skip to main content
Forbes Espresso

EasyJet má smutné poprvé, kvůli covidu ho letos čeká první ztráta v 25leté historii

Máte 1 minutu?

Women Power, potřetí. Letos se v Nobelově výboru nejspíš něco hnulo, protože po cenách za fyziku a chemii má laureátku i ta za literaturu (kde to, pravda, není tak neobvyklé jako v ostatních hard core vědních disciplínách). Nobelovu cenu za literaturu letos získala americká básnířka Louise Glück, a to za „nezaměnitelný poetický hlas, který svou prostou krásou mění existenci jedince v existenci univerzální“. Zbývá ještě cena za mír… Greto?

První žena. Byla Eva, první ženou v čele Světové obchodní organizace ale bude buď bývalá nigerijská ministryně financí Ngozi Okonjo-Iweala, nebo jihokorejská exministryně obchodu Yoo Myung-hee. Právě tyto dvě dámy zůstaly z původní osmičky kandidátů usilujících o vedení WTO. Akceschopnost organizace je sice pořád paralyzovaná, ale aspoň v tomhle ohledu se hýbou ledy i tam.

Ostatně všechno je jednou poprvé. Pro leteckou společnost EasyJet to je například to, že se letos dostane vůbec poprvé ve své 25leté historii do ztráty. A když už, tak pořádně. Britská aerolinka varovala, že za letošek očekává (i přes výrazné škrty) ztrátu přes 800 milionů liber. Aby to ustála, bude nejspíš potřebovat další pomoc od britské vlády. To je zatím ale jen mezi řádky.

partner Forbes Espressa
Reklama
Jedinečná aplikace pro lékaře a pacienty. Veškerá zdravotní dokumentace a komunikace mezi lékaři a pacienty na jednom místě ve vašem mobilním telefonu nebo počítači, kdykoli a kdekoli. Efektivně, bezpečně a bez zbytečného času stráveného v čekárnách. Stáhněte si verzi určenou pro lékaře MEDDI MD, nebo pro pacienty MEDDI APP.

Máte 5 minut?

Úklid v Deutsche Bank. Tentokrát nejde o zametání nějaké další aféry pod koberec, ale o „výprodej“ umělecké sbírky Deutsche Bank. Prodat chce na 200 kusů děl hlavně z první poloviny 20. století, mezi nimi i obrazy od Schieleho, Kleeho, Kandinskyho nebo Beckmana. A ne, tentokrát nejde – jako v poslední době u podobných prodejů firemních sbírek – o cash. Deutsche Bank, jejíž sbírka čítá na 55 tisíc děl (!), potřebuje prý jen místo (a peníze), aby mohla nakoupit novější umělecké práce. Gut.

Dělení. Americká technologická společnost IBM se rozdělí na dvě samostatné veřejné obchodované společnosti. Cílem je vytvořit samostatnou firmu, která bude postavená na cloudových službách – segmentu s vyšší marží. IBM, která má víc než stoletou historii, vytvoří novou firmu s novým názvem. Pracovat v ní bude na 90 tisíc lidí a hotovo by mělo být na konci příštího roku. A celá tahle sranda není z nejlevnějších: náklady na rozdělení firmy mají vyjít na téměř 5 miliard dolarů.

Kříženec na druhou. Zonky, ve světě vzácný kříženec zebry a osla, v Česku poskytovatel P2P půjček, se staly součástí Air Bank. Skupina PPF, které obě společnosti patří, tímto krokem usiluje o větší efektivitu slibného projektu s podivným zvířetem v logu. To je nepochybně namístě. Jakkoli jsou totiž Zonky z hlediska uživatelské zkušenosti úspěch, který vyhrál řadu fintechových startupových cen, ve startupovém duchu se nesou i hospodářské výsledky. A to už moc namístě není.

Máte 10 minut?

Z druhé nohy. Trh s použitými keckami, pardon sneakers, silně roste. Jen letos se globální prodeje použitých módních bot i oblečení meziročně ztrojnásobily, tvrdí zpráva online platformy Stockx. Předpokládá, že do deseti let bude mít celosvětový trh se sneakers z druhé ruky hodnotu 30 miliard dolarů. Zájem o tohle zboží mají především mladí lidé do 25 let, kterým nejde jen o úspory, ale hlavně prý o udržitelnost. A kde frčí které kecky nejvíc?

Čáry máry nová šála. Komu se jaksi příčí nosit boty nebo oblečení po někom cizím, pro toho je tady s udržitelným řešením švédský řetězec H&M. Ve Stockholmu si budou moct zákazníci přinést do obchodu třeba své staré svetry, ze kterých přímo na místě vznikne nová šála. Řetězec tím chce povzbudit lidi k recyklaci použitých oděvů.

Nejlepší čas. Právě ten je nyní na investice do rozvoje turismu. Tvrdí to přinejmenším Ahmed al-Khateeb, ministr turismu v Saúdské Arábii. Země proto nalije do rozvoje cestovního ruchu 810 miliard dolarů. Cíl je prostý: připravit se na dobu, kdy se bude zase vesele cestovat, a snížit svou závislost na ropě. Podle Světové organizace cestovního ruchu OSN se globální turismus kvůli pandemii propadne na úroveň jako před 20 lety.