skip to main content
Forbes Espresso

Oživlé album. MyHeritage spustilo deepfake funkci, která rozhýbe fotky předků

Máte 1 minutu?

Disaster. Česko se zase jednou dostalo na homepage CNN. Bohužel hned titulek napovídá, že to nebude chvalozpěv. Na světové mapě je Česko jako ostrov zkázy a beznaděje, kde počty nakažených závratně rostou, ačkoli globální počty nakažených šest týdnů v kuse klesají. Přitom není důvod, aby právě naše země patřila k nejhůře zasaženým. Tak kde se stala chyba?

A padááám. Nic neroste do nebe. Ani bitcoin. Nejrozšířenější kryptoměna světa pořádně oslabuje. Za poslední týden odepsala víc než 25 procent. A víte, kterou zemi to nejvíc zajímá? Nigérii. Právě ta je globálním lídrem v obchodu s bitcoiny. Proč?

Další prosím. V USA schválili vakcínu proti koronaviru od firmy Johnson & Johnson. Po Moderně a Pfizeru tak tam jde už o třetí přípravek proti koronaviru. Na rozdíl od předchozích při očkování vakcínou od Johnson & Johnson stačí jen jedna dávka. Ve světě mezitím roste zájem o ruský Sputnik, právě tahle vakcína nyní patří k nejžádanějším – hlavně mezi chudými zeměmi.

partner Forbes Espressa
Reklama
„Stejně jako si můžete objednat limuzínu s řidičem, máte už možnost pronajmout si firemní IT řešení, včetně údržby a správy. Nový globální trend může i českým firmám přinést výrazné úspory nákladů a času,“ upozorňuje Martin Špaček z české pobočky Hewlett Packard Enterprise. Je to řešení i pro vaši firmu?

Máte 5 minut?

RealDeal. Ani v nejkratším měsíci roku realitní byznys nezahálel. Penta se dočkala a získala poslední razítko, teď může začít s výstavbou projektu od Zahy Hadid. Své projekty rozjela i Skanska a Finep. Na nákupy se vydali brněnští biskupové a v Praze ožil nápad na sjezdovku v Chuchli. Co dalšího přinesl únor na trhu nemovitostí?

Pro všechny. Robinhood chce na burzu. Tahle internetová makléřská firma, jejíž obliba během pandemie rychle vzrostla – přece jen volný čas se dá trávit i investováním, chce v příštích týdnech vstoupit na burzu. Očekává se ale, že by se hodnota společnosti mohla ocenit na víc než 20 miliard dolarů. Páni!

Největší. Celý svět prahne po vakcínách proti covidu-19 a výroba jede naplno. Své o tom vědí v Serum Institut of India, největším výrobci očkování na světě. Každý rok v jeho závodě vyrobí – a teď pozor – 1,5 miliardy dávek vakcín. Licenci má například s AstraZenecou. Úplně samozřejmý ale tenhle úspěch nebyl.

Tip Forbes Espressa. Jeden z milníků, které určí budoucnost vašeho dítěte, je bezpochyby výběr střední školy. Proč se omezovat jen na domácí prostředí? V zahraničí získá dítě zkušenost, která mu zůstane na celý život. Jak vypadá nástup na střední školy v USA, Kanadě nebo Velké Británii od letošního podzimu? Na to se můžete už 4. března zeptat tady.

Máte 10 minut?

Je libo kino? Začíná největší německý filmový festival. Berlinale proběhne kompletně online, to je příjemné a dostupné. Filmové festivaly a jejich byznysový dopad (i na Netflix) to ale prý nemůže nahradit. Mezitím v Hollywoodu přemýšlejí, jak změnit svůj byznysmodel a jak dlouho by měly být filmy v kinech, než se dostanou k vám do obýváku.

Kontroverzní. V tomhle případě snad tohle jinak nadužívané slovo platí: světová genealogická stránka MyHeritage spustila službu s deepfake technologií. Jednoduše: můžete nahrát fotky svých předků, kteří pomocí funkce DeepNostalgia krátce „ožijí“. No, celkem děsivé. Nebo ne?

Opušťák. Jasně, nejlepší by asi bylo pár týdnů to vydržet doma a nikam moc nerajzovat. Ale realita je složitější a za hranice okresu občas člověk holt musí. Aby se taková cesta nerovnala velkému dobrodružství, tady najdete formuláře, které budete potřebovat, když budete chtít dojet do práce, k lékaři nebo pomoct příbuzným.