnost spadající do Mall Group kromě toho loni do sortimentu zařadila i produkty z jiných oblastí, například kosmetiku nebo herní doplňky.

partner Forbes Espressa
Reklama
Dnes je to přesně 20 let, kdy pětice mladých právníků založila naši advokátní kancelář. Už tehdy měli ambiciózní cíle, přesto je ani ve snu nenapadlo, že bude HAVEL & PARTNERS po 20 letech největší právnickou firmou ve střední Evropě s miliardovým obratem a 2,5 tisíce klienty z celého světa. Děkujeme všem, kteří nám pomáhají psát náš příběh! Těšíme se na další výzvy a věříme, že to nejlepší nás teprve čeká.

Máte 5 minut?

Zase to zdražení! Ještě před víkendem podniky sítě Together, kam spadají například pražské restaurace Bruxx, Sia nebo Vinohradský parlament, počítaly s tím, že až do poloviny června pojedou v režimu „zahrádka“. Pátek to změnil. Stačilo jedno vystoupení ministra zdravotnictví a víkend tisíců lidí byl rázem úplně jiný. Bude hezky, v těch našich milovaných restauracích. Jen dráž.

Nesklouzněte. Do nového normálu, který nechcete. Tedy klidně sklouzněte, ale profesionální vyjednavač, který vyjednal více než dva tisíce smluv, říká, abyste to nedělali. „Vzpomínám si, jak manažeři veleli už v roce 2008 směrem k digitalizaci. Pak se jim zlomily hospodářské výsledky v pase a v důsledku nastavených úsporných opatření vysněnou digitalizaci škrtli z rozpočtu rychlým tahem myši v tabulce s výnosy a náklady,“ rekapituluje.

Amazon ft. MGM. Kolos Jeffa Bezose udělal druhou mnohamiliardovou investici roku do streamování obsahu – to když za skoro 8,5 miliardy dolarů koupil MGM Studios. Celé je to pochopitelně součástí strategie chytit Netflix a Disney a dostat Prime Video na seznam služeb, které zkrátka musíte mít. Více už borci z Foolu.

Máte 10 minut?

Next-hour. To je ten trend, který se ještě nedávno jmenoval next-day. Minimálně lidé z Uberu o tom tak mluví. Novým normálem e-commerce a logistiky bude mít skoro cokoli do hodiny, čímž firmy jako Uber nebo DoorDash chtějí jednak porazit Amazon v jeho vlastní hře, ale zároveň se překlopit do zisku. Uvidíme tedy!

Byznys podle Kokeše. Antonín Kokeš během pandemie rozjel hned dva nové projekty. Loni na jaře spustil značku sportovního oblečení Kinoko. A na podzim na Smíchově otevřel unikátní koncept Chléb a hry, který spojuje jeho dosavadní dva byznysy – Antonínovo pekařství a výrobce her Albi.

Funny Money. Ano, bylo pondělí, a tak jsem si opět dovolil menší komentář formou podcastu, tentokrát právě na ty čínské děti. Respektive na potenciální čínské děti a jejich konsekvence. Až do LVMH.