skip to main content
Forbes Espresso

Daně to zachrání. Jeff Bezos podporuje vyšší korporátní daně

Máte 1 minutu?

Zvyšte nám daně. Jeff Bezos překvapil, když kývl na plán nové americké vlády, která chce zvýšit zdanění firem nad současných 21 procent. V minulosti to totiž CEO Amazonu tak jasně neviděl. Teď se ale prý těší, až vláda ve Washingtonu najde takové řešení, které udrží nebo pozvedne konkurenceschopnost USA. Daně aktuálně řeší i MMF, podle kterého vypadá nadějně jednání o jednotné globální minimální dani pro korporace.

Z 200 tisíc na 2 miliardy. Dílna ve sklepě domu rodičů, pomoc bráchy a dvě stě tisíc korun od otce na rozjezd. K tomu výdrž, super nápady a najednou máte firmu, která má pět set zaměstnanců, obrat přes dvě miliardy a vaše produkty kupuje třeba SpaceX Elona Muska. I proto je z vás nejmladší vítěz soutěže EY Podnikatel roku. A přesně tohle ocenění získal jednatřicetiletý Josef Průša. Poklona!

Bude Sputnik? Studoval v Mnichově i v Kalifornii na Stanfordu. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger byl ale taky členem KSČ. Teď je šéfem momentálně asi nejdůležitějšího ministerstva v zemi. Ve spojení s jeho nástupem teď ale rezonuje hlavně tahle otázka: Vyjde vstříc muži z Hradu a pustí do Česka vakcínu z Ruska?

partner Forbes Espressa
Reklama
Už jste se registrovali na konferenci Future Summit? Nepropásněte jedinečnou možnost nahlédnout do nejnovějších trendů v oblasti B2B a B2C marketingu, prodeje a digitalizace obchodních procesů ve firmách. Přidejte se k více než 500 zájemcům a buďte taky u toho – už 15. dubna! Všechny speakery uvidíte a uslyšíte z pohodlí domova. A je to zdarma!

Máte 5 minut?

Dorazí, nebo ne? Bude to velkolepé. A nejspíš i plné propagandy. Zimní olympiáda v Číně startuje za rok v únoru a Američané řeší, jestli do Pekingu vůbec dorazit. Vadí jim čínské porušování lidských práv. Z americké vlády zní, že bojkot her je téma k diskusi. Možná to ale tak horké nebude. Mezitím soudruzi nažhavili linku z Pekingu do Berlína a požadují, aby se olympiáda v Číně naopak využila k posílení vztahů mezi EU a Čínou.

Women’s power. Říká se, že jedna ženská vidí často dál než pět mužských s dalekohledem. O 328 ženách, které se letos dostaly do žebříčku nejbohatších lidí světa, to platí stoprocentně. Hodnotu jejich majetku americký Forbes vyčíslil na 1,53 bilionu dolarů, což je oproti loňsku nárůst o 60 procent. Jak se dostat mezi desítku těch vůbec nejbohatších? Vynáší třeba kosmetika, rubání železné rudy nebo čokoláda.

Tip Forbes Espressa. Tahle krize bude mít větší dopad na společnost než minulé, protože mindset lidí se mění, říká šéfka Essox ČR Jana Hanušová. I proto se musí také mnohem důkladněji měnit i firmy. O tom, jak se do digitální transformace pustit a jak třeba i přesvědčit zaměstnance, kteří si od nových technologií i procesů drží odstup, probírá v podcastu se šéfkou SAP ČR Hanou Součkovou.

Máte 10 minut?

Hurá na ostrovy. Zdá se, že cesty na dovolené se vrátí. A jejich vrcholem nemusí být Jeseníky, Šumava nebo Krkonoše jako loni. Tady je osmička tipů amerického Forbesu na odlehlé ostrovy a místa, kde kolem vás bude tak málo lidí, že chytit covid-19 zrovna tady by byl vážně neuvěřitelně velký pech. Jednu nevýhodu to ale má, za dvě hodiny autem tam nebudete. Ale co už…

Playboy se vrací. Mánie kolem NFT otřásá světem pořád víc a do hry vrací i to, co už se zdálo být dávno pod zemí. Magazín Playboy, který v USA v tištěné podobě přestal vycházet loni na jaře, plánuje sáhnout do archivu 67 ročníků. To nejlepší pak na platformě Nifty Gateway nabídne v digitální podobě jako NFT. Bude větší zájem o titulku s Marilyn Monroe, Marge Simpsonovou, nebo Donaldem Trumpem?

A Hummer taky. Byl to symbol USA na čtyřech kolech spojený s americkými vojáky. V civilní verzi představoval Ameriku tak, jak ji spousta Američanů chtěla vidět nejspíš už navěky – obrovský, silný, hrozivý, sebevědomý. Jenže přišel jeho konec. Teď je sice zpátky, ale místo osmiválce má bzučivý elektromotor a ve výbavě třeba asistenta pro jízdu na dálnici. Další důkaz, že se svět radikálně mění.