skip to main content
Forbes Espresso

EasyJet napadli hackeři a získali údaje devíti milionů zákazníků. Už v lednu

Máte 1 minutu?

Dostali nás. Britská nízkonákladovka EasyJet přiznala, že se v lednu stala terčem ne zrovna malého kyberútoku. Hackeři při něm dokázali získat data devíti milionů zákazníků, u dvou tisíců z nich to bylo včetně údajů o kreditních kartách. Ty aerolinky o úniku informovaly už v lednu, zbylých devět milionů minus dva tisíce lidí má firma na doporučení britského úřadu pro ochranu osobních údajů kontaktovat do 26. května.

Tik tak. Disneyho opouští další významný muž z doby Boba Igera. Po úspěšném launchi a taky posledních dvaceti letech z firmy odchází architekt streamovací služby Disney+ Kevin Mayer, kterého zlákala možnost stát se CEO TikToku. O Mayerovi se dlouho spekulovalo jako o Igerově nástupci (paywall), ale to, že se novým šéfem Disneyho v únoru stal Bob Chapek, prý důvodem k jeho odchodu není. Může za to nabídka z TikToku. Jednoduše se nedala odmítnout. Mayerův první úkol v nové práci nebude vůbec jednoduchý – bude totiž muset přesvědčit americké zákonodárce, úřady i uživatele, že se čínskému TikToku dá věřit.

Při chuti. Daniel Křetínský pokračuje v investicích do akcií firem, jejichž hodnota se kvůli koronavirové krizi výrazně propadla. Aktuálně prostřednictvím fondu Vesa Equity Investment, který vlastní se svým dlouholetým slovenským souputníkem Patrikem Tkáčem a jehož prostřednictvím investují i další osoby z jeho okolí, nakoupil podíl v americkém obuvním řetězci Foot Locker. Od začátku krize tak už Křetínský s partnery za akcie utratil přes devět miliard korun.

partner Forbes Espressa
Reklama
Máj 4. patro je kulturní a společenský prostor v památkově chráněné budově OD Máj na Národní třídě. Na 2500 m² v historickém centru Prahy se rozkládá prosluněný otevřený event space s obrovskou terasou. S radostí též hostíme Forbes Women‘s Summit 2020 dne 8. září.

Máte 5 minut?

Peníze nepodmíněně. Španělská vláda má nový návrh, jak rozhýbat tamní ekonomiku. Levicový kabinet premiéra Pedra Sáncheze by rád pro nejchudších 100 tisíc domácností zavedl nepodmíněný základní příjem. Podle plánu, který se vláda pokusí prosadit už příští úterý, by měl počet podporovaných domácností narůst postupně až k milionu a vyjít asi na 3,5 miliardy eur.

Časy se mění, Minecraft zůstává. Legendární hra je na trhu už od roku 2011 a jak právě oznámilo vývojářské studio Mojang, které bylo u jejího zrodu, a Microsoft, který ji později koupil, od té doby se jí prodalo už 200 milionů kopií. 24 milionů jen během posledních 12 měsíců a podle Microsoftu se měsíčně vydá do světa složeného z kostek aspoň na chvíli 126 milionů hráčů.

Pan manažer. Řídit Google (a k tomu ještě jeho matku Alphabet) v době, kdy ho k vyhledávání informací svět používá víc než kdy dřív, kdy se zároveň snažíte spolupracovat s americkou vládou a taky s Applem vytvořit globální systém monitorující pohyb nakažených nemocí covid-19 – a to všechno na dálku –, není žádný med. Když už se ale jednou šéfem těchto společností stanete, tak na to zkrátka musíte mít. A jestli vás zajímá, jak to Sundar Pichai dělá, nebo jak se mu daří podle návodů z YouTube udělat doma pizzu, koukněte se sem.

Máte 10 minut?

Tohle vám pomůže. To Bill Gates má sice plnou hlavu koronavirové pandemie a toho, jak ji co nejdřív zastavit a zachránit svět, i tak si ale najde čas na čtení. A jelikož se blíží léto, zveřejnil nejbohatší knihomol světa své tradiční tipy na to, co si v létě přečíst. A ano, letošní návrhy by nám měly pomoci se s koronavirem vyrovnat.

Potřebujete si zlepšit náladu teď hned? Tak si zazpívejte. A je úplně jedno, jestli to umíte, nebo ne. Lidé zavření ve Španělsku nebo Itálii v karanténě na balkonech nezpívali jen proto, že se nudili, ale i proto, že jim to dělalo dobře. Podle vědců to funguje zhruba nějak takto.

A jestli vás nakopne pozitivní myšlení někoho jiného, přečtěte si, proč si šéf investiční skupiny Rockaway Capital Jakub Havrlant myslí, že se Česko může stát lídrem Evropy. Startovní pozici prý máme skvělou…