skip to main content
Forbes Espresso

Joe Biden má plán, jak za dva biliony dolarů rozjet americkou ekonomiku

Máte 1 minutu?

Peníze na WhatsAppu. Jsou zpět. V červnu loňského roku aplikace uvedla novou funkci – převod hotovosti. Velmi jednoduchý způsob, jak zaplatit přátelům či kolegům, se nestačil v našich telefonech ani ohřát, když vtom byl náhle pozastaven. Nyní se ale vrací, zatím jen do Brazílie, ale další země mají rychle následovat.

Velký plán. Silnice, mosty, domy, výzkum, péče i průmysl a technologie. To všechno jsou oblasti, do kterých chce americký prezident Joe Biden během dalších osmi let napumpovat přes dva biliony dolarů. Zaplatit to mají – jak jinak – vyšší daně.

Velký špatný. Mělo jít o největší IPO dekády na londýnské burze. Jenže místo toho bylo z počátku obchodování s akciemi rozvážkové služby Deliveroo, za níž stojí i Amazon, jen velké zklamání. Hodnota akcií, jejichž primární veřejná nabídka měla vystřelit hodnotu společnosti na 7,6 miliardy liber, krátce po zahájení klesla o 30 procent. A důvody? Obavy z byznysového modelu firmy i konkurence na trhu.

partner Forbes Espressa
Reklama
Prémiové rodinné řadové domy v Praze 5 Košířích pod Vidoulí jsou v prodeji. Moderní městské třípodlažní domy s terasami či prostorné rodinné domy jsou na terasovitém pozemku umístěné tak, aby obyvatelé každého z nich měli maximum soukromí na své zahradě a možnost ji plnohodnotně využívat. Předzahrádka vytváří přirozený přechod mezi soukromým a veřejným prostorem s jezírky. Nízkoenergetické bydlení v inteligentních domech se značkovým vybavením a ve vysoké materiálové kvalitě, v sousedství přírodního parku a bezpečné atmosféře nabízí top’ rezidence Pomezí.

Máte 5 minut?

Cesta do vesmíru. Cathie Wood, současná ikona mileniálských investorů, rozjíždí nový projekt. Bude financovat lidskou expanzi do kosmu. Sky is the limit v jejím případě už tedy neplatí. Podobně to má i miliardář Richard Branson, který představil své nové kosmické plavidlo: VSS Imagine. Koukejte!

Král marketingu. „Na počátku privatizace to byl právě marketing, který Petra Kellnera odlišil od jeho konkurence,“ vzpomíná ekonom Lukáš Kovanda. Tato dovednost byla jednou z těch rozhodujících, která mu později umožnila vybudovat jeho impérium. A také velká ochota riskovat.

Tip Forbes Espressa. Z HR manažerů jsou hrdinové bitevního pole zvaného home office. Jak udržet efektivitu i motivaci lidí při práci na dálku? Jen nový notebook a pohodlná židle ke spokojenosti zaměstnanců nestačí. Třeba takové zajištění jídla, to je věc, která se dnes počítá.  A mimochodem, ukazuje se, že oběd není jen k nasycení a odměňovat penězi nestačí.

Máte 10 minut?

Nekorektní Sponge Bob. Kultovní animovaný seriál dětí i dospělých přichází o dvě epizody. Ze streamovacích platforem Paramount+ a Amazon byly staženy dva díly. Jeden kvůli pandemii (epizoda se jmenuje „Krab v karanténě“), druhý pro svou zápletku. V díle, který se jmenuje „Mid-Life Crustacean“ se Sponge Bob a další vloupají do domu neznámé ženy, aby jí ukradli spodní prádlo. Inu…

Finanční injekce pro velké výzvy. Co naši společnost nejvíc pálí? Životní prostředí, fyzické i psychické zdraví, ale i důstojnost jednotlivce. Technologické startupy, které se těmito otázkami zabývají, chce podpořit nový fond Purpose Ventures. Stojí za ním podnikatel David Šiška a skupina investorů z Pale Fire Capital.

Místo dovolené nová garderoba. Navzdory prognózám se módnímu byznysu v pandemii nedaří tak špatně. Nemáme kde utrácet, a tak objednáváme stále nové svršky. Naštěstí i takové, co jsou ohleduplné k planetě, říkají čeští podnikatelé s etickou módou.