skip to main content
Forbes Espresso

Dluhy neřešte, raději zvyšujte veřejné investice, hlásí Mezinárodní měnový fond bohatým zemím

Máte 1 minutu?

Kašlete na dluhy, investujte! To vzkazuje bohatým zemím Mezinárodní měnový fond, který v pondělí vydal nový report. Zvýšit objem veřejných investic je prý nejlepší cesta k podpoření rychlého ekonomického uzdravení. Ekonomiky by údajně měly využít historicky nízké úrokové sazby a začít to sypat do infrastruktury, digitální infrastruktury a zelených projektů.

Překračujete pravidla. To pro změnu křičí Čína směrem do Spojených států, respektive to zakřičela na setkání WTO. Podle ní jsou americké restrikce týkající se aplikací TikTok či WeChat právě proti stanovám Světové obchodní organizace. Prý něco ve smyslu, že to popírá základní principy a cíle multilaterálního obchodního systému. Že to zní zrovna z Číny, je vysoce půvabné.

Tady zatím dobrý. Společnost Cineworld, druhý největší provozovatel kin na světě, která v Česku vlastní multiplexy Cinema City, zavírá 127 kin ve Velké Británii a 536 v USA. O práci tak přijde 45 tisíc lidí. Akcie firmy se na londýnské burze propadly nejdřív o polovinu, později se ztráty ustálily na 35 procentech. U nás se podle vyjádření vedení společnosti žádné multikino Cinema City nezavírá.

partner Forbes Espressa
Reklama
Proč by si podnikatelé při správě svého majetku měli vzít příklad z rodin Porsche či Tomáše Bati? Jak se mění trh s nemovitostmi? Proč vám digitalizace ušetří čas i peníze? Krize, dluhy, restrukturalizace – jaké jsou vyhlídky do budoucna? Aktuální celospolečenská témata, rozhovory, analýzy, komentáře. Přečtěte si první vydání nového magazínu HAVEL & PARTNERS.

Máte 5 minut?

Plusy a minusy. Společnost Snowflake, kterou jste do 16. září, kdy vstoupila na burzu, možná ani neznali, už stihla zažehnout nejednu burzovní konverzaci. Trh si ji totiž po IPO nyní cení na nějakých 63 miliard dolarů, což je pro firmu, která se obchoduje čerstvě a navíc není zisková, poměrně nevídané. Borci z Foolu ale připomínají, že „overvalued“ byly v jistou fázi nazývány mnohé skvělé společnosti dneška, a dali dohromady obě strany mince této situace.

Fintech se nezastavuje. Platební společnost Venmo, patřící Pay-Palu, ještě během letošního roku přinese na trh vlastní kreditní kartu. Bude to Visa a nabídne až tříprocentní cashback, personalizované odměny a bude spárovaná s appkou tak, aby uživatelé měli přehled o svých financích. Jeden by řekl, že podobnou propozici už někteří hráči nabízejí, a tak je namístě se ptát, jestli nakonec bude na trhu místo pro všechny, nebo zda se máme těšit na velkou konsolidační jízdu. Každopádně to je a bude zábava.

Vyhláškové signální. Přesně za deset dní začíná Signal Festival, zároveň dnes Česko vstupuje do nouzového stavu. Ředitel festivalu Martin Pošta ale věří, že přehlídka v ulicích Prahy opravdu proběhne. V komentáři pro Forbes píše o každodenním boji o přežití kultury v Česku v době koronavirové. A říká, že není nic staršího než včerejší vyhláška, což je docela trefný a smutný popis reality, v níž si tady žijeme.

Tip Forbes Espressa. Digitální pandemie. Viry dál zuřivě létají mezi námi a ohrožují byznys nejedné firmy. Neútočí ale jen covid, virtuální viry tu byly před koronou a budou nejspíš i hodně dlouho po ní. V cyberspace vám ale ani FFP3 nepomůže. Jak tedy bránit cenná data proti hackerským útokům a malware? Jaké škody mohou virtuální viry ve firmě napáchat? Preventivní pravidla pro IT prostředí si můžete zopakovat ve středu 7. října od 9:00 na expertním webináři „Digitální hrozby a strategie prevence kybernetických rizik.“ Pořádá jej pražská pobočka mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, společnost Gordic a agentura Strateggo. O kybernetických hrozbách budou mluvit odborníci z Renomie, Colonnade a Českých Radiokomunikací.

Máte 10 minut?

Nový svět. Řada velkých korporací investuje do digitálních dvojčat, respektive do realistických digitálních replik produktů a postupů fyzického světa. Ty jsou dnes dokonalejší než kdy dříve, což může dramaticky zrychlit nejen design novinek. V Harvard Business Review rozebírají, kde mohou sofistikované počítačové vizualizace pomoci byznysu, a vysvětlují, proč už do hry vstupují i menší společnosti.

Když jsme Čínou začali, zkusme s ní i skončit. Tedy v rámci Espressa! Skvělý text z dílny The Atlantic polemizuje s tím, jakou supervelmocí Čína bude v letech a dekádách následujících. Země draka se sice dramaticky mění, ale jisté vzory chování se opakují a je pravděpodobné, že bude trvat na svém světovém uspořádání. Číňané totiž nechtějí být jen mocní – oni věří, že si to zaslouží.