skip to main content
Forbes Espresso

Čtyřdenní pracovní týden je opět na scéně, mluví o něm na Novém Zélandu

Máte 1 minutu?

Pardon. Volkswagen se omluvil za ne úplně povedené reklamní video, které postnul na svém Instagramu a které ti, kdo ho před stažením stihli zhlédnout, většinou označili za rasistické. Posuďte sami – post promující Golf 8 zachycoval auto, u kterého stojí muž tmavé pleti. To bylo v pohodě až do chvíle, kdy s ním začala manipulovat obří bělošská ruka a nakonec ho cvrnkla do restaurace jménem Petit Colon. Což se dá volně přeložit jako malý kolonista. Šéf marketingu Volkswagenu v omluvě napsal, že ho to také šokovalo.

Zavíráme krám. Respektive něco málo přes 250 butiků v amerických a kanadských obchodním domech. To jsou poslední novinky z Victoria’s Secret, kterou po špatné pověsti teď drtí i koronavirus. Dotčené množství zavřených obchodů představuje necelou čtvrtinu všech, které v Severní Americe výrobce prádla má, a podle vyjádření prozatímního CEO andílků to není naposledy.

Za hubičku. Luxusní pražské hotely jsou prázdné, a tak lákají české klienty. Třeba snídaně do postele s jedním z nejkrásnějších výhledů na Pražský hrad v hotelu Four Seasons dnes vyjde na zlomek původní ceny. Konkrétní nabídku nenajdete nikde online, získáte ji pouze na doptání, platit ale bude už od pondělí a Four Seasons rozhodně není jediný pražský hotel, který se rozhodl vsadit na staycation.

partner Forbes Espressa
Reklama
Pokračující dopady pandemie nemoci covid-19 na lidi a podnikání přinášejí potřebu nových přístupů ke složitým výzvám. Co dělat teď a co potom, abyste z toho vyšli silnější?

Máte 5 minut?

Profíci. Pamatujete si ještě na velkolepý novoroční útěk Carlose Ghosna z Japonska do Libanonu v bedně na hudební nástroje? Proč se mu tenhle husarský kousek povedl, teď trochu osvětlilo zatčení dvou Američanů, které si vyžádaly japonské úřady. Jeden z nich je totiž bývalým příslušníkem zelených baretů (paywall), jak se neoficiálně říká speciálním složkám americké armády. Ten druhý je jeho syn.

Edutainment. It’s Hollywood meets Harvard. Tak okomentoval jeden z účastníků posledního investičního kola finanční injekci, kterou získal MasterClass. Projekt exkluzivních online lekcí od těch nejpovolanějších v jakémkoliv oboru, které daly už třeba Anna Wintour, Natalie Portman, Frank Gehry nebo Bob Iger, v něm získal 100 milionů dolarů.

Kdo je kdo. Už po sedmé jsme sestavili žebříček největších českých rodinných firem. Kompletní vydání najdete v květnovém tištěném Forbesu, na webu jsme pro vás teď připravili tři důležité desítky – deset těch největších, deset nejvýkonnějších a deset nejtradičnějších. Tipnete si, která rodinná firma kam patří?

Tip Forbes Espressa. Koncert bez hranic na Vltavě! Einstürzende Neubauten, Ravi Shankar a Anoushka Shankar, Manu Dibango – živé koncerty ze světových pódií přímo u vás doma. Ikony alternativních žánrů každou neděli od 20:00 na Českém rozhlasu Vltava a dále k poslechu na vltava.rozhlas.cz.

Máte 10 minut?

Pro a proti. Měl by stát koupit podíl ve Smartwings, anebo ne? Málokterá otázka dráždí českou byznysovou sféru víc. Zatímco cestovky a regionální letiště jsou pro, řada podnikatelů i opoziční politici striktně nesouhlasí. A takhle to vidí Jiří Hlavenka, podnikatel a investor se zkušenostmi z leteckého prostředí, a Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investičního fondu Czech Fund.

Pivovar to platí. Dočkat se zákazníků už nemůže ani Plzeňský Prazdroj. Jako poděkování všem hostům, kteří v pondělí zajdou do znovu otevřených restaurací, chystá největší iniciativu ve své historii – první pivo zdarma. Než to ale přijde, tak si, třeba někde na zahrádce, přečtěte rozhovor s obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje Tomášem Mrázem o tom, jak krize oblíbený pivovar zasáhla a jak ho to do budoucna ovlivní.

Že by? Čtyřdenní pracovní týden je zpět, minimálně ve veřejné debatě, která se rozbíhá na Novém Zélandu. Oblíbené téma všech, kdo razí produktivitu práce, tam zvedla premiérka Jacinda Ardern, podle které by menší počet pracovních dní mohl pomoci nakopnout ekonomiku. Konkrétně tu část, která je napojená na domácí turismus.