skip to main content
Forbes Espresso

Demokraté zahájili kroky k sesazení Trumpa. A posvítit si chtějí i na Facebook & spol.

Máte 1 minutu?

A jedem. Američtí demokraté roztáčejí kola impeachmentu, jimiž se dosluhujícího prezidenta budou snažit dostat z úřadu už tento týden. Hlasovat by se mohlo už ve středu, což by z Trumpa mohlo udělat jediného prezidenta, který čelil impeachmentu dvakrát. Viceprezident Mike Pence byl podle všeho údajně minulý týden proti, každopádně šéfka sněmovny Nancy Pelosi se nechala slyšet, že pokud Pence nebude jednat, pojede se z prezidentského kopce. A mimochodem si historicky největší počet Američanů přeje, aby byl Trump z úřadu odstaven.

Big Tech to blame. V zemi, která už několikátým dnem žije prolomením Kapitolu divokými podporovateli Donalda Trumpa, se podle Wall Street Journal schyluje k větší regulaci Big Tech společností. Facebook, Twitter či Google mají údajně příliš mnoho moci a ztlumení Trumpa regulátory neuspokojí.

Kosmopolitní krimi. Francouzsko-izraelský miliardář Beny Steinmetz putuje ke švýcarskému soudu, kde se má zpovídat z údajné korupce ve věci těžebních obchodů v africké Guineji. Prý měl platit úplatky ve výši jednotek milionů dolarů za to, že bude dostávat těžební povolení. Pokud by byl uznán vinným, může strávit ve vězení až 10 let. V Rumunsku byl už dříve souzen za praní peněz. Zkrátka solidní yolo.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Nový normál. CEO Avastu a zároveň 55. nejbohatší Čech v žebříčku Forbesu Ondřej Vlček pro technologického obra s českými kořeny pracuje už od roku 1995. Avast se rozhodl přistoupit k rázným protikoronavirovým opatřením už vloni na jaře a během následujících měsíců společnost pod Vlčkovým vedením postupně vytvořila další pravidla pro to, aby se jeho zaměstnancům co nejlépe a nejbezpečněji pracovalo.

Neinvestovatelný bitcoin. Mnozí se vezou na spekulativní vlně nejpopulárnější digitální měny světa, avšak přesto se borci na Foolu tentokrát zamýšlejí, proč může být bitcoin (z dlouhodobého hlediska) doslova neinvestovatelný. Zpochybňují rovnou dvě jeho údajné přednosti – omezený počet a reálné užití. Jen pro ilustraci – v Americe je něco přes 2300 podniků, kde bitcoin jakožto platidlo akceptují. Celkově tam však existuje 7,7 milionu podniků, které mají aspoň jednoho zaměstnance.

Shalom aleichem! Izrael je odpradávna zemí zázraků a skoro se zdá, že v téhle tradici pokračuje i v současnosti. Jestliže je celý svět kvůli koronaviru nemohoucím lazarem, pak se právě biblická země blíží za pomoci vakcinace nejrychleji ke zmrtvýchvstání. Ve srovnání s ostatními dokonce nasadila bezkonkurenční a dechberoucí tempo. Podle agentury Bloomberg aplikoval židovský stát k 10. lednu v průměru takřka 19 dávek na 100 obyvatel, zatímco v USA to byly 2,4 dávky a naprostá většina států včetně Česka je na tom ještě o poznání hůř. How come?

Máte 10 minut?

Agilní změny. Vím, toto adjektivum zní jako to nejhorší z propagačních materiálů konzultačních firem, ale v Harvard Business Review si snad můžou dovolit jej důstojně použít. Vlivem koronavirové pandemie jsou firmy nuceny měnit portfolia produktů a služeb či dodavatelské řetězce. Autoři si berou to nejlepší z agilního vývoje softwaru a tento přístup přenášejí do světa managementu.

Čínský (ne)zázrak. Nejde o zázrak, píší v magazínu The Atlantic, podle nějž je posledních 40 let v zemi draka triumfem základních ekonomických principů. Jakmile se stát postavil trochu stranou trhu, soukromé podnikání a obchod zažily rozkvět, růst nabral na síle a příjmy obyvatelstva dramaticky vzrostly. Jako by na to nicméně současné politbyro zapomnělo a veškeré tržní principy pomalu posílalo k ledu.