skip to main content
Forbes Espresso

Čtvrt bilionu za rošádu věží. Telefónica prodává své vysílače Američanům, získá cash na 5G

Máte 1 minutu?

Druhý pokus. V americkém Kongresu to včera vypadalo jako ve válečné zóně. Chodby Kapitolu zaplavili po zuby ozbrojení vojáci Národní gardy, aby dohlédli na bezpečnost vypjatého jednání: Už podruhé čelil Donald Trump hlasování o impeachmentu, tentokrát kvůli útoku na Kapitol. Když viceprezident Mike Pence odmítl uplatnit 25. dodatek k ústavě a prohlásit Trumpa neschopného výkonu funkce, začal o impeachmentu prezidenta hlasovat Kongres. A v noci jej i s podporou republikánů odhlasoval. Co teď Ameriku čeká?

Deal za čtvrt bilionu. Španělský telekomunikační gigant Telefónica prodává 30 tisíc svých vysílačů společnosti American Tower. Ta za astronomické 9,4 miliardy dolarů (tedy přes 215 miliard korun) v cashi dostane telekomunikační věže ve Španělsku, Německu, Brazílii, Peru, Chile a Argentině. Telefónica tak získá kapitál na budování 5G sítě v Evropě a American Tower zase zajímavý podíl na evropském a jihoamerickém trhu.

Kdo a proč kádruje ve Forbesu? A Trump ještě jednou. Tentokrát z pera našeho šéfa Petra Šimůnka, který se rozepsal o tom, co to je shitstorm a jak se jeden strhl poté, co jsme zveřejnili komentář šéfredaktora amerického Forbesu Randalla Lanea s titulkem Dost bylo Trumpových lží. Ano, popudili jsme internetové barikádníky i naše věrné čtenáře. Ale, jak Petr vysvětluje, ačkoli jsme my Češi z pochopitelných důvodů na nebezpečné kádrování a svazácké metody citlivější a Randallův text možná může podráždit nejeden radar, tak my ve Forbesu si stojíme hlavně za tím, že svoboda těžko vzkvétá tam, kde se toleruje lež.

tip Forbes Espressa
Reklama
Lednový Forbes s ultimátním průvodcem pro všechny výzvy roku 2021. Na titulní straně a v mimořádném rozhovoru je Tomáš Čupr, zakladatel Rohlík.cz. Ve speciálním průvodci najdete návody a tipy, jak být zdravý, odolný, chytrý, lepší a fit. Radí v tom nejkompetentnější osobnosti českého byznysu a jejich vlastní zkušenosti a příklady. K tomu tipy, kde si na českých horách a v českých lázních nejlépe odpočinout a nabrat síly do roku 2021, a navíc velký test luxusních aut do sněhu – od Rolls-Roycu přes Bentley a Maserati až po elektrické Audi e-tron.

Máte 5 minut?

Škatulata, škatulata. V týdnu, kdy celý technologický vesmír žije veletrhem CES (a gadgety od světel pro depresivní kočky po speciální pandemické zvonky), se v Intelu rozhodli zatřást techsvětem nejenom novinkami na poli čipů, ale taky jednou personální bombou. Intel oznámil, že za měsíc nahradí Boba Swanna v jeho čele dosavadní CEO VMware Pat Gelsinger. Tahle škatulata podle TechCrunch ještě budou mít rozsáhlé důsledky pro celý obor.

Dark web má zaracha. Smutná zpráva pro všechny zloduchy, úřady zavřely největší ilegální tržiště na dark webu. Jmenovalo se DarkMarket a před svou likvidací mělo na běžnými prostředky nepřístupné části internetu přibližně půl milionu uživatelů. Temná strana webu vůbec zažívá poslední dobou revoluci. Bitcoin už na dark webu netrenduje, teď frčí monero a místo drog je sháňka po vakcíně proti covidu.

Máte 10 minut?

Gól pro Amazon. Internetový gigant se podle všeho zapojil do aukce vysílacích práv na nejvyšší italskou fotbalovou ligu. Amazon by chtěl Serii A vysílat exkluzivně na své streamovací službě Prime Video a sází na to, že mu fotbal pomůže na burze. Vysílání nejsledovanějších sportovních přenosů je nový směr expanze Amazonu, před čtyřmi týdny už nakoupil exkluzivní práva na vysílání zápasů Ligy mistrů v Itálii na tři roky dopředu.

Přepište dějiny. Nejlepší hokejovou ligu světa čekají zásadní změny, NHL startuje v covidové sestavě hned s několika novinkami, které jí mají pomoct přežít hubené časy. Jednotlivé divize ligy tak dostanou jména sponzorů a poprvé taky helmy hráčů ozdobí reklamy. Dosud přitom platilo, že dresy, kalhoty, štulpny a helmy jsou v NHL svaté a inzertně nedotknutelné. Jenže doba je zlá a tržby i hodnota klubů padají, takže zásady musejí jít stranou.