skip to main content
Forbes Espresso

CSG do NATO. Strnadova skupina získala zajímavé kontrakty

Máte 1 minutu?

K. O. pro covid. CEO společnosti Moderna Stéphane Bancel věří, že globální pandemie onemocnění covid-19 by mohla skončit už za jediný rok, pokud by se podařilo zvýšit produkci vakcíny natolik, aby uspokojila celosvětovou poptávku. Co je tak nějak logické, ale asi je důležité to říci: v zemích s nízkým příjmem občanů vakcínu získala do této chvíle jen dvě procenta populace. Což je dost málo.

CSG do NATO. Skupina Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada letos získala několik nových strategických kontraktů v oblasti obrany. Nejde přitom jen o zakázky pro tuzemské vojsko, ale skupině se podařilo proniknout i do armád členů NATO. Nebaví-li vás o válečných technologiích číst, potěšte se v článku aspoň fajn momentkami Tatry T-815-7 a odpalu střely Derby ze systému SPYDER-MR.

Hurá, novinky. Microsoft s velkou slávou představil flotilu svých nových produktů. Nejzajímavější z nich je podivuhodný notebook Surface Laptop Studio, redesignu se dočkal Surface Pro 8. Co se mobilních novinek týče, představil Microsoft smartphone s duálním displejem Surface Duo 2. Tak to jen kdyby někoho přestaly bavit dva iPhony slepené dohromady izolačkou.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Nabíráme. Vloni na podzim byla společnost Sokolovská uhelná synonymem pro masivní propouštění (firmu opustilo na osm set pracovníků kvůli útlumu plynárenské části kombinátu Vřesová), ovšem nyní se její sesterská společnost založená letos v květnu SUAS Group stává synonymem opaku; nabírá zaměstnance a zájem má o lidi do provozu i kanceláří.

Tip Espressa. V Česku je zhruba 4 500 základních škol a jen na třetině z nich usednou v poledne k teplému jídlu všechny děti. Na dvou třetinách našich základních škol hladoví průměrně dvanáct dětí. To je špatná zpráva. Dobrá zpráva je, že díky projektu Obědy pro děti neziskovky Women for Women manželů Ivany a Pavla Tykačových se situace aspoň částečně narovnává.

Jeden kabel vládne všem. Evropská komise navrhuje, aby se výrobci všech telefonů shodli na jedné koncovce kabelu, kterou člověk strčí do jakéhokoli mobilu. Uváděným cílem je snížit odpad a podpořit to, aby mohli uživatelé opětovně používat nabíjecí kabely svých vysloužilých mobilů. To je sice hezké, ale takhle přijdeme o ty obrovské krabice plné zašmodrchaných kabelů, které vůbec nejdou rozšmodrchat.

Máte 10 minut?

Na plný plyn. Pokud se cítíte nějak podezřele moc mladí, pak vězte, že tento měsíc slaví 35 let legendární hra Out Run, kterou jsme hráli na herních konzolích na pouti už v době, když jsme se cítili staří. Nicméně slavme, protože nebýt titulu Out Run, vypadá asi dnešní byznys s počítačovými hrami jinak. Více než slova napoví nostalgické video a více než slzy zabolí pročítání článku, který hře vzdává hold.

Pohoda. Pokud letos zamýšlíte vyrazit nikoli jen na dovolenou nebo na prodloužený víkend, ale rovnou do důchodu, má pro vás americký Forbes pár doporučení na města v USA, kde můžete rozjímat nad životními lekcemi a sdílet je se svými potomky, učedníky a padawany. Boston? Dallas? Walla Walla? Je to na vás. Ale samozřejmě že Dallas. Kde jinde se chcete přejmenovat na „Džejára“ a nosit bílý klobouk?